Jak rozdrtit jablka bez drvica



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?) 
14.10.2014 8:55

. Problém přípravy domácího jablečného vína je, že nemáme změřené kyseliny. Máte-li jablka zralá a sladká, je Váš postup správný. Jsou-li jablka kyselejší, doporuče se j1-2 litry moštu nahradit vodou s 25dkg cukru, tedy 8l moštu, 1,75kg cukru a doplnit do 10l.
Kvasinky si pár dní před lisováním rozkvaste dle návodu. Přidejte taky živnou sůl. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
               
host - 6.7 (?), 14.10.2014 10:11

pH papierik pre orientačné zmeranie kyselín nestačí? Alebo koštovaním?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 14.10.2014 10:22

Nevím, nikdy jsem to nedělal. Každopádně vyrobit suché jablečné víno v domácích podmínkách je obtížné. Někdy se to náhodou povede, jindy to není k pití. Protom mnozí častěji přidají víc cukru a vyrobí víno polosladké - dezertní. Tam na přesném poměru cukrů a kyselin tolik nesejde. Navíc takové víno je trvanlivější a méne náchylné na nemoci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.7 (?), 15.10.2014 13:36

V hroznovej stave sa vzdy meraju len cukry. Existuje nejaka zavislost medzi obsahom cukrov a kyselin. Vela cukrov sa rovna menej kyselin a naopak. Nie je nieco podobne aj pre jablcnu stavu? Nestacilo by merat obsah cukrov? Jablka a azda ziadne ovocie nema taky obsah cukrov ako hrozno a preto asi cukor treba pridat vzdy, alebo takmer vzdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 93.77 (?), 15.10.2014 15:16

No "chemici" si stitrují vzorek moštu, z toho spočítají obsah kyselin a podle toho mošt na víno doředí vodou a doplní cukrem... ale pro "obyčejného uživatele" je tento postup moc složitý (potřeba dalších přístrojů a vědomostí) a pro zdejší proto stejně nepoužitelný... takže postup sem dávat nebudu.

Takže zbývá jen ten odhad ochutnáním...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 192.41 (?), 15.10.2014 12:29

Dakujem Pan Vyslouzil, chcem sa este spytat ci je pridanie zivnej soli nevyhnutne, dakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 79.173 (?), 15.10.2014 16:25

Pokud mohu, přidám něco do diskuze.

Moje zkušenosti jsou z výroby hroznového vína ale myslím jsou použitelné i při výrobě ovocných vín, v tomto případě vína jablečného.

Mošt kvasit v nádobách naplněných cca ze 3/4. Použití ušlechtilých kvasinek i výživy doporučuji. Kvasinky použít dle návodu, použití výživy eliminuje vznik choroby kvasinek u vinařů označované jako "sirka", pokud se ve víně objeví, je v kvasícím a dokvášejícím moštu zřetelný zápach po sirovodíku.

Pokud kvasíte ve skle, je použití bublátek dle mého názoru zbytečné, postačí vizuální kontrola, začátek kvašení, bouřlivé kvašení, dokvášení a počátek sedimentace kalů, čištění vína jsou ve skle zřetelné projevy které nepřehlédnete.

V průběhu kvašení je nad vínem ochranná atmosféra kysličníku. Jakmile víno dokvasí a začíná se čistit, doporučuji doplnit slitím nádob až po hrdlo- pokud se tato operace uspíchá, pravděpodobně se víno pohne a trochu přeteče.

Tento okamžik je také vhodný pokud se nesířil již mošt, pro první zasíření. Obvykle na 50mg/l volné, sirnými plátky popř použitím pyrosulfidu. Síra pomáhá víno, stabilizovat, čistit, udržet aroma i chutě ale pozor, zvolna se navazuje na víno a obsah volné zvolna ve víně klesá. Síru měříme přípravkem SO 2 Reagenz.

Ke kyselinám - pro bílé víno je dle odrůdy dobrý obsah kyselin +- 7g/l. Práce s kyselinami je poměrně složitá, přidání kyselin možné je ovšem často se s vínem nespojí a jsou ve víně cítit, nedostatek způsobí mdlejší, fádnější víno. Kyseliny se dají měřit K - Reagenz

Před čím bych varoval u mladého vína do 1 roku zejména pokud nebylo filtrované, je jeho plnění do lahví. Nechte ho v plných demižonech. Máte nad vínem kontrolu jak se vyvíjí a žije, ve flaškách se vám pohne, zvrhne, zkazí se.    Ať se povede a na zdraví     j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 10.7.2015 14:40

Nevíte prosím k čemu se používají hlavice na mlýnky typu chopper? Mlýnek je Moravia z 50-tych let. Moc Vám děkuji za odpověď.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.104 (?), 14.7.2015 10:48

A to má být jako co? No tohle vidím prvně v životě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 200.248 (?), 11.9.2018 12:05

Použil jsem ten nejobyčejnější způsob: jablka jsem rozšlapal ve vaničce. Perfektní výsledek, ztráty minimální.

Měl jsem zhruba 1 přívěsný vozík jablek, takže nějakých 150-200 kg. Rozmělněná jablka naplnila 250 litrovou kvasnou nádobu.

Použil jsem starou dětskou vaničku, kterou má každý rodič doma. Šlapal jsem jablka v gumákách. Překvapilo mě, že bylo potřeba šlapat jablka po jednom, jinak síla nebyla dostatečná. Do vaničky jsem proto dal vždy jen málo jablek, tak asi dno zaplnit jen z poloviny. Jinak to nešlo rozšlapávat.

Šlo to celkem rychle, začal jsem v 6:30 a v 9 hodin bylo hotovo.

Pro menší množství jablek na kvas je rozšlapání ideální metoda.

Fotka byla pořízena, když už byla rozšlapána zhruba polovina jablek.

šlapání jablek
šlapání jablek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika