Zakládání nového sadu švestek



host - 161.40 (?)
26.1.2009 19:46

Sousedi široko daleko nikde nic. Půda je hlinitá, obhospodařována. Složení a kyselost neznám. S vodou by neměl být problém, neboť stéká s okolních svahů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 161.40 (?), 25.1.2009 23:54, zobrazeno: 8296x

Poradí mi někdo jaké odrudy švestek zvolit na nový sad do poměrně velké nadmořské výšky (470 m.n.) na mírný svah, který je orientován na západ. Plocha pozemku je 2 000 m2. Celý areál je v závětří.  Rád bych zasadil již na jaře.   Děkuj za jakoukoli radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.167 (?), 26.1.2009 7:09

Rostou nějaké švestky v okolí? Opisovat od sousedů by měl být první krok. Možná důležitější než nadm. výška je složení zeminy a dostupnost vody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 161.40 (?), 26.1.2009 19:46

Sousedi široko daleko nikde nic. Půda je hlinitá, obhospodařována. Složení a kyselost neznám. S vodou by neměl být problém, neboť stéká s okolních svahů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 68.229 (?), 27.1.2009 14:46

Záleží na tom k jakému účelu chcete švestky vysazovat, zda pro samozásobitelskou činnost, nebo na zpracování, a podle toho volit jednu odrůdu, nebo více pro rozložení sklizně do delšího časového úseku.

2000 čtverečních metrů, to je 100x20 metrů, což už je větší plocha, nevím jestli už nebude potřeba získat povolení k výsadbě, a základní rozbor bych určitě udělal pokud chcete zhodnotit svoji investici, což by při sponu 6x4 metry vycházelo přibližně na 100 stromků, a to už není nejlevnější záležitost..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 161.40 (?), 27.1.2009 20:17

Velmi rád bych sklízel postupně. O tom rozboru uvažuji, asi by to hodně pomohlo. Domníval jsem se, že bych zkusil tak čtyři, pět druhů. Z toho, co jsem na internetu vyčetl, se mi jeví dobré druhy pro tuto plochu : Gabrovská, Hanita, Elena, Durancie a Chrudimská. jsem ale absolutní začátečník a rád si nechám poradit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 67.230 (?), 28.1.2009 11:51

Myslím, že jste si vybral dobře, akorát Elena a Durancie zraje docela pozdě, ale měly by dozrát i v této n.v. do dobré kvality. Durancie je klasika, na kterou nedám dopustit. Elenu mám nasazenou a zatím neukázala plody, ale stromy rostou velice pěkně. Chrudimskou bych určitě nasadil taky, ale obtížně se shání. Dle mého soudu jedna z nejkvalitnějších ranných pravých švestek. S Hanitou, ani Gabrovskou zkušenosti nemám, ale dle referencí patří k nejlepším. Ještě bych Vám zkusil doporučit Presentu, mám je vysazené na myrobalánech a plody byly velmi chutné a sladké. Zraje ale také dost pozdě.

MT

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 215.147 (?), 31.1.2009 10:44

A porodil by mi prosím někdo jak orientovat řady a jaký spon zvolit? Děkuji. Rád bych mezi řady mulčoval traktorem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 94.12 (?), 1.2.2009 11:03

Řady bych orientoval ve směru sever - jih, ve svahu pak po vrstevnici. Spon bych zvolil v závislosti na úrodnosti půdy, zvolených tvarech, podnožích, nadm. výšce, aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika