Tragédie jménem Monília laxa



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 191.35 (?)
22.4.2011 22:14

Já puchrovitost občas mám jen na plodech, na větévkách není nic neobvyklého. Ale co stříkám Championem při rašení, tak to není tak zlé. Trpí jí Domácí, Stanley a Č. lepotica ne. Hradec Králové.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 191.35 (?), 22.4.2011 22:14

Já puchrovitost občas mám jen na plodech, na větévkách není nic neobvyklého. Ale co stříkám Championem při rašení, tak to není tak zlé. Trpí jí Domácí, Stanley a Č. lepotica ne. Hradec Králové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 136.117 (?), 21.4.2011 22:55
Dobrý večer pán Libor! Vyzerá to, že moníliová spála má na zdravotný stav marhúľ, višní, sliviek a ako čítam niekde už aj u jabloní a broskýň zničujúci dopad porovnateľný s bakteriálnou spálou ružovitých rastlín. Pravdepodobne existujú aj agresívnejšie či rezistentnejšie kmene Monílie. Ak striekate systémovým fungicídom napr. typu Horizon na začiatku kvetu, navyše obyčajným ručným postrekovačom, je otázne, koľko účinnej látky sa do rastliny dostane, lebo listy ešte nie sú vyrašené, kvety nie sú otvorené a kvapôčky chemického roztoku sú stále niekoľkonásobne väčšie ako prieduchy event.rašiacich lístkov. Kôrou chemikália do pletív istotne neprenikne. Chemická prevencia neprináša očakávané výsledky, možno v neskoršom štádiu kvitnutia a rašenia listov, ale to už sa vlákna huby rozrastajú pod kôrou. Ako písal Rony, stromy odspodu hore vyholujú, prestávajú rodiť. Skúsil by som hľadať na nete odrodu, ktorá má overenú lepšiu odoľnosť k monilióze a týmto stromkom chorú slivku nahradiť, najlepšie v takom mieste v záhrade, kde predtým nebola kôstkovina. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 110.94 (?), 22.4.2011 13:36

Vdaka za info Palo. Postreky zaberaju ako prevencia celkom dobre, problem je ked choroba uz raz prenikne a zahniezdi sa v pletivach stromu po vynechanom postreku. Odroda Tophit by mala byt odolnejsia, je vsak neskorsia nez Jojo. Plan bol mat odorody pre celu sezonu... Uvazoval som ze vyuzijem rasiaci pupen Joja na rychlejsiu obnovu slivky z jestvujucich korenov, ale podla toho co tu o Joji citam by som ju najradsej prestepil na inu odrodu. Obavu mam vsak z toho, ze ked sa neskor nahodou objavi virus sarky, Jojo odvrhne cely step - t.j. strom rastuci z neho necha vyschnut.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 23.4.2011 7:21

Nám monilia, kromně zmiňovaných odrůd, napadla Toptaste i Durancii. Bez příznaků je Domácí, Gabrovská, Čačanská Rodna, Vagenheimova, Tuleu Gras a Hamanova (na té se zase podepsali hrazci). Mám ještě jednu odrůdu bez příznaků monilie ale nevím jaká to je. Koupil jsem ji jako Hanitu. Určitě se jedná o jinou odrůdu, zraje na přelomu září až začátkem října a některé plody váží až 90 gramů.  PaR

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 23.4.2011 7:50

Zkouším na 5-ti stromcích Toptaste na odolnost vůči monílii ve dřevě a zatím 2 stromky druhým rokem nevykazují poškození, uvidíme za rok (moc jste mne nepotěšil). Mám to na foto zachycené. K té Durancii mohu jen poznamenat, že "za zelena" v loňském roce jsem nějaké pškození ojedinělých větévek zaznamenal ale ne až tak ve dřevě. Potvrzuji, že Hammanova a Domácí odolává zcela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 131.128 (?), 28.4.2011 20:02
Tophit je napadána monilií také stejně jako jojo, toptaste a durancie. Zajímavé je, že měruňky a višně dokáží znovu obrazit, u slivoní jsem po napadení zaznamenal v mnoha případech totální úhyn celých stromů a to i 7 letých. Platíme vysokou daň za nové odrůdy stromů, se kterými k nám šlechtitelé zavlekli nebezpečné houbové choroby. Nechal bych je ty škody do koruny zaplatit, vždyť na těch patentovaných odrůdách pěkně narýžovali a všechny měly být odolné nejen šárce ale i těm houbám. Ty houbobé choroby budou větší metla než samotná šárka a napadají i naše původní druhy. Já osobně jsem se nesetkal s tím, že by šárka spálila celý strom právě tak jako ta monilie nebo co to k nám vlastěně ve skutečnosti zavlekli. Pokud budete o švestku napadenou šárkou dobře pečovat dočkáte se bez problému úrody. HOUBA vám strom zničí a neuděláte s tím vůbec nic!!! Honzík
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 191.35 (?), 28.4.2011 20:23

Mně se nechce věřit, že monilia napadá také švestky. Že meruňky a višně, to jo. Ale kdy se pustí do třešní???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 28.4.2011 20:48

Takto vypadala třešeń, kterou jsem dnes vykopal.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 28.4.2011 20:35

To jste moc nepotěšil s tou odolností Toptaste vůči monílii. Právě zkouším 2 stromky mám už druhým rokem a 3 prvním. Pečlivě to mám nasnímané a už za rok snad podám správu, protže "Jojky" to už ve třetím roce měly. Preventivně jsem ale ve "hrázi" zastřihl pár výrostků Domácí a několik Durancií, že si na podzim odkopnu. Zbývá mne jenom konstatovat "i negativní výsledek je výsledek".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.162 (?), 29.4.2011 11:31

Rony, mám vysazeno cca 200 stromů různých druhů slivoní, 50 ks toptaste. Nejdřív šla monilie na joja, pak na tophity a durancie, totálně zlikvidovala napadené stromy různého stáří. Loni první příznaky na plodech toptaste, letos monilie už i ve dřevě některých stromů, popálené i kosterní větve, jeden strom z 90% na odpis. Úplně stejně to začínalo u jojí! Naštěstí jsem neměl nikdy napadeny plošně všechny stromy, to bych to sadaření asi zabalil. Ztráty ale jsou jak u nově vysazených stromků tak i u těch v plné plodnosti, kde to skutečně naštve. Honzík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika