Tophit



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?)
8.10.2013 12:34

V dnešní době tyto odrůdy už není problém sehnat, zvláště na netu, proto se už za nimi málokdo žene hlavanehlava.Ač je to obršvestka, likvidovat ji i přes pravděpodobné nakažení PPV nehodlám.Jeden stromek na STjulienu A u mě netvoří nosnou část úrody.Celková váha deseti plodů byla 580g/10=58g na jeden plod.Je docela dobrásmiley.Vždy je výhodné mít ve švestkách nějakou diverzitu, která nám vytvoří v některé odrůdě referenční bod posuzování kvality.V plodech lze najít obstojné cukry, nějaké to aroma, pro svou menší šťavnatost se tolik nekazí, a vydrží na stromě o trochu déle.
















Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 9.9.2012 16:13

Nevím, jestli označení "plus" vymyslel pan Voráček nebo v Německu, ale takto označené odrůdy by měly mít plody s větší hmotností než 50g. Co se týče Tophitu, tak letos bude jistě dobrý, díky urychlené vegetaci a teplému září. Úrodný je velice, ale mně obsypané větve zredukovali obaleči a následná monilová hniloba. Už teď nacházím u plodů tu správnou chuť, jakou znám, ovšem jen z jedné úrody asi před třemi lety. Ale ještě nechci říkat hop, dokud jsem nepřeskočil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 108.149 (?), 10.9.2012 22:26

Oznacenie Tophitu som nasiel v nemeckych materialoch povodne bez plus, neskor v novsich uz s plus-om. Ak su to mensi a vacsi klon, mozu byt i dalsie vlastnosti rozne... Velkost plodov sa udava u Plusu okolo 60g, co by pri pretrhani na doporucovanych 12 - 15ks/m mohlo pomoct zredukovat moniliovu hnilobu a pri 0,8kg/m priniest ca. 15-25kg/vreteno, co mi az tak malo nepripada. Tolerancia voci sarke by mala byt vyssia nez u Haganty, ktora zreje v priblizne rovnakom case, co rozhodlo pri mojom vybere - Domacu/Bystricku... nechcem rovnako riskovat (sarka) aj ked chutovo su mozno  lepsie... Na svoju urodu si musim este rok pockat - potom sa bude dat subjektivne hodnotit, ale odporucania su i zo severnejsich poloh (Nemecko) + trend klimy posledne roky je zrejmy, podmienky a polohy su ale rozne... Dufam, ze Petr este zhodnoti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 11.9.2012 22:01

Znaménkem plus se začaly označovat odrůdy z Geisenheimu, které dosahují průměrné hmotnosti plodu 50g, a více, takto byly přejmenovány i zpětně.Průměrná váha plodu odrůdy může v nepříznivých létech, na různých podnožích, či jiných vlivech vykazovat odchylky, kolísat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 21.3.2013 13:23

Je jaro, a jak už to bývá, tak v tuto se ve mě probouzejí chutěwink.Už jsem prošel zahradu křížem krážem abych obeznal zda mám letos nějaké šance.A musím říci, že se to nevyvíjí vůbec špatně.Jsem letos zvědavý i na Tophit, kde poslední úroda byla před rokem a půl.Malý stromek obsypaný ovocem bez probírky dal jen náznak toho co jsem ochutnal když byly na něm jen tři plody.Našel jsem recenze, že by Tophit měl překonat plody Presidenta.

Odrůda byla vyšlechtěna v Německu ve Výzkumném ústavu univerzity v Geisenheimu křížením odrůd ´Čačanska najbolja´ a ´President´.
Plody typu pološvestky jsou velmi velké (45–70 g). Mají protáhle vejčitý tvar, modrofialovou až ocelově modrou barvu, se šedomodrým ojíněním. Slupka je středně pevná, mírně nakyslá. Stopka je středně dlouhá až delší, středně tlustá. Dužnina je zelenavě žlutá až světle žlutá, pevná, šťavnatá, dobře odlučitelná od pecky. Chuť je sladce navinulá, příjemně aromatická, velmi dobrá. Plody jsou poměrně dlouho skladovatelné v chladírně.

Stromy rostou zpočátku velmi bujně, později středně silně, vytvářejí vyšší kulovité koruny. Větve dobře obrůstající kratším plodonosným obrostem. Plodí již na jednoletém dřevě. Snadno se tvarují jako vřetena nebo do tvaru stěny. Doba kvetení je středně pozdní. Květy jsou částečně samosprašné. Pro větší jistotu dobrého opylení se však doporučuje tento kultivar při výsadbě kombinovat s jinou odrůdou (´Elena´, ´Presenta´ apod.). Stromy do plodnosti vstupují brzy a přinášejí vysoké a pravidelné výnosy.

Odrůda je vysoce tolerantní vůči šarce a dosti odolná vůči houbovým chorobám, především proti moniliové hnilobě plodů. Odrůda je však středně citlivá na mrazová poškození stromů zimními mrazy a rovněž na poškození květů pozdními jarními mrazíky. Odrůdu lze pěstovat na všech pěstitelských tvarech a štěpovat ji na všechny u nás dostupné podnože.

Plody se sklízejí koncem září nebo začátkem října, těsně po odrůdě ´President´. Plody po dosažení stromové zralosti dobře drží na stromě a sklizňové období je poměrně dlouhé.

Celkové zhodnocení: Má podobné charakteristiky jako odrůda ´President´, avšak tuto odrůdu zpravidla překonává lépe vybarvenými, atraktivnějšími plody, často i lepší chutí, delším sklizňovým obdobím a větší odolností vůči virové šarce a moniliové hnilobě plodů. Nicméně podobně jako odrůda ´President´ má větší nároky na klimatické a půdní podmínky a není vhodná pro pěstování ve vyšších polohách. Větší pozornost je nutné věnovat i výběru vhodného stanoviště.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 21.3.2013 13:44

Podtrhnul bych ten výběr správné polohy. Tophit hodnotím stejně, jako třeba Empress. Vysoce plodná odrůda, krásné velké ojíněné plody, šarka zatím žádná, ale chuť málo sladká, bez aromatu. Jiné pozdní odrůdy - Elena, Presenta - byť s menšími plody chutnají o dost lépe. Z teplejších poloh to může být jiné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 8.10.2013 12:34

V dnešní době tyto odrůdy už není problém sehnat, zvláště na netu, proto se už za nimi málokdo žene hlavanehlava.Ač je to obršvestka, likvidovat ji i přes pravděpodobné nakažení PPV nehodlám.Jeden stromek na STjulienu A u mě netvoří nosnou část úrody.Celková váha deseti plodů byla 580g/10=58g na jeden plod.Je docela dobrásmiley.Vždy je výhodné mít ve švestkách nějakou diverzitu, která nám vytvoří v některé odrůdě referenční bod posuzování kvality.V plodech lze najít obstojné cukry, nějaké to aroma, pro svou menší šťavnatost se tolik nekazí, a vydrží na stromě o trochu déle.
















Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.9 (?), 25.5.2022 17:06
Prosím, kdy můžu čekat první plody na Tophitu??
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika