Top taste medzi orechom?



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?)
29.11.2013 14:05

Co jsem viděl u jednoho z největších českých výrobců substrátů. tak je to především drcená kůra, nějaká rašelina a minimum zeminy. K tomu minimum hnojiva, příp. mletého dolomitu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 35.211 (?), 28.11.2013 19:27

Dobrý den, máte někdo radu, jak vylepšit podmínky pro růst kořenů, když jsem stromek zasadila do v okolí nepříliš dobré půdy ale zasypala kupovaným substrátem. Jedná se o tříletou Katinku a zdá se mi, že se růst letos zpomalil. Jak dostat živiny až ke kořenům? A ještě mám dotaz, má pdloží vliv na úrodnost půdy? U mně je to žula. Děkuji za rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 114.6 (?), 28.11.2013 20:02

Kdy jste stromek sadila?letos, loní,předloni?na tom taky záleží.Tříletý stromek je pravděpodobně druhým rokem na stanovišti.Loni rostl dobře, a letos hůř?Je stromek zasazen v půdě, nebo je to jen žulový, nepropustný podklad?kde ani přebytečná voda nemá kde odtéci?Podloží má hlavně vliv na odtok přebytečné vody, aby stromek nebyl "utopen".Pokud přestal růst, mohly by kořeny být napadeny hryzcem.Měl přes léto vodu?Plodil, a vysílením přestal růst?

Když už je po výsadbě, pak se vylepšení půdní struktůry provádí jen stěží.Vylepšení půdy provádím před sadbou stromku.Můžete smíchat půdu se substrátem, jemným pískem+dát blízko ke kořenům zásobní hnojení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 29.11.2013 9:33

Kolik substrátů znáš, tolikrát jsi zahradníkem. Něco na tom tvrzení bude.Proto doufám, že není stromek vysazen jen v jednostranně nakombinovaném substrátu, nebo je to rašelina?.Složení substrátů je různé, ale základem je ornice a rašelina, někdy i drcená kůra.Už jsem se taky setkal s popálenými kořeny od nevyzrálého hnoje-bohužel na své zahradě.Alespoň to tak vypadalo, letos jsem stromek přesazoval.Jestli je to stromek třetím rokem na stanovišti, je možné, že letos plodil, i na myrobalánu se to stává, proto mohl být růst vegetace snížen.Co se týče dostat ke kořenům průmyslové hnojivo při akůtním nedostatku, můžete ho rozhodit ke kořenům před zimou, nebo ho rozpustit ve vodě, a nalít po obvodu korunky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 29.11.2013 14:05

Co jsem viděl u jednoho z největších českých výrobců substrátů. tak je to především drcená kůra, nějaká rašelina a minimum zeminy. K tomu minimum hnojiva, příp. mletého dolomitu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 29.11.2013 9:48

Žula v závislosti na obsahu živce je minerál kyselý (čím tmavší tím kyselejší). Cererit zapravujte lehce pod povrch a dle možností jej doplňte popelem z dřeva, kostní moučkou nebo mletým dolomitem. V době vegetace pak použijte i výživu postřikem na list podle návodu na hnojivu (např Wuxal Mg).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 29.11.2013 19:17

Pokud je stromek posazen pouze v "nějaké" rašelině, nebo substrátu neznámého PH složení nemá smysl bez půdního rozboru hnojit průmyslovými hnojivy jen pro náš blažený pocit, že jsme něco pro stromek vykonali.Mladý stromek zasazený do dobré zeminy bych nehnojil vůbec, notabene přímo ke kořenům.Na to příjde řada později.Příčina malých přírustků vegetace bude v nerovnoměrné, možná jednostranné výživě, nebo úplně jinde.Možné příčiny jsem  minule uvedl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 29.11.2013 19:36

asi jsem to špatně pochopil a odpovídal na to, že stomek třetím rokem po výsadbě nemá dostatečné přírůstky a současně ještě nenastoupil do plodnosti, která by byla příčinou zpomalení dlouživého růstu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.211 (?), 1.12.2013 17:16

Především děkuji za cenné rady. Sázela jsem Katinku předloni, pozemek mám v mírném svahu. První rok měl pěkné přírůstky, ale letos skoro  žádné, i když měl 3 květy a z nich zůstal jeden a ten tvořil plod. Bohužel, když začal modrat, upadl. Pozemek je orientován na jihovýchod, žula je místy půl metru, místy metr i víc pod povrchem, místy trčí ven docela velké buližníky. Přesto bych tu ctěla nějaké ovoce mít. Nadmořská výška je cca 430 m.Jsme na polosamotě, blízko je les. Vmístě, kde jsem stromek zasadila, je země dost, nevím do jaké hloubky, ale vím, žeokolní zem je nekvalitní. Sázela jsem do jámy o průměru cca. 80 cm a hloubky cca.60 cm.Dospod jsem dala směs z kupované zeminy ze Střelských Hoštic a polozralého kompostu - už nevím poměr. Voda snadno stéká, do potoka, který mi teče na pozemku a je asi 4 m pod úrovní stromku. Letos při povodních na nás rybáři pustili vodu z rybníka, aby neprotrhla hráz, takže voda vystoupala až asi půl m. pod stromek, ale brzy opadla. Teď na podzim, jsem stromku dala opět trochu kompostu a posypala dolomit. vápencem a popelem. Ano a síran draselný. Co se týče hryzců, máme je také i když zdá se, že letos je voda odnesla. Děkuji za další rady. Ada.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 2.12.2013 10:14

Je mnoho lidí, kteří koupí stromek, zasadí do země, a šmytec-už je nezajímá.To není Váš případ.V nekvalitní půdě... doslova na skále se snažíte vydupat ze země nějakou úrodu, a když neroste jak má -zajímate se co by pomohlo.Dostal stromek v největších vedrech v létě pravidelnou závlahu?

Dala jste stromku směs zeminy, kompostu,a pravděpodobně rašeliny, nebo substrátu.No nechtěl jsem po Vás půdní rozbor, a ani ho nebude potřeba pro případné hnojení pokud je stromek v klasické zemině . Půdní rozbor  jen pro případ, kdyby byl stromek vysazen POUZE v nějakém substrátu neznámého PH, jednostranného složení.Důležité bude sledovat, jakou barvu má list.Zda vypadá nezdravě-žluté okraje listů ve spodní, nebo ve vrchní partii větví.Světle, nebo tmavě zelené zbarvení listů-to pro případný chybějící, přebytečný prvek výživy.Pokud je barva listů zdravá, mladý stromek bych nehnojil vůbec.V dobře vylepšené půdě je živin dostatek, a nadměrným, jednostranným hnojením se může nadělat škody.

Jak říkáte, stromek nebyl při povodních dlouhodobě pod vodou.Nyní už zbývá poškození kořenů od hryzce, nebo poškození kořenů od nadměrného hnojení-popálení od nevyzralého kompostu(hnoje),nebo průmyslových hnojiv, což by se poznalo, kdyby se stromek vykopal ze země.To ale nyní nedělejte.Počkejte rok, dva,a když se růst stromku neupraví, nezlepší nebo naopak zhorší od nynějšího stavu, pak by stálo za úvahu vykopat stromek, zkontrolovat kořeny, zastřihnout poškozené, a znovu zasadit.Nebo koupit stromek nový.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.211 (?), 4.12.2013 23:54

Děkuji Vám i panu Standovi,  co se týče barvy listu Katinky, je sytě zelená a zatím to nevypadá, že by u kořenů řádil hryzec. Uvidím příští rok, určitě se budu řídit Vašimi radami. Ada.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika