Švestky 2021



AniCiz - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 194.24 (?)
1.10.2021 6:59

Dobrý den, pěstuji Valjevku a Bystrickou.Letos byla násada obrovská, ale před dozráním začaly švestky okolo stopky sesychat.Valjevka jen půl stromu, Bystrická komplet, a vůbec nedozrála, jen částečný opad plodů, které jsou nakyslé.Dokázal by mi, prosím, někdo poradit, čím to je? Jiné roky v pořádku.

oblast Litomyšl..


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
host - 75.230 (?), 9.10.2021 22:10

U nás, žitný ostrov, toho roku celkom slušná úroda sliviek. Striekal som len voči piliárke, neevidoval som žiaden tlak škodcov ani chorôb. Sklamaný som bol však z Lepotici - trpké plody, zrejme sa jej zbavím ako Najbolji minulý rok. Dnes som zozbieral zvyšné Toptasty a Duranzie. Toptaste zasa exceloval cukornatosťou do 37 Brix (priemerne 32 Brix), toho roku však išli tažšie od kôstky, Duranziám sa taktiež darilo po minuloročnej slabej úrode, cukornatosť do 28 Brix. Paradoxne staré Bystrické mali plody poscvrkávané, 6 ročné Domáce boli úplne bez chuti. Gabrovská ani nenadchla ani nesklamala. Marian     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 141.232 (?), 10.10.2021 13:45
Dobrý den, já mám naroubovane tři větve jednoho druhu čačanske, a letos poprvé byly švestky sladké a jedlé. Předchozí dva, tři roky byla dužina nahořklá, nepoživatelná i když švestky vypadaly nádherně. Po letošním roce, uvažuji, jestli ta nahořklost nebyla v minulých letech způsobena vysokými letními teplotami. Happy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.144 (?), 29.9.2021 19:00

90% letošní úrody vytvořilo JOJO, zbytek sadu na jiných odrůdách byl úplně prázdný. Dva postřiky proti hnilobě, pak jsem švestky protřepal protože násada byla enormní. Dosklízel jsem před dvěma dny, plísně už se ve vlhkém počasí začaly znovu množit. Se sklizní a kvalitou jsem spokojen. Přeju hezký den. Kroměřížsko, Buchlovské hory.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
AniCiz - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 194.24 (?), 1.10.2021 6:59

Dobrý den, pěstuji Valjevku a Bystrickou.Letos byla násada obrovská, ale před dozráním začaly švestky okolo stopky sesychat.Valjevka jen půl stromu, Bystrická komplet, a vůbec nedozrála, jen částečný opad plodů, které jsou nakyslé.Dokázal by mi, prosím, někdo poradit, čím to je? Jiné roky v pořádku.

oblast Litomyšl..


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 1.10.2021 10:04

Dobrý den. Mně osobně se švestky začnou scvrkávat u stopky, když jsou přezrálé. Dužnina je pak sušší, ale spíše sladší. S oblibou se při nedozrání švestek označuje za viníka "šarka". Paradoxně mně tady ale nedozrává vůči šarce imunní JOJO, nebo tolerantní Tophit. Na Těchobuzické jsem šarku nikdy neviděl, přesto jsou plody také ještě kyselé. Bystrická muškátová byla vynikající už před mnoha dny,, později když dozrála to byla hotová "švestková symfonie". cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 194.24 (?), 1.10.2021 11:20

Děkuji za reakci, Bystrická byla loni bezvadná a letos vůbec nedozrála..scvrklé švesty kyselé..polovina Valjevky sladká, vyzrálá a druhá taky se scvrklými plody.. :(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.201 (?), 14.10.2021 14:40

Dobrý den,

čtu Kroměřížsko, já jsem přímo z Kroměříže, takže sousedé... Můžete mi prosím poradit jakou odrůdu švestky zasadit a aby taky chutnala. Chtěla bych co nejrannější. Mám JoJo a ta dozrává hodně pozdě.  Moc děkuji za radu a přeji pohodový den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 14.10.2021 15:46

Nejranější z dostupného sortimentu je HERMAN. Dozrává zhruba v půlce července. Zde je velice chutný. Co se týče švestek tak v současné době je nejsladší President, dobrá je Presenta, posledení Těchobuzické také, tradičně pokulhává Elena a zbytky Joja. V takové zimě se není co divit. Zajímavá by možná byla kvalita "dušičkové" švestky Standy HK von Königgrätz. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 14.10.2021 18:16

Švestková sezona se pomalu blíží ke konci, ještě stále jsou k mání vynikající Domácí, Durancie,Anna Spath, Jofela výborná je i Presenta.Dušičkovou nemám, jako náhrada za ní je místní semenáč "Medovka" kříženec Beskydské a Durancie postupně začíná změkávat a nějakých 14 dní ještě vydrží.Plody jsou velmi sladké, sladší než Durancie a Agenská, slušně aromatické, jak se říká to nejlepší na konec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 123.51 (?), 15.10.2021 6:21
Obral jsem Hagantu, letos dost padala a kvalita byla horší jak jindy. Na Čačanské rodné jsem nechal pár plodů vyzrát co nejvíce na zkoušku. Chuť je ale nahořklá, bez cukru, nepoživatelná. Podobně Durancie. Tak snad bude příští švestková sezóna lepší.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika