Švestka trpí



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?)
3.7.2014 12:45

Vypozorovat lze taky to, že život s nasazenými růžovými brýlemi není vlastně nic moc.  Jinak s Rosťou musím souhlasit, že praskliny vzniklé poruchou vodního režimu není třeba řešit - na fotce zadavatele je zřetelně patrno, že jsou prakticky zahojené. Nelze je zaměňovat za mrazové poškození či rakovinu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 243.210 (?), 2.7.2014 15:52, zobrazeno: 7357x

Dobrý den,

na zahradě mladou švestku Tophit. Bohžel se mi zdá, že švestka trpí nějakou nemocí či parazitem, viz. první foto. Nevíe co to je? Jak se toho zbavit?

Švestka má také poskožený praský kmen, viz. poslední foto. Mám s tím něco dělat? Doporučte mi prosím nějaký způsob postupu či ošetření?

Děkuji


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.210 (?), 2.7.2014 15:53

foto č.2


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 243.210 (?), 2.7.2014 15:55

foto č.3


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 148.172 (?), 2.7.2014 16:49

ziadna choroba je to voška, cesky tusim msice. Treba vykonat postrek Calipso, Mospilan a pod. ale poskodene listy sa uz nezotavia. Proti praskaniu kory, rastu machov a podobneho na kmeni sa pouziva vapenne mlieko alebo komercny pripravok Plant Protekt.

Vapenne mlieko pripravite tak, ze do 10 litrov vody zamiesate kilogram nehaseneho vapna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 245.240 (?), 2.7.2014 22:36

Také mně praskají některé kmeny. Všechny příčiny neznám, ale praskliny je třeba řádně ošetřovat. Do menších nanáším stromový balzám Arbokol, který vytváří "sklovitou" neprodyšnou vrstvu a do větších nanáším méně trvanlivý venkovní latex. U meruněk či broskvoní vznikají prohlubující se praskliny po odřezaných větvích. U menších stromků se ponechané neošetřované praskliny na kmínku prohlubují tak, že dochází až k odumírání části koruny, nebo i celého stromu, proto je třeba rány zatírat po delší dobu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 93.96 (?), 2.7.2014 23:43

Najčastejšou príčinou je striedanie krásnych slnečných dní a chladných mrazivých nocí spôsobuje praskanie kôry stromov. Počas teplejšieho dňa sa kmeň nielen ovocných stromov rozohreje a prúdia v ňom šťavy o čosi intenzívnejšie, následné zmrznutie v noci spôsobí rozpínavosť vody v dôsledku čoho bunky praskajú. Navonok sa to prejaví mrazovými trhlinami v kôre. Tieto rany sú ideálnou vstupnou bránou pre škodcov a choroby. Najčastejšie postihuje praskanie, merunky, broskvone, čerešne a slivky ale videl som to aj na mladých jabloniach a hruškách. Na už poškodenú kôru je výborny Pellacol.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 3.7.2014 11:30

Praskliny kůry na stromcích pozoruju, ale neřeším vůbec, je to přirozený vývoj.Jak přibývají letorosty, kmen nabývá na obvodu, vrchní kůra praská, a pod ní se tvoří kůra nová.Ve větší míře se tento jev projevuje u bujněji rostoucích kultivarů-Rubinola, Rubín,ale i u švestek se mi to děje.Stává se to i při zvýšeném vodním režimu.Praskliny starší kůry se zacelí vznikajícím novým pletivem.Takto vzniklé praskliny odshora dolů na kmínku se ještě téhož roku plně zacelily.Pokud by bylo postižení většího rozměru, že by si stromek sám neporadil, později bych se tím musel zabývat.Něco jiného jsou mrazové desky.

Rubín-loňská prasklina
Rubín-loňská prasklina
Rubín-loňská prasklina
Rubín-loňská prasklina
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 3.7.2014 12:45

Vypozorovat lze taky to, že život s nasazenými růžovými brýlemi není vlastně nic moc.  Jinak s Rosťou musím souhlasit, že praskliny vzniklé poruchou vodního režimu není třeba řešit - na fotce zadavatele je zřetelně patrno, že jsou prakticky zahojené. Nelze je zaměňovat za mrazové poškození či rakovinu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 3.7.2014 12:57

Jak přibývají letorosty, kmen nabývá na obvodu, vrchní kůra praská, a pod ní se tvoří kůra nová....

...promiňte myslel jsem letokruhy,tedy nové obvodové dřevo pod kůrou.V závislosti na podmínkách-voda,hnojení,teplo,každorožně vniká nová vrstva -letokruh,a  stávající obvod kůry se nestačí konstantně přizpůsobit.Proto ty praskliny.

Vypozoroval jsem větší přírustek dřevní masy letokruhu v závislosti na menší násadě ovoce.A opačně...při větší násadě ovoce se vytvoří méně dřevní hmoty na obvodu  letokruhů.Je to logické...že!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 3.7.2014 13:12

Vypozoroval jsem větší přírustek dřevní masy letokruhu v závislosti na menší násadě ovoce

To zní docela logicky.  Jen netuším, jak jste ty letokruhy měřil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika