Strihani svestky



host - 227.97 (?)
27.7.2017 20:16

Chci teď jak bude pěkně ostříhat višni a zároveň bych ostříhal mladé švestky. 1ks loni na podzim nasazená a 2ks jsou asi 5 roků staré.Ostříhat je více (chci aby nebyla tak hustá, je to normální pravá švestka pichlavá) nebo méně?Zatím nerodí.Ta 1. z podzimu má dlouhé přírůstky.Neuškodí ten střih těm stromkům (švestky a višeň)?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 157.239 (?), 27.3.2016 12:13

I Vám dobrý, sváteční den. Na startu života volného, a přitom člověkem udržovaného tvaru stromu, chceteli zapěstovat více pater, je vhodné tento cíleně pěstovat s terminálem s PŘIMĚŘENÝM výškovým odstupem. Podle fota bych ten Váš šmikl asi v úrovni půlky délky bílého hadříku na šňůře sušáku prádlacheeky, tedy tak, aby jeho špice tvořila pomyslný vrchol pyramidy, přičemž základnou je stejná výšková úroveň vršků kosterních větví. Na pupen směřující vlevo. S.P.,Ch. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 27.3.2016 12:14

Z hlediska stromu jako takového asi ano. Podle mě to pěkně obroste, větve pěkně narostou v dobrém úhlu. Nyní to ale vypadá jako to péro na klobouku, dost na šikmo. Ale pokud to nevadí člověku, tak stromku určitě ne. Když se střihne terminál, tak všechny letorosty se z toho střiženého výhonu snaží předhánět, která bude napřímenější, a tak i úhly odklonu je potřeba korigovat. Takhle to obroste, jak dá příroda. A ona není vždycky úplně blbá. Tak to tedy vidím já.

edit: nojo, pan S.P.,CH. máte pravdu, nevšiml jsem si, že spodní patro je takto zastřižené. To je fakt moc dlouhé, tedy opět, pokud majitel nehodlá pěstovat vřeteno :D nebo prostě vysoko-kmen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 27.3.2016 12:36

Ak môžem prispieť malou radou k otázke odklonu vetví (aby nerástli príliš kolmo): je možné použiť vyväzovanie do vodorovnejšej polohy, ale tiež takzvaný dvojtupňový sektorový rez. Jeho princíp je v tom, že pri skrátení vetvy režete nie na vonkajší, ale na vnútorný púčik. Ten potom vyraší silným výhonom smerujúcim dovnútra a hore, z púčika ktorý je hneď pod ním vyraší slabší výhon smerujúci von a s väčším uhlom odklonu. Zavŕšite to tým, že následne silný výhon smerujúci dovnútra a hore odstrihnete - tesne nad výhonom smerujúcim von a viac šikmo (podobne ako pri prevode vetvy na nižšie a von rastúci výhonok). Tak dosiahnete to že ponechané prírastky nie sú veľmi hrubé, roztvárajú korunu smerom von a majú väčší uhol odklonu. (Snáď som to napísal zrozumiteľne). Prajem veľa zdaru pri tvarovaní. 

P.S.: slivka ale rodí dobre aj na vetvách ktoré rastú pomerne kolmo, vyššieuvedeným spôsobom sa ale dá dosiahnuť lepší tvar koruny a oslabí sa aj nadmerne silný rast.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 27.3.2016 12:41

Oprava: vypadlo mi tam jedno písmenko - správne má byť DVOJSTUPŇOVÝ sektorový rez. Prepáčte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 27.3.2016 15:29

Ano, to máte pravdu. Co se však týče terminálního výhonu, tam problém odklonu větví zůstává. A vyvazování je prostě piplačka. Já to teda dělám, ale spíš se snažím hledat způsoby, jak se tomu vyhnout.

Mimochodem, kdsi jsem četl, že je to vhodné spíše pro duté a kotlovité koruny, kdy v kostěrních větvích zůstává dostatek síly, tedy jsou silně ovlivňované apikální dominancí. Když se DSR [dvojstupňový zpětný (nebo sektorový?) řez] použije na větve v koruně s terminálním výhonem, větve se tímto oslabí. Jen nevím jestli je to nějak příliš znát? Máte s tímto zkušenosti, jak roste větev po DSR a bez něj? Já používám DSR jen velmi z řídka, právě proto, že nevím, jaký přesně to má vliv. Ale v publikaci, jež byla tady na fóru zveřejněna, to bylo právě takto popisováno, nebo alespoň takto jsem to pochopil. Jinak taková větev je sice ve výsledku trochu zvlněná, ale odklon je opravdu větší, a taky se líp sama sklání pod zatížením.

Já jsem však u toho případu zastřižení terminálu myslel spíše to, že úhel nasazení větví, tedy u báze, je po vyhnání letorostů ostrý, tam se DSR aplikovat nedá. Pak jde použít ono vyvazování a kolíčkování, a všelijaké možné opravováky. Přirozeného (a často i toho správného) úhlu se však dosáhne jedině tak, že se terminál neřeže (nezakracuje). V mnoha případech to ale není možné, protože jak se do stromu jednou řízne, už se v tom musí pokračovat - tedy s čím se pokazil, tím se musí napravit. Jistě v tomto nejeden čtenář spatří jakési perma-kulturní móresy. Pravdou je, že se mi víc líbí stromy rostoucí přirozeně, než umělé tvary. Z těch umělých pak opět ty, které nejvíce napodobují přirozený růst.

Nicméně, pane Hlavatý, díky za připomenutí (ikdyž to jistě nebylo směřováno jen mě), hned mě napadlo několik případů, kde DSR pravděpodobně použiju.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mortimer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 199.90 (?), 27.3.2016 22:23

ja najviac DSR využívam pri reze hrušky. Aj pri slivke, keď nechcem mať veľké prírastky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 28.3.2016 6:24

Dsř je sázka do loterie s méně jistým výsledkem, než klasický, základní řez na očko ven. Stává se i v lepších rodináchcheeky, že vnitro frčí natolik bujně, že se toužebně očekávaný růst pobočníka NEDOSTAVÍ! A fčil mudrujcrying...Tzn.,že pětina až třetina prostoru připraveného pro konkrétní-většinou první patro, se musí v budoucnu pracně vyplňovat náhradním, okolním dřevem. Jde to, ale dře to-s řevemwink. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dušan M. - (5) - 142.66 (?), 27.3.2016 23:04

Nevím proč terminál nechal tak dlouhý ale mě se to taky moc nelíbí.Říkal že tam obroste a bude tam další patro.Moc krát děkuji za radu a pokratim ho jak říkate (uroveň hadříku na šňuře). To byla fotka po střihu ale teď už jsem terminal vyvázal a je rovný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 29.3.2016 11:15

Panu Dušanovi M.: ano, on by opravdu obrostl, a to hezky. Jenže by to spodní patro dost možná zaostávalo a v průběhu let by jej to vrchnější patro chtělo pořád předrůstat. Kdyby to spodní patro bylo silnější, popřípadě také nezkrácené, pak by se o tom dalo uvažovat - to by ale zahradník musel provést jenom průklest. Na druhou stranu, zajímal by mě výsledek po takovémto řezu, třeba by to nebylo až tak špatné? A to vyvázání terminálu není nutnost, ono by se to časem okoukalo, a strom jak zesílí tak to taky dorovná. Spíš šlo o to délku.

Panu S.P.,CH.: ani letní zaštipování toho bujara nepomůže k popohnání toho vytouženého nižšího pupenu? Mimochodem taky se mi to párkrát stalo. Ale pokud tam proroste alespoň něco, tak to považuju za úspěch. Ikdyž (trošku off topic) - loni na jabloni topaz se mi přihodilo, že pupen mířený věn z koruny prorostl v květový, a prodlužovat se začal až ten následující, směřující nahoru. No vypadá to hrozně :D ale třeba to bude ok. Vůbec v posledních letech mám nějaký problém s prorůstáním uvažovaných pupenů. Často rostou zakrněle a přerůstají je úplně jiné, a to mi pak jde hlava kolem. Mohlo by to být nějakou nemocí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.97 (?), 27.7.2017 20:16

Chci teď jak bude pěkně ostříhat višni a zároveň bych ostříhal mladé švestky. 1ks loni na podzim nasazená a 2ks jsou asi 5 roků staré.Ostříhat je více (chci aby nebyla tak hustá, je to normální pravá švestka pichlavá) nebo méně?Zatím nerodí.Ta 1. z podzimu má dlouhé přírůstky.Neuškodí ten střih těm stromkům (švestky a višeň)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika