Střih 3-leté Lepotice 2-letých slivoní



Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?)
9.4.2014 11:25

Mám podezření, že stromek (pupeny) je částečně zasažen "pseudomona syringae".

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
M.Pecharova - (4) - 239.7 (?), 6.4.2014 13:53, zobrazeno: 7037x

Dobrý den,
moc prosím o radu, jak ostříhat naši Lepotici-viz. foto.
Na jaře po podzimní výsadbě nám zřejmě kočka totálně poškodila kmínek, bylo nám ji líto byhodit, dali jsme ji proto za plot a nechali ji se vzpamatovat. Kupodivu stromek přežil, pouze zaschla špička terminálu. Loni jsme ji nijak nestříhali, ale letos vypadá, že přežila pohromu v pohodě a chceme ji tedy začít stříhat, jak se má, aby mohla i plodit. Jenže jsme začátečníci, máme všechny stromy dvouleté a nevíme, co si s nimi počít.
Moc bych ocenila zkušené pěstitele, kdyby mi sem napsali, jak ostříhat tříletou Lepotici na fotu i dvouleté mladé stromky.
Děkuji moc předem!
Miky

Lepotica
Lepotica
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 6.4.2014 20:34

Stromek zaceluje ránu-"podpásovku",která nebrání úspěšnému uzdravění-žije, což je dobře.Nestačí to na nové přírustky, taky proto zakvetl.Nevidím celkový obraz, chtělo by to foto z více stran pro lepší orientaci, pak zakreslím řez.

Kmínek je oslabený,tenký,vyšší-potenciální možnost zlomení,vyvrácení.Je třeba opěrný kůl s osmičkovým úvazkem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
M.Pecharova - (4) - 239.7 (?), 7.4.2014 20:00

Zítra stromek nafotím ze všech stran, za nákres střihu budu moc vděčná.
Všechny stromky máme na malých podnožích, protože máme malou zahrádku, čili by dospělý stromek neměl být velký jako klasický strom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
M.Pecharova - (4) - 239.7 (?), 8.4.2014 17:48

Přikládám fotky, snad budou dostačující.
Podnož myrobalán 60cm.






Poškození, přetřeno barvou hned po objevení
Poškození, přetřeno barvou hned po objevení

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 9.4.2014 10:22

Asi Vám kmínek oškubal kačer, tak jako mě kdysi Stanleyku, a po vyřazení ze slivníku se mně už nevzpamatovala.Původní odrůda mně zašla, uschla,a předběhl ji myrobalán zespoda.

Všechny stromky máme na malých podnožích, protože máme malou zahrádku...

Myrobalán není(jak Vy říkáte)malá podnož.Má potenci velkého stromu, a podle podmínek takový pravděpodobně vyroste.Proto bych se nesnažil o zákrslý tvar, s níže založenou korunkou, ale ponechal bych výšku kmene, tak jak je nyní.

Dle mého by jste se měla rozhodnout, zda chcete pěstovat stromek s terminálem jedním, nebo tvar se třemi rovnoměrně silnými (terminály)jak je nýní.Tyto tři výhony nesvírají ostrý uhel, proto lze nechat tvar, jaký je nýní.Pokud z nějakého důvodu se rozhodnete pro tvar s jedním terminálem, dejte vědět, poradím postup, který k němu vede.

Odstranil bych krátké čípky(červená linka).Zelenými šipkami jsem označil větve, které v prvních létech ponechte, pomohou táhnout mízu nad poraněním.Až se rána zacelí tyto dvě nejnižší větvičky odstrante.

Výšší výška knínku je za plotem vhodná, usnadňuje manipulacím pod stromkem, chrání ovoce před kolemjdoucími, brání větve před okusem zvěří, neopatrným vylomením opilci, kteří se rádi po flámu opírají o kdeco, a poléhavají pod stromy u silnice.

Důležité upozornění:k vysokému kmínku patří pevná opora,dřevěný kůl,a úvazek.Za oplocením taky pletivo,jako ochrana před okusem zvěří.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 9.4.2014 10:36

Vzhledem k blízkosti plotu, jehož vzdálenost podle fotek odhaduji na méně než 1m, bych doporučil zábývat se myšlenou povysadit korunu ještě o něco výš, než je založena nyní, neboť hrozí riziko, že za pár let budou spodní větve ležet na plotě. Pokud by příliš vysoký kmínek nevyhovoval, je účelné stromek přesadit na vhodnější místo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 9.4.2014 11:25

Mám podezření, že stromek (pupeny) je částečně zasažen "pseudomona syringae".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
M.Pecharova - (4) - 239.7 (?), 10.4.2014 13:50

Děkuji moc za nákres, určitě ji tak ostříhám.
Kůl o víkendu také přiděláme.
Jinak k tomu terminálu, stromek se měl pěstovat s jedním terminálem, ale špička terminálu nám přes zimu po předchozí podzimní výsadbě zaschla - což se nám stalo i u náhradního stromu - Stanleyho...
Co se opilců a podobné zběře týká, jsem skoro na samotě u lesa, takže v poho wink
K tomu, kdo stromek poničil, kačer asi nééé (nemáme kačery, ale kočku, sousedé taky kočky a pobývaly tu i kuny). Stromek měl kůru podrápanou a visely z mínku cáry kůry, takže podezříváme kočičáka nebo možná i ty kuny.

Děkuji moc za radu!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika