Správná výsadba pecek trnek a mirabelek



host - 4.162 (?)
23.8.2010 23:05

Dobrý den, pane Vysloužile,

měl bych dotaz.

Od dětství jsme pěstovali tzv. "lendyšky" - malé (do 2-2,5 cm, možná i do 3 cm dlouhé)rovnoměrně oboustranně oválné švestky s velmi jemnou (snadno se u zralé švestky naruší) modrou slupkou - často ojíněnou, velmi prilnavou dřeň k pecce. (jako děti jsme je spíše cumlali jako bonbóny). Velice sladké. vždy na buchty i s peckama nebo na výbornou slivovici. U nás (Rožnovsko) to byl vždy dobrý a nenáročný doplňkový druh, ale nikde jsem o nich nenašel zmínku (ani ve staré knize o moravských původních odrůdách). Podle názvu se domnívám že šlo o jakési "landische pflaume" tedy snad polní švestky. Chtěl bych tuto svoji domněnku potvrdit, je-li možno. Za druhé, mám tu pár pecek a rád bych si je namnožil. Postačí je necht oschnout na slunci a na podzim zasadit do jižního svahu (bydlíme na kopci 450 mnm - kelečsko)?

 

Děkuji

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 5.4.2010 22:58

Takže to, čemu říkáte mirabelky, je myrobalán. Je to prakticky jediná použitelná podnož pod ryngle, opravdové mirabelky a slabě rostoucí slívy. Štěpují se na něm i meruňky Naopak bujnější odrůdy švestek na nich méně plodí a moc rostou. Pod broskve se údajně nehodí, ale nezkoušel jsem to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.162 (?), 23.8.2010 23:05

Dobrý den, pane Vysloužile,

měl bych dotaz.

Od dětství jsme pěstovali tzv. "lendyšky" - malé (do 2-2,5 cm, možná i do 3 cm dlouhé)rovnoměrně oboustranně oválné švestky s velmi jemnou (snadno se u zralé švestky naruší) modrou slupkou - často ojíněnou, velmi prilnavou dřeň k pecce. (jako děti jsme je spíše cumlali jako bonbóny). Velice sladké. vždy na buchty i s peckama nebo na výbornou slivovici. U nás (Rožnovsko) to byl vždy dobrý a nenáročný doplňkový druh, ale nikde jsem o nich nenašel zmínku (ani ve staré knize o moravských původních odrůdách). Podle názvu se domnívám že šlo o jakési "landische pflaume" tedy snad polní švestky. Chtěl bych tuto svoji domněnku potvrdit, je-li možno. Za druhé, mám tu pár pecek a rád bych si je namnožil. Postačí je necht oschnout na slunci a na podzim zasadit do jižního svahu (bydlíme na kopci 450 mnm - kelečsko)?

 

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 24.8.2010 7:52

Ty vaše malá modré švestičky neznám.
Vyset pecky můžete, když jich vysejete větší množství, snad se některé ujmou. Jistější je nechat stratifikovat pecky přes zimu v písku, na jaře vyset do truhlíků či na záhonek a na jižní svah vysázet až hotové sazenice. Jestli ale budou plodit stejné ovoce jako mateční stromy nelze říci. Půjde o křížence s odrůdou, krterá květy opylila.  Vyrostlé semenáče by bylo potřeba naroubovat roubem žádané slivoně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 6.4.2010 8:20

Denisi, odkopky z jedné a téže durancie ve vlhkém terénu(s vys.spod.vodou)skutečně po 15-ti letech odešly, zatímco ty v sušším terénu jdou pomaleji, s hladkým kmenem a bez problémů.Slivovice z duranciemi se mně jeví lepší, než ze samotných švestek.Ovoce otřásám, neotloukám,nebo jen málo-sem tam.Poznatky se někdy různí. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 99.218 (?), 7.4.2010 9:10
Semenáče durancie mají delší životnost než odkopky. Na suchých místech zajistí spolehlivou úrodu, ale myrobalán je také spíš do sucha. Do mokřejších míst jsou vhodné podnože, které nekoření moc hluboko, třeba ta wangenheimova a snad i zelená renkloda, kterou ale osobně hodnotit nemohu. Durancie může zpozdit zrání, ale na ní naštěpované odrůdy jdou setřást v pohodě. Plody durancie potřebují hodně slunné stanoviště a pak sklizeň taky není problém. Co se slivovice týká, tak dávám za pravdu panu AB, ikdyž není špatná ani když oba druhy kvasů před pálením pomícháte. Odborníci asi souhlasit nebudou :) Jan
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 12.5.2010 23:25

Dobrý den.

Tak semenáče jsou bezmála měsíc v zemi a nic se neděje.Tak nevím, počasí bych řekl je ideální.Má tu někdo zkušenost jak dlouho semenáče klíčí?Zatím mi nevyrostl ani jeden.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 14.5.2010 15:37

Seji vždy napodzim do předpřipraveného záhonu. 1) Mám na jaro méně času 2) Mám na podzim čerstvá semena 3) Spoléhám na přirozenou stratifikaci a selekci slabších rostlin při vlastním klíčení a následném růstu apod. 4) Absence hrabošů na záhonech. Chladnější, vlhčí lokalita 550m.n.m., mírný S svah. Jako první (před 4 týdny) překvapivě vyklíčily semenáče hrušní (Hardyovka), druhé pak jabloně a před 14 dny začly myrobalány, překvapivě velmi pomalu a neochotně. Z 30 (15 žlutoplodých + 15 červenoplodých) semen, zatím vylezlo 5 kytek. Loni z 10 semen 10 srpnových očkovanců. Nejspíš si na záhon zaskočil hraboš, jinak si to nedokážu vysvětlit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 82.71 (?), 13.2.2011 22:20

Dnes jsem přesadil z písu do truhlíku naklíčené cca 3 cm velké semenáčky mirobalánů.Ještě nejsou všechny venku.Pecky praskly sami.Stratifikace proběhla ve studeném sklepě celou zimu.

Semenáče durancíí zatím nevyklíčili.Mají čas...

Truhlík s vyklíčenými mirobalány jsem nechal ve sklepě.Jaro je ještě daleko.Výsev na záhon až po 15 květnu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 82.71 (?), 20.2.2011 20:33

Nedalo mi to a mrkl jsem na pecky durancíí.Děs běs! Dobrou třetinu pecek jsem měl zaplísněnou.Všechny jsem tedy vyloupal a nezasažená jádra zasadil do truhlíku a vzal do tepla.Myslím, že plíseň vznikla nedostatečným očištěním pecky před stratifikací.I když mirobalány jsem taky neměl čisté na 100% a vzešli bez pomoci.Asi je pro předpěstování brzy, ale než přijít díky plísni o všechny pecky...

Vyklíčené mirobalány už jsem dal taky do tepla.Mám z té plísně obavu...

Už loni se mě nepovedlo nic vypěstovat, tak letos snad budu úspěšnější...

Loni mi řádkém projelo nějaké"užitečné" zvířátko a jádra zmizela!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 82.71 (?), 10.8.2011 23:22

Dobrý den.

Navazuji na mnou založené téma.Do dnešního dne se mi podařilo vypěstovat cca 35 stromků z pecek mirabelek.Jsou různé velikosti a síly.Od cca 30cm do 168cm.Dnes jsem se pokusil část stromů naočkovat.Dle návodu z toho fora.Můj dotaz zní.Kdy odstranit pásku?Při očkování jsem řapík ponechal.Někdo tu psal, že do 14 dní, pokud řapík uschne lze s jistotou říct, že se roub ujal. Pásku jsem utáhl(opatrně) i přes očko, takže si myslím, že bych to tam neměl dlouho nechávat.

Ještě dotaz.Můžu na tuto podnož naočkovat žlutý či zelený rynglod?

Poradíde prosím někdo? Dík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika