Slivoň President



dismas - (18) - 90.122 (?)
20.5.2015 9:28

Dˇakujem za informácie o tejto odrode a vediac o jej náchylnosti na moníliu veru by som si ju tejto jari nekúpil. Domnieval som sa, že to bude nejaká nová sorta. Susedia majú akési čačanské odrody,  ale zväčša im to v našej údolnej polohe zhnije už na strome, samozrejme nestriekajú.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 24.9.2014 19:08

Zdravím. A jak jste letos spokojen s kvalitou? Mně plody zesládly a jsou určitě chutnější než málo sladké Tophity. Asi jsem je měl "namořit" fungicidem proti moniliové hnilobě. Úroda mohla být pak bohatá. Takhle z ní zbylo jen torzo. sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 77.239 (?), 27.10.2014 22:46

Presidenta jsem letos zasadil, jako kluk jsem se s ním setkal cca v r.1985 na jednom býv. statku u nepříliš "teplých" Sedlčan, na kraji mrazové kotliny. Plody byly fantastické, bylo mi 12 a nic takového jsem nikdy nejedl ani neviděl. Letos jsem se tam dojel podívat. Presidentovi je 39 let a pořád plodí, sice méně, ale stále v průměru 75-80ti gramovky. Jen se stříká proti monilii, dříve ji prý nechytal, asi od r.1993. Že by konec průmyslové výroby a exhalací ze strojíren v kraji pomohl monilii? kdoví, třeba spad ze smogu neměla ráda... Dnes samozřejmě je zajímavých odrůd mnoho... ale šel jsem do něj,

1.-  z části z nostalgie (nemoderní, neefektivní - ale dobrá emoce je pro mě v dnešní hetické době hodně :-))

2- zčásti proto, že staré odrůdy mi přišly dlouhověkejší (mám 25ti leté Královny Viktorie a 35ti leté sqěle plodné Chrudimské /koupené se šarkou v r.2004/, 20ti letitá Ontaria, Opály, RZ a nemůžu si v Podbrdí stěžovat). Mirabelka Nancy je prý z r.1958 (a vypadá na to, vykotlaná jak vrba, a přebornice v plodění). Lepotice a ostatní, ještě mladší moderny mají sousedé už za tu dobu nejméně dvoje... Tím ale je nehaním, letos jsem šel zkusmo do Katinek a TOPgermánů...

3....a taky příspěvky p. Petra z P. jsou působivé :-D (...navíc jak něco víc lidí zatracuje, mám neoodolatelnou chuť do toho jít ;-))

dám vědět, jak se President vyvíjí...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 196.17 (?), 27.10.2014 23:03

Výborně, pane 77.239. Mně se sice do postřiku proti drzé moniliové hnilobě nechtělo, proto jsem měl z bohaté úrody celkem "prd". Je to škoda, protože kvalita plodů byla velmi dobrá. Ale ty "macky", jak tady někdo psal, stály za to, proto bylo třeba postavit se této chorobě čelem a ne zády a jen čekat na to, co mně dotěrná plíseň laskavě ponechá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 77.239 (?), 27.10.2014 23:12

Jo, ještě jsem zapomněl napsat, že sedlčanský President je jediný strom z patnácti Presidentů, dovezených v r. 1975 Dr. Cafourkovou z Duisburgu do Československa, o kterém vím (mluvil jsem s ní, od r. 1995 žila zpět v ČR měla zahradu skoro naproti, ale nepamatovala si už člověka, u koho většina -celkem 12- skončily... už si celkem hodně nepamatovala). Zřejmě to byl první import Presidenta k nám. NENÍ TU NĚKDO, KDO MÁ/MĚL PRESIDENTA Z TOHOTO ČI OBDOBNĚ STARÉHO DOVOZU? zajímaly by mne zkušenosti... a lokality :-). Hezký den

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 196.17 (?), 27.10.2014 23:23

Sdílím Vaše nadšení pro Presidenta, pane 77.239, takže volám hurá, ale zde o něj velký zájem není. Jeho letošní kvality potvrdil pouze pěstitel pan David, ale naděje umírá poslední, viďte, takže se třeba někdo ozve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 188.195 (?), 6.5.2015 10:52

Prezidenta som kúpil tohoto roku v BAUMAXE tiež. Je to len jeden prut a aj tomu niekto polovicu ukradol - odrezal. Vyrazil však z jedného puku takže sa možno zachráni. Vyzerá to tak že je to dovoz z Polska - podľa vignety. Uvidím o pár rokov čo to bude, či je to on..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 6.5.2015 13:20

Největším problémem této odrůdy je její silná citlivost na napadení moniliovou hnilobou. Podobně citlivou odrůdu neznám. Například s kritizovaným Stanleyem se to nedá vůbec srovnat. V minulém roce byly silně napadeny i jiné pozdní odrůdy. Ve vyšších polohách také nemusí plody dozrát do dobré kvality. Chuť plodů je specifická, nikoliv typicky švestková. Tuto odrůdu lze velmi dobře identifikovat a případnou záměnu brzy odhalíte. Stromy mají velmi silný vzrůst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
dismas - (18) - 90.122 (?), 20.5.2015 9:28

Dˇakujem za informácie o tejto odrode a vediac o jej náchylnosti na moníliu veru by som si ju tejto jari nekúpil. Domnieval som sa, že to bude nejaká nová sorta. Susedia majú akési čačanské odrody,  ale zväčša im to v našej údolnej polohe zhnije už na strome, samozrejme nestriekajú.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 17.10.2015 14:53

Mám 8letou švestku President a roste extrémně bujně oproti novodobým odrůdám z německa nebo Stanley. Plodnost je taktéž extrémní a již ji vůbec nestříkám proti pilatce a stejně je plodů až moc. Samozřejmě velmi trpí moniliozou plodů a to i v suchém podzimu jako letos, jiné roky uhnije monilí více jak polovina plodů.  Avšak nejvíce mě trápí pozdní dozrávání této švestky i letos až kolem 20. října!!!!??  a plody díky náhlým vydatným deštům praskají, ač nejsou ještě měké, zřejmě je to vlastnost této odrůdy- velmi velká tvrdost zralých plodů a jejich senzorické dosti značné obsahy kyselin, které přebijí i velmi velké současné obsahy cukrů. Nejsem vysoko - 300M a střed Moravy. Přestože se plody zdají nezralé- značně tvrdé a dosti nákyselné, dnes jsem se značným zděšením naměřil optickým refraktometrem extrémní cukernatost takového tvrdého plodu 31% Brix!!! Opravdu nevěřím vlastním očím... rekord jsem měl zatím u některých Staney kolem 24-26% Brix. Chutově není President špatná, ale více chutnají Stanley a zejména Tophit, díky menšímu obsahu kyselin. celkově je to velmi překvapivá a velmi stará odrůda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 196.17 (?), 18.10.2015 15:17

Především bych Vám chtěl poděkovat za příspěvek o této odrůdě slivoně. Nechtěl by jste si vysázet daších pár odrůd a psát sem své zkušenosti s pěstováním? Vaše komentáře s případnými fotkami by jistě oživily zdejší diskuse. Máte pravdu, že slivoň President roste extrémně silně a mně osobně to nevyhovuje ani trochu. V posledních letech plody dozrávají velmi dobře a pokud se nechají na stromě déle, je jejich chuť sice fádnější, ale za to s dostatečným množstvím cukrů. V optimální zralosti je chuť říznější, ale ne již tak ostře kyselá, jistě ne špatná. Plody na pohmat velmi mírně povolí. Pokud je plodů příliš mnoho, jsou menší a nemusí dozrát do správné kvality. Napadení moniliovou hnilobou je známá nectnost této odrůdy a je silná i v suchém roce. Ani ve středních polohách,, na tož v těch vyšších, nemusí pěstitelé vůbec znát pravou chuť pozdních odrůd, jako je President, Tophit, Anna Späth, což je samozřejmě škoda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika