Slivoň Hanita



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?) 
24.5.2014 23:46

Projevy šárky na plodech Hanity?

plůdky Hanity
plůdky Hanity
plůdky Hanity
plůdky Hanity
plůdky Hanity
plůdky Hanity
plůdky Hanity
plůdky Hanity
Hanita - list
Hanita - list
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 248.131 (?), 25.5.2014 12:31

To je divné - měla by být "tolerantní"...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 5.6.2014 12:43

Ona tolerance znamená, kor u pravých švestek což Hanita je, pokud se nemýlím, vždy jen o něco vyšší odolnost než Domácí švestka. Je to svým způsobem slovíčkaření. Letos jsem měl pár šarkou napadených plůdků na mladé Wangenheimově, z Hanity loni též několik spadlo. Pořád je to ale nesčetněkrát méně, než když jsme tu měli kdysi odkopky z Domácéích švestek, to spadlo vžd yprakticky 100 procent. Zajímaly zkušenosti z odrůdou Tuleu Gras z Rumunska. Má ji někdo? Růst má jako Domácí švestka, nebude to spíš jen vysoce kvalitní typ této kultovní odrůdy? Jaký je vlastně původ této rumunské odrůdy, jež má v tamních podmínkách kvalitou překonávat nepřekonatelnou Domácí švestku.

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 5.6.2014 12:53

Pokud si dobře vzpomínám, tak ji má pan Vysloužil. Já jsem ji před lety koupil. Bohužel se mně z ní nejdříve vyklubal Stanley a při druhé koupi Valjevka. Třetí pokus by snad mohl vyjít. Ještě neplodila, ale listy má přece jen o něco širší, než Stanley či Valjevka. Podobně širší listy má i Carpatin, který je křížencem Tuleu Gras.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.95 (?), 5.6.2014 13:41

Mám jak Hanitu, tak Tuleu Gras. Zatím bez příznaků šarky. Obě pochází ze stejných rodičů (President x Auerbacher), Hanita zraje dřív, Tuleu Gras později. Ještě jsem dříve měla Gabrovskou, měla dobré plody a hodně, ale ne tak aromatické jako tyto dvě - vzala si ji sousedka, protože na tři místo nemám.                     Lída       

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 5.6.2014 13:54

Trochu jste to popletla, protože Tuleu gras vznikla jako náhodný, nebo neznámý semenáč v Rumunsku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 5.6.2014 16:20

Na stránkách Sempry se o Tuleu Gras píše:

Původ: Odrůda vznikla na začátku 20. století v Rumunsku jako náhodný semenáč. Jedná se o švestku
Vlastnosti stromu: Růst je středně silný. Koruny jsou nejčastěji pyramidální nebo vysoce kulovité, větve rostou dosti nepravidelně. Jsou dosti křehké, snadno se lámou. Stromy kvetou středně pozdně a jsou cizosprašné. Jako opylovači se osvědčily Stanley, Althanova renklóda, Anna Späth a Vlaška.
Vlastnosti plodu: Pomologicky patří k pravým švestkám. Je střední velikosti (průměrná hmotnost se pohybuje v rozmezí 24-32 g). Tvar je oválný, horní část plodu je nejčastěji tupě zakončena. Slupka má barvu tmavě fialově modrou až modročernou s jemným ojíněním. Dužnina bývá žlutozelená až zelenožlutá s odstínem do růžova, středně šťavnatá. Chuť je navinule sladká, harmonická, velmi dobrá. Odlučitelnost dužniny od pecky je rovněž velmi dobrá.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je středně raná, středně pravidelná a v průměru vysoká.
Odolnost: Stromy jsou mrazuvzdorné ve dřevě, rovněž dosti odolávají v době květu pozdním jarním mrazíkům. Vůči šarce jsou částečně tolerantní. Houbovými chorobami trpí středně. Odrůda není napadávána štítenkou.

Když porovnám plody Tuleu Gras a Hanity, tak se sobě vůbec nepodobají. Hanita má 2x větší plody i jinou chuť. Na rozdíl od Ing. Fidly si myslím, že je to pološvestka. Naopak Tuleu Gras je skutečně velmi podobná Domácí švestce - tvarem, dobou zrání i chutí. Míra tolerance k PPV mi přijde u ní podstatně měnší

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.95 (?), 6.6.2014 0:27

Jo, blbnu... Přece nemohou mít stejné rodiče, když Toleu Gras je švestka a Hanita pološvestka... blush           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.95 (?), 6.6.2014 0:28

...Tuleu Gras...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.8 (?), 25.5.2014 21:47

Letos poprvé se na listech Hanity objevily příznaky projevu šarky. Na plodech zatím ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika