Série Top



host - 227.50 (?)
31.8.2013 22:17

Dobrý večer pán Libor, je Hanita vhodná aj na spracovanie(kompót, lekvár) alebo je vhodná len na jedenie? Čítal som o nej že má dosť riedku dužinu. Jano

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 31.8.2013 11:45

To máte asi pravdu, Libore, Topking zraje (a padá) v tuto dobu (ale u mě spíš současně s Hanitou než po ní). Ta příchuť trávy tam trochu je, přesto mi chutnají víc než pravý Tophit, který asi potřebuje víc tepla. Na Hanitu v chuti z tolerantů hned tak něco nemá. Č. rodna je chuťově výborná, srovnatelná s Domácí, na její zralost ale teprve čekám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 31.8.2013 18:16

Tak Petre, p. Milosi, z mojho Tophitu bohuzial je zrejme Topking (niekde doslo k zamene stepov).

Měl jste na mysli asi Toptaste, protože Tophit zraje až o necelý měsíc později.Jinak většina plodů Čačanské rodné jsou u mě dvakrát větší, než Katinkové.Jsem velmi mile překvapen velikostí plodů Čačanské rodné.Některé jsou dosti obrovské.Sousedovic malinké plody švestky domácí, které jsou nakaženy šarkou v pokročilém stádiu vývoje nemoci se krčí v koutku studem.Jsou dokonce výrazně menší, než plody mé Katinky u které jsem naměřil průměrnou hmotnost 17.5g.Bráno vše co mi přišlo pod ruku-malé i velké.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 248.184 (?), 31.8.2013 21:48

Je to ako som pisal p. Rostislaviku, mal som zalusk na Tophit (viem ze je neskory), lenze doslo k zamene stepov a tak mi teraz padaju z prestepeneho terminalu ovalne Topkingy. Toptaste tam je tiez nastepeny, ale nizsie na 3 letorastoch (daval som fotky) a ten je vacsi a spolahlivo sladky, velky a nepada. C.Rodnu mam pristepenu len minuly rok, letorast je este maly, plodmi obsypany, mozno preto su plody zatial mensie, ale potesil ste ma spravou, ze budu vacsie. Este ani nie su uplne zrele, ochutnal som prve maksie, takze mozno este podrastu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.50 (?), 31.8.2013 22:17

Dobrý večer pán Libor, je Hanita vhodná aj na spracovanie(kompót, lekvár) alebo je vhodná len na jedenie? Čítal som o nej že má dosť riedku dužinu. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 248.184 (?), 31.8.2013 22:27

Zdravim Jano, zatial sa mi vdaka chuti, apetitu rodiny a mensiemu stromu z Hanity nepodarilo nic spracovat, ale je pravda, ze stavnata je hodne. Nemyslim, ze byto pri lekvare, ci kompote malo moc vadit - marhule sa kompotuju este maksie a pri lekvare sa voda odpari. Pocas zrenia sa konzistencia ale meni - na zaciatku je tvrdsia, ku koncu maksia, takze zavarit by sa dalo skor, lekvar na konci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.52 (?), 1.9.2013 10:32

Ďakujem Vám Libor, za odpoveď, som rád že sa Hanita dá aj spracovať, chcel by som ju zasadiť, je oddeliteľná od kôstky? Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 248.184 (?), 1.9.2013 13:07

Hanita ide od kostky uplne bez problemov. Je to vynikajuca, chutna odroda. Ma i par nevyhod - sklon k dierkovitosti listov a obcas monilia plodov, ale dobra chut to bohato vyvazuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.35 (?), 2.9.2013 21:34

Libor ďakujem za odpoveď, to mi nevadí že má dierkovitosť listov, postriekam Dithanom a Syllitom, ale nie v lete, moníliu na plodoch neriešim, také plody vyhadzujem, nestriekam pred zberom, som tej zásady že keď striekať tak len na jar, proti piliarke a monílii pred kvetom a po odkvete, určite tam ešte ostane dosť zdravých plodov. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 1.9.2013 9:23

Ad Rosťa: Mám ne jednom stromě 3 čačanky, ranou, najbolju i rodnu (lepoticu mám jinde). Největší plody měla raná, o něco menší najbolja a ještě o dost menší je rodna - ta je z nich ovšem nejchutnější. Nedá se říci, že by plody rodne byly přímo malé, ale s velikostí lepotice, rané a dalších velkoplodých odrůd (Carpatin, Topgigant)  to nelze srovnat. Podobnou velikost jako rodna má třeba  Gabrovská.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 1.9.2013 11:04

Asi to bude taky tím, že jsem letos ze všech modrých plodů tak trochu na větvilaugh-po minuloročné vynucené pauze.S Najboljou, Rannou,Lepoticí to nemohu srovnat, protože je nemám.Taky jsem v parném létě každý týden pamatoval se zálivkou.Jsou to mladé stromy(mám dva),a možná se taky chtějí předvést.Ještě jsem nekoštoval, ale až příjde jejich chvíle poreferuju i o Čačanské rodné, a zvážím plody.Už nyní jsem z některých narostlých plodů nadšen.

Jinak můžu jen uvést některé položky ze Zahradkáře, kde pan docent Sus zveřejnil výsledky jejich výzkumů modrých peckovin.Uvedu zveřejněnou průměrnou gramáž plodů některých odrůd namátkou.

Katinka, wang-18g: Katinka, St julien-20g

Gabrovská, wang-31g: Gabrovská, St julien-33g

Hanita, St julien, Wavit-32g

Čačan.rodná, Wang-33g

Čačan.lepot, St julien-35g:Čačan.lepot, Wang-42g

Čačan.ranná, St julien, Wang-58-60g

Topking, St julien-28g:Topking, Wavit-26g

Z tohoto výtažku je patrné, že plody Čačan.rodné nejsou žádní prcci, jsou středně velké, a mnou naměřená průměrná hmotnost plodů Katinky (17.5g) se zdá poněkud malá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika