Sbírka švestek a slivoní



host - 61.106 (?)
8.3.2011 22:49

Ta Datlovka mi připomíná plody švestky, kterou pěstoval můj otec a údajně ji měl ze Slovenska a taky ji nazýval slovenská slivka. 0.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 44.124 (?), 2.5.2008 23:26

U nás se této odrůdě říkalo flaštička. Zhruba do roku 80 byla v každé zahradě.  Šarka vše zlikvidovala, byla velmi náchylná. Dala se množit i odkopky. Zrovna minulý týden jsem byl u jednoho zahrádkáře, který si ji právě vysadil. Tvrdil, že ji přivezl od kamaráda, který má v zahradě nádherný naprosto zdravý strom. Ten jsem ovšem neviděl. Byla hodně známá pod názvem "lounský miláček".

           Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.122 (?), 3.5.2008 0:27

Vážený pane Boštičko.

Prosím Vás, ozvěte se mi na uvedené emailové adrese.Velmi rád bych si s Vámi vyměnil nějaké poznatky z ovocnařiny.Děkuji Vám, těším se.Václav Janoš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.169 (?), 5.5.2008 14:06

Zdravím všetkých zainteresovaných prispievateľov, ja sám som začínajúci pestovateľ sliviek, momentálne mám v portfoliu slivky Tipala, Tegera, Stanley, Čačanská lepotica, Jojo, Katinka. Chcel by som sa spýtať, či je možné roubovať šľachtené odrody pre vlastnú potrebu, keďže mnohé z nich sú chránené patentom, alebo ochrannou známkou. Prajem všetkým pestovateľom bohatú úrodu. Miloš Jurdík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 18.5.2008 19:26

Dobrý večer.Pokud je odrůda registrovaná a vztahuje se na ni patent, můžete ji pro svoji potřebu pěstovat, ale nesmíte ji množit!!To přísluší jenom školkám, které mají zakoupenou licenci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 179.196 (?), 16.5.2008 21:59

Díky panu Boštičkovi za příspěvek o téměř vymřelé odrůdě. Myslím že si datlovka zaslouží se dostat do genofondových sadů. Citlivost k šarce je hodně limitující, ale třeba to časem nebude problém. Našel jsem malou zmínku v knize Ovoce Bílých Karpat(str.206), na arch. nalezištích byla nalezeny pecky z 14.-16. století tvaru pecek datlovek. Třeba to je jedna z našich tradičních odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 17.5.2008 1:18

datlovky jsou často popisovány ve starých pomologických soustavách jako pomologická skupina sliv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 179.196 (?), 17.5.2008 16:50

Narazil jsem také na více odrůd, tohle je snad další z této pomologické skupiny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.106 (?), 8.3.2011 22:49

Ta Datlovka mi připomíná plody švestky, kterou pěstoval můj otec a údajně ji měl ze Slovenska a taky ji nazýval slovenská slivka. 0.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 183.110 (?), 12.5.2009 21:46

Náhodou jsem přečetl Váš příspěvek a mám po dědovi žlutou švestku.Už před 10 lety jsem ji přerouboval z umírajícího stromu někdy z dvacátých let, nevím ani co je zač.Jen že je žlutá a sladká jak ananas. maratichy@centrum.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 4.188 (?), 16.5.2009 23:37

Ej, keby som mal potrebnú zručnosť! Na mirabelke sa mi ujali len 4 vrúble z 12. Z toho jeden marhuľový... Ale kúsok od chalupy je stará ringlota... viĎ:

http://www.victoriananursery.co.uk/fruit_and_nut_trees/plum_tree_victoria/

...aspoň si myslím, že je to ona.žiaľ, našiel som v predjarí len jeden tenký výhonok, neujal sa... trošku som jej zrezal konáre, snáď nabudúce.

Pán Janoš - držím Vám palce!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika