Rozmnožení švestky z pecky



host - 122.179 (?)
29.8.2009 11:42

Nemoc se generativním množením dle tvrzení odborníků nepřenáší.Myslím ale, že vnímavost semenáčku je stejná jako u mateční rostliny a tudíž záleží na infekci(ptačím trusem, mšicemi,puklicemi i nářadím aj.).Jde o virózu, která je podobně přenositelná jako chřipka.   AB 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 117.246 (?), 25.8.2009 10:19, zobrazeno: 23206x
Dobrý den Chystám se rozmnožit švestku a mám posledních 20 pecek (strom již není). Jsem v tomto poměrně neznalý, potřeboval bych základní rady ohledně docílení toho, aby vyrašily nové stromky. Konkrétně co udělat s peckami, aby vyklíčily. Petr
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 25.8.2009 13:05

Tu stejnou švestku, jejíž strom již není, peckami nerozmnožíte. Půjde o křížence zmíněné švestky a odrůdy, která ji opylila. U samosprašné odrůdy to může být ta stejná, ale i tak půjde o vnitrodruhového křížence. Ten může být podobný, ale nikoli totožný s mateřskou odrůdou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 117.246 (?), 25.8.2009 15:42
To ani tak nevadí. Zajímá mne postup jak docílit toho, aby z pecky vyrostl strom (krom zřejmého zapíchnutí do země).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 54.27 (?), 29.8.2009 11:28

Pecky zahrabat do země v pytlíku s hlínou nebo pískem přes zimu, aby se takzvaně stratifikovaly, potom časně na jaře vytáhnout a vylouskat. Semena potom zase nasadit. Dobře se louskají pecky v nějakém svěráku, postupně se přitahuje pecka vložená "na štorc", až tlakem praskne, semeno pak zůstane nepoškozené. Když se nevylouskají, budou vzcházet postupně během dalších pár let.

Využívám té příležitosti, abych se zeptal, našel jsem v zanedbávané části zahrady vzcházející semenáčky švestky domácí, vysoké 10 - 40 centimetrů. Budou to asi skutečně semenáčky, ne odkopky. Zarazilo mně, jak rozdílně listy těch semenáčků reagují na šarku, některé listy jsou masivně šarkou napadené, některé téměř netknuté. Je to tím, že jsou některé proti šarce odolnější a tudíž má smysl je přesadit a zkusit dopěstovat do produkčního stromu nebo to je prostě jen tím, že některé už mšice infikovaly a některé ještě ne?  Co myslíte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 122.179 (?), 29.8.2009 11:42

Nemoc se generativním množením dle tvrzení odborníků nepřenáší.Myslím ale, že vnímavost semenáčku je stejná jako u mateční rostliny a tudíž záleží na infekci(ptačím trusem, mšicemi,puklicemi i nářadím aj.).Jde o virózu, která je podobně přenositelná jako chřipka.   AB 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 117.246 (?), 29.8.2009 12:55
Děkuji, to jsem potřeboval vědět. Mé zkušenosti se v této oblasti omezují na kdysi provedenou výsadbu datlových palem a ty vyrostly hned.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika