Řez ryngle



host - 176.18 (?)
19.2.2011 0:27

Ferdo, nevím, jak je máte staré vy, že vám stačí prořez, ale kdybych tu svou starou (už jí odchází i kmen) nechala tři roky bez řezu, tak je uvnitř suché houští ze šlahounů a na výšku abych si pak vzala jeřáb... Ani by to roští chudák stará neunesla, a mladá mi teprve začíná rodit. Každý to dělá, jak mu to vyhovuje, ale ten pán nad námi by nejraději nechal všechno růst i bez výchovného řezu, protože podle něj ho stromky nepotřebují, už o tom psal víckrát. Je to jeho názor, já mám také svůj.  Zdraví Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 164.41 (?), 18.2.2011 11:46, zobrazeno: 38452x

Dobrý den, prosím o radu, jsem začínající zahrádkář, koupil jsem si na zahradu ryngli, už ji mám asi 3roky, ještě jsem ji nestříhal, poaďte je to třeba a hlavně kdy a jak? Díky D

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.18 (?), 18.2.2011 20:15

Ryngli řežu vždy po sklizni, vždy vyřežu nevhodné (směřující dovnitř koruny) a přírůstky zkrátím asi o 1/3 - 1/2. Neřeže se teď zjara!           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 235.249 (?), 18.2.2011 22:00

To snad není pravda, už zase to nesmyslné zkracování! Zkracování všech větví je nesmysl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 18.2.2011 22:16

A můžete mi říct, jak bez zkracování chcete u ryngle předejít vyholení větví? Ta má ryngle má cca 40 let, přírustky 50cm a plodí jak divá. Mně se to osvědčilo.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 192.100 (?), 18.2.2011 22:51

Starší ryngle prostříhávám prořezávám jednou za několik let (3-4)a to tak, že vyřežu větve, co příliš zahušťují korunu, případně suché větve. A ryngle rodí jak divé. A to se mi osvědčilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.18 (?), 19.2.2011 0:27

Ferdo, nevím, jak je máte staré vy, že vám stačí prořez, ale kdybych tu svou starou (už jí odchází i kmen) nechala tři roky bez řezu, tak je uvnitř suché houští ze šlahounů a na výšku abych si pak vzala jeřáb... Ani by to roští chudák stará neunesla, a mladá mi teprve začíná rodit. Každý to dělá, jak mu to vyhovuje, ale ten pán nad námi by nejraději nechal všechno růst i bez výchovného řezu, protože podle něj ho stromky nepotřebují, už o tom psal víckrát. Je to jeho názor, já mám také svůj.  Zdraví Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 235.249 (?), 19.2.2011 5:00

No právě proto, že pořád zkracujete větve to máte moc hustý. Kdybyste jen vyřezala špatný větve tak to budete mít akorát.

Co myslíte tím že odchází kmen?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 19.2.2011 13:22

Kmen? Ten je prasklý (tak 15-20let) odspoda až nahoru, do tvaru vrtule - po létech, uvnitř je dutý také odspoda až nahoru (strakapoud si tam dává šišky). Celý kmen je v horní polovině stažený silným izolovaným drátem, aby se nerozlomil vahou větve, která tu spirálu praskliny jakoby otevírá. Jelikož byla ryngle moc vysoká (a šikmá), měli jsme z důvodu poškození kmene obavy, že se u země ulomí celá, tak byla snížena horní část a na díru, která zůstala na vrcholu kmene (průměr cca 8cm) dostala "klobouček" z plastové krabičky, aby nepršelo přímo do kmene, jinak prasklina větrá. Řekla bych, že větší přírůstky jsou u ní způsobeny i tím snížením koruny, přes to, že je to starý strom. Jinak je jen "na dožití", než mi začne pořádně plodit malá, abych měla na kompot. Co to je za odrůdu nevím, táta ji kdysi očkoval z ryngle jednoho souseda (i tu malou). Korunu má širší, rozložitou, na kompot je zelenožlutá cca 8.8.,pak nádherně zezlátne.Průměr plodu tak 4,5cm, je voňavá, sladká, šťavnatá, nejlepší je přímo ze stromu .  Lída... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.18 (?), 19.2.2011 0:28

Pro tazatele - nemáte fotku? Takhle se špatně radí, nevíme, jak máte rostlou korunku.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 61.6 (?), 19.2.2011 8:46

Myslím, máte pravdu všichni. Já řežu ryngle podle toho, jak rostou. Když mají slušné přírůstky, tak jenom prosvětluji. Když chci, aby rostly víc a vytvořily korunku (první 3 roky prakticky všechny) tak i zakracuji. Mám obvykle opačný problém, než paní Lída. Kdybych neřezal, ryngle by mi do pár let zestárly a zastavily růst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika