Zdravověda stromů - minikvíz



host - 168.254 (?)
26.11.2019 17:49

Trochu odbočím. Jak Vám ta Chrudimská (Vaňkovca) plodí?  Já ji mám asi 4 rok, přírůstky nic moc (cca 20 cm ročně) a nekvete vůbec. nemůžu přijít na to, čím to je. Mám ji v polabí, 20 km od Chrudimi (proto jsem si jí jako krajovou odrůdu opatřil). Díky za odpověď. Jikrka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 14.170 (?), 14.1.2018 22:33

U peckovin je problematická Pseudomonas syringae. Na švestkách a především na meruňkách se projevuje tak, že se má snahu vytvářet zával, ale současně odumírá a z rány teče klovatina. Toto mi nepřipadá tak problematické.

Zahnův řez dělám pří velkých řezných ranách. U mladých větví řežu na větevní kroužek. Problém je u starých švestek, kde při odříznutí větve se rána nehojí a míza nepřesměruje, ale odumřou na kmeni vodivá pletiva, která pokračovala do té větve.

Těm bradavičnatým nádorkům se říká bernoty a jsou to zarostlá očka. Myslím, že to nebude bakteriální nádorovitost.

Čištění nástrojů je dobrá věc. Pokud dělám s problematickými stromy, je jistější desinfekce řezných ran. Když řežete chorou větev, musíte říznout do zdravého s dost velkou rezervou. Ideálně 50cm.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?), 25.11.2019 22:46

Dobrý den,

tak jak jde čas píši, že původní ranka, kterou jsem začistil a zatřel, se začala zatahovat... a místo ní, se objevilo asi deset dalších!!! Nástroje při řezu čistím. Původně jsem myslel, že je to nakaženým roubem ze starého stromu Vlašky, protože desetiletá jiná slivoň vypadá OK. Kdyby to bylo přemokřeným prostředím, dělaly by to asi obě. Leda by některé odrůdy na přemokření či prostředí byly citlivější. Mladé TOPy i Katinka jsou OK, ale Carpatin už začíná pod kmenem nabírat "klej" a přiroubovaná Lipnická praskla dokonce již na ročmím roubu!!!




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 100.252 (?), 26.11.2019 10:35
Vypadá to na Pseudomonas. Toho se těžko zbavuje, pokud je ve dřevě. Mám takto napadenou mladší ZR a citlivou Chriudimskou a prakticky nic z provedených opatření nezabralo. Přenáší se to i z na pohled zdravého materiálu vegetativní cestou (např. rouby).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 92.24 (?), 26.11.2019 11:31

Hmm.. čert ví, jestli jsem si i zdravý stromek Topkingu nenakazil právě roubem Lipnické neznámého původu. Asi jsem si to už nečistým nářadím roznesl i na meruňku... ach jo :-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.254 (?), 26.11.2019 17:49

Trochu odbočím. Jak Vám ta Chrudimská (Vaňkovca) plodí?  Já ji mám asi 4 rok, přírůstky nic moc (cca 20 cm ročně) a nekvete vůbec. nemůžu přijít na to, čím to je. Mám ji v polabí, 20 km od Chrudimi (proto jsem si jí jako krajovou odrůdu opatřil). Díky za odpověď. Jikrka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.101 (?), 26.11.2019 20:14

Pořizoval jsem původně Vlašku a vyklubala se z toho nakonec Chrudimská (shoduje se prakticky ve všem s "oficiální" Chrudimskou z roubů). Chrudimská tady střídá velké úrody s menšími. Občas při velké úrodě je kvalita plodů nízká, ale dá se to regulovat. Jinak co se růstu týče, tak ten je dosti bujný (je na myrobalánu) a dost také zahušťuje, což pak jde ruku v ruce s dalším nešvarem této odrůdy, a to moniliózou plodů, kdy se vytváří spečence napadnutých plodů. Dřevo, letorosty jsou více podobné rynglím než švestkám. Kvést začala, co si pamatuji, později. Růst Chrudimské, kterou mám ještě přiroubovanou asi na třech dalších stromech, je umírněnější a plody trochu menší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.227 (?), 30.10.2020 13:02
Ja mám podobne napadnutú slivku. Ako mám postupovať? Fero
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.227 (?), 30.10.2020 13:35
Jolina
Jolina
Jolina
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika