Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
 Zahradní grily Weber - plynové, elektrické a lávové grily 
přesný výraz

Slivoně > Zdravověda stromů - minikvíz

Zdravověda stromů - minikvíz

driver240 (134) - xxx.xxx.56.93 (?)
25.11.2019 22:46

Dobrý den,

tak jak jde čas píši, že původní ranka, kterou jsem začistil a zatřel, se začala zatahovat... a místo ní, se objevilo asi deset dalších!!! Nástroje při řezu čistím. Původně jsem myslel, že je to nakaženým roubem ze starého stromu Vlašky, protože desetiletá jiná slivoň vypadá OK. Kdyby to bylo přemokřeným prostředím, dělaly by to asi obě. Leda by některé odrůdy na přemokření či prostředí byly citlivější. Mladé TOPy i Katinka jsou OK, ale Carpatin už začíná pod kmenem nabírat "klej" a přiroubovaná Lipnická praskla dokonce již na ročmím roubu!!!

Obrázky:

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
   << Předchozí příspěvky | 1, 2   

host - xxx.xxx.14.170 (?), 14.1.2018 22:33
Předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

U peckovin je problematická Pseudomonas syringae. Na švestkách a především na meruňkách se projevuje tak, že se má snahu vytvářet zával, ale současně odumírá a z rány teče klovatina. Toto mi nepřipadá tak problematické.

Zahnův řez dělám pří velkých řezných ranách. U mladých větví řežu na větevní kroužek. Problém je u starých švestek, kde při odříznutí větve se rána nehojí a míza nepřesměruje, ale odumřou na kmeni vodivá pletiva, která pokračovala do té větve.

Těm bradavičnatým nádorkům se říká bernoty a jsou to zarostlá očka. Myslím, že to nebude bakteriální nádorovitost.

Čištění nástrojů je dobrá věc. Pokud dělám s problematickými stromy, je jistější desinfekce řezných ran. Když řežete chorou větev, musíte říznout do zdravého s dost velkou rezervou. Ideálně 50cm.

V.

Připojit reakci   

driver240 (134) - xxx.xxx.56.93 (?), 25.11.2019 22:46

Dobrý den,

tak jak jde čas píši, že původní ranka, kterou jsem začistil a zatřel, se začala zatahovat... a místo ní, se objevilo asi deset dalších!!! Nástroje při řezu čistím. Původně jsem myslel, že je to nakaženým roubem ze starého stromu Vlašky, protože desetiletá jiná slivoň vypadá OK. Kdyby to bylo přemokřeným prostředím, dělaly by to asi obě. Leda by některé odrůdy na přemokření či prostředí byly citlivější. Mladé TOPy i Katinka jsou OK, ale Carpatin už začíná pod kmenem nabírat "klej" a přiroubovaná Lipnická praskla dokonce již na ročmím roubu!!!

Obrázky:

Připojit reakci

Mikeš13 (1993) - xxx.xxx.100.252 (?), 26.11.2019 10:35
Vypadá to na Pseudomonas. Toho se těžko zbavuje, pokud je ve dřevě. Mám takto napadenou mladší ZR a citlivou Chriudimskou a prakticky nic z provedených opatření nezabralo. Přenáší se to i z na pohled zdravého materiálu vegetativní cestou (např. rouby).
Připojit reakci

driver240 (134) - xxx.xxx.92.24 (?), 26.11.2019 11:31

Hmm.. čert ví, jestli jsem si i zdravý stromek Topkingu nenakazil právě roubem Lipnické neznámého původu. Asi jsem si to už nečistým nářadím roznesl i na meruňku... ach jo :-(

Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.254 (?), 26.11.2019 17:49

Trochu odbočím. Jak Vám ta Chrudimská (Vaňkovca) plodí?  Já ji mám asi 4 rok, přírůstky nic moc (cca 20 cm ročně) a nekvete vůbec. nemůžu přijít na to, čím to je. Mám ji v polabí, 20 km od Chrudimi (proto jsem si jí jako krajovou odrůdu opatřil). Díky za odpověď. Jikrka

Připojit reakci

Mikeš13 (1993) - xxx.xxx.26.101 (?), 26.11.2019 20:14

Pořizoval jsem původně Vlašku a vyklubala se z toho nakonec Chrudimská (shoduje se prakticky ve všem s "oficiální" Chrudimskou z roubů). Chrudimská tady střídá velké úrody s menšími. Občas při velké úrodě je kvalita plodů nízká, ale dá se to regulovat. Jinak co se růstu týče, tak ten je dosti bujný (je na myrobalánu) a dost také zahušťuje, což pak jde ruku v ruce s dalším nešvarem této odrůdy, a to moniliózou plodů, kdy se vytváří spečence napadnutých plodů. Dřevo, letorosty jsou více podobné rynglím než švestkám. Kvést začala, co si pamatuji, později. Růst Chrudimské, kterou mám ještě přiroubovanou asi na třech dalších stromech, je umírněnější a plody trochu menší.

Připojit reakci
1, 2   
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov krůt28.9.2020
Chov krůt22.9.2020
Chov krůt21.9.2020
Slepice - kolik potřebují místa20.9.2020
Slepice - kolik potřebují místa18.9.2020
Překrmení brojleři? Váha 5-6 kg14.9.2020
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Kontakty
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2020