Probírka Zorky



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?)
23.5.2014 15:28

Nedělám si iluze, že by se PPV některým slivoním,  snad kromě Joja, vyhýbal,. U Vás snad ano?
    Je-li tomu skutečně tak, že odrůda slivoně vyžaduje nutně k svému přežití lidskou asistenci, pak je skutečně vhodná na vyhození. Chuťově ostatní myrobalány nijak nepřekonává a abych lozil každoročně po větvích a ozobával stovky plůdků, aby strom nezahynul., tak to si opravdu pořídím raději odrůdu, která to dovede sama. Osobně však v takové samozničení stromu příliš nevěřím.  
    Zatím jsem vždy vystačil s probírkou "řezem", tedy ponecháním tolika dřeva, aby plodů nebylo přespříliš. U jablek a broskví to, pravda, semtam nestačí, ale slivoně by měly jít pěstovat bez probírky. 
   Ještě prozraďte, co znamená "hustodémonsky zajistit".

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 23.5.2014 13:03, zobrazeno: 3810x

Před časem psal dr. J. Kamiš o tomto myrobalánu a o nutnosti protrhat její plůdky kvůli dosažení odpovídající velikosti. Trochu mi to přišlo divné, slivoně jsem nikdy nbeprotrhával. Letos vidím, že se asi bez probírky neobejdu, nechci-li mít plody velikosti mirabelek nebo větve ulomené. Zajímavé je, že jiné, stejně hojně kvetoucí myrobalány (např Otmar) se probírají samy

Rumjanaja Zorka
Rumjanaja Zorka
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 23.5.2014 13:19

Jen škoda, že ten Váš stromek má šarku.Každopádně jsem ten článek p.Kamiše četl.První úrody můžou být menší,ale v dalších létech je probírku nutné provádět velmi důkladně.Nutnosti pečlivé,důkladné probírky si zajistíte přežití rostliny.Vůbec se nejedná o malicherné zajištění úrody v příštím, a dalších létech po roce hojnosti z přeplození(tak jako letos u mé Katinky, kde je na stromě pár plodů),ani nejde o velikost plůdků v daném roce,nebo o překonání mrazů vyčerpaného stromku v zimě.Jde o víc-o přežití rostliny,kdy plodnost této úrody údajně dokáže, vyčerpat,zabít matečnou rostlinu...padne z vyčerpání.V konečném důsledku... kdo nedokáže této odrůdě zajistit hustodémonsky krutopřísnou probírku, ať už z lítosti nad promarněnými plůdky z probírky, nebo v důsledku časové zaneprázdností, vlastní nevědomosti o charakteru kultivaru,tak ať si raději rostlinu ani nepořizuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 23.5.2014 15:28

Nedělám si iluze, že by se PPV některým slivoním,  snad kromě Joja, vyhýbal,. U Vás snad ano?
    Je-li tomu skutečně tak, že odrůda slivoně vyžaduje nutně k svému přežití lidskou asistenci, pak je skutečně vhodná na vyhození. Chuťově ostatní myrobalány nijak nepřekonává a abych lozil každoročně po větvích a ozobával stovky plůdků, aby strom nezahynul., tak to si opravdu pořídím raději odrůdu, která to dovede sama. Osobně však v takové samozničení stromu příliš nevěřím.  
    Zatím jsem vždy vystačil s probírkou "řezem", tedy ponecháním tolika dřeva, aby plodů nebylo přespříliš. U jablek a broskví to, pravda, semtam nestačí, ale slivoně by měly jít pěstovat bez probírky. 
   Ještě prozraďte, co znamená "hustodémonsky zajistit".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 23.5.2014 15:28

Právě naopak. Mnohem opodstatněnější je obava ze zhoršení kvality plodů v roce s nadměrnou úrodou a vynechání plodnosti v příštím roce. Úhyn stromu v důsledku nadměrné úrody je sice možný, ale nic podobného se mi prozatím nestalo. K úhynům stromů dochází většinou z úplně jiných důvodů. Například z důvodu asfyxie, či prohlubujících se neošetřovaných ran po řezu, případně v důsledku různých chorob, jako je kupříkladu neošetřovaný moniliový úžeh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika