Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma
Rychle rostoucí živý plot. Vypěstujete maxirychle s minináklady. Více info>

Slivoně > Pilatka svestkova

Pilatka svestkova

Ivan Hlavatý (2909) - xxx.xxx.234.131 (?)
16.4.2018 22:34
70.58: Konkrétnu skúsenosť na tému "piliarka a biele lepové dosky" máte na fotkách. Nie je to skúsenosť moja, ale ing.Komžíka, známeho slovenského ovocinára. Z mojej strany no comment. IH
Obrázky:

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.78.3 (?)
16.4.2007 22:24, počet návštěv: 61695
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Zdravim vsecky priznivce dobe slivovice.U nas na Hradisktku ted abnormalne moc kvetou trnky a durancije.Je vhodne pri tak bohatem kveteni strikat???Mam obavy, ze pokud pocasi bude prat tak bude uroda tak velka ze se budou lamat vetve,tak radej bych to nechal na prirode.Dekuji za odpovedi
Připojit reakci   

Pilatka svestkova

Miloš Vysloužil (15833)
17.4.2007 23:23
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Myslím, že vliv postřiku proti pilatce na výši úrody se přeceňuje. Když je rok švestek, je jich všude plno, postřik nepostřik. Asi bych to taky nechal na přírodě.
Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.143.159 (?)
18.4.2007 21:19

Principialne mate urcite pravdu, problem nastava u tech snad necetnych, ale prece jen vyjimek. U nas na zahrade mame althanovu renglodu, 2 stromy cacanske lepotice, mirabelku nancyskou. U prvnich trech jmenovanych zpusobuji pilatky ztraty temer 100 procebt, hlavne u Althanovy, u nanczske zalezi na roku, nekdy jsou ztraty znacne jindy to pusobi jen jako vhodna probirka. Na domaci svestky pilatky nikdy moc nesli, ale tam za ne pracovala sarka. Protoze jsem odpurcem chemie zkusim letos alternativni reseni a to postrik vraticovym odvarem. snad to zabere, nemate s timhle nekdo nejake zkusenosti?

Ondra

Připojit reakci

Pilatka svestkova

Miloš Vysloužil (15833)
18.4.2007 22:13
Nikdy jsem o tom neslyšel. Samozřejmě, podud máte pod stromem každoročně nastláno holičkami s tečkou a bídnou úrodu, je třeba proti pilatce zasáhnout. Ne vždycky ovšem je špatná úroda po bohatém kvetení vinou pilatek.
Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.78.3 (?)
18.4.2007 23:13

Vcem je preoblem kdyz strom bohate kvete ale uroda je spatna-co zustane na strome je po dozrani chtove v poradku

Připojit reakci

Pilatka svestkova

Miloš Vysloužil (15833)
18.4.2007 23:26
Třeba jarní mrazík, špatné vláhové poměry (sucho nebo naopak spodní voda), chybění některých živin (vápník, hořčík), horší opylovací poměry jen teoreticky
Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.166.45 (?)
19.4.2007 8:45
Přidám osobní zkušenost: pilatka mně likvidovala úrodu na ryngli. Překrásně rozkvetlý strom, nakonec ovoce žádné. Bohužel to chce postřik, Anthio, Zolone těsně před květem a pak po opadání 50% okvětních lístků a raději po pár dnech zopakovat.
Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.44.124 (?)
19.4.2007 10:52
Je většina oblastí, kde pěstovat slivoně bez zásahu proti Pilatce nelze. Mám určité odrrůdy u kterých když chemicky nezasáhnu tak se nedočkám jediného plodu. Ošetřit doporučuji zvláště letos po tak mírném zimním období.
                              Milan Boštička
Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.77.39 (?)
19.4.2007 20:58
Mekka slivovice v Česku - Valašsko a Slovácko  k té většině oblastí  nejspíš nepatří. Které odrůdy chutnají pilatkám nejvíce?
Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.78.3 (?)
2.5.2007 7:31

Pri jakych teplotach strikat a jak dlouho nema prset! Dekuji

Připojit reakci

Pilatka svestkova

Miloš Vysloužil (15833)
2.5.2007 10:24
V době postřiku již nebývá s teplotami problém. Stříká se nejlépe po západu slunce. Noční rosa prodlouží účinek postřiku.
  Každý postřik působí pouze tekutý. Jakmile zaschne již  na hmyz neúčinkuje. Jestli zvlhne znovu rosou či mírným deštěm, působí zas. Pokud zaprší málo, postřik se nesmyje. Pokud zaprší hodně na již zaschlý postřik, příliš to nevadí, on si již svou práci z větší části vykonal.
Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.168.158 (?)
27.5.2007 20:37
S pilatkou mám nějaké zkušenosti a můžu potvrdit, že řádí i na Valašsku. Mnozí amatérští pěstitelé ani neví proč nemají plody když stromy kvetly. Stačí jít na kontrolu po třeba 3 týdnech a na stromech již není nic. Správně bylo podotknuto, že pilatka sídlí v zemi. Na pilatku platí postřik, který dotykem zasáhne již vajíčko vsazené a zalepené do zeleného lístku pod květem, který se po opadu bílého lupenu dotýká plodu. Odtud obvykle přeleze vylíhnutá housenka do tvořícího se plodu. V jisté minulé době se doporučovaly tzv. „atraktanty“ – barevné desky zavěšené v koruně a potřené lepidlem, nebo feromónové lapače. Tady bylo otázkou, zda feromóny nepřilákají ještě více zdaleka motýle pilatky. Některé švestky chutnají pilatkám více, třeba Čačanská. Dobrou profylaktikou vůči pilatce je chov drůbeže na sadu a taky i proti nosatci lískovému proti kterému jinak hodně špatně bojuje.
Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.166.45 (?)
25.5.2007 14:24
O pilatce je známo, že po vykonání díla zkázy se dospělci zavrtávají do země pod stromem, aby přežili a připravili atak na příští rok. A tak mě napadlo a zajímal by mne názor zdatnějších zahrádkářů, zda by nepomohlo půdu prolít insekticidem. Otázka je ovšem kdy: už teď po opadu napadených plodů, nebo na podzim, či na jaře po probuzení.
Mám jednu trnku a dvě ryngle, chápu, že pro velkopěstitele tento nápad nepřichází v úvahu.
Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.179.196 (?)
26.5.2007 9:09
Čistě teoreticky samičky pilatek přiletí na jaře odjinud, tam kde se podobný zásah neudělal a stejně si nakladou co chtějí.
Připojit reakci

Pilatka svestkova

Miloš Vysloužil (15833)
26.5.2007 12:55
Prolívat půdu insekticidem je neekologické, neekonomické a u létavého hmyzu neúčinné.
Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.64.174 (?)
29.8.2007 16:49
Stromky krásně kvetly (jak švestky, ryngle...), ale úroda mizivá. Pak mám na jednom setkání zahrádkářů poradil přítel Matejsek z Vršovky u Nového Města nad Metují, že máme aplikovat postřik v době před odkvětem - v té době se používal Zolone, nyní jsou novější přípravky.
Výsledek - od té doby jsem musel uvazovat větvě, aby se pod tíhou úrody stromky nerozlomily.
Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.136.34 (?)
1.11.2007 19:01

Zbytkem postřiku Decis Flow jsem zkusil postříkat špendlík ve volné přírodě za zahradou. Úroda byla fantastická. Větve byly obalené jako u rakytníku.

Připojit reakci

Pilatka svestkova

1.11.2007 19:06
Kdysi jsem slyšel doporučení přivázat pod švestky a třešně kozu. Koza vyžere trávu i s kořínky, mnohem více než ovce, a pilatky a vrtule nemají kde přebývat. Ještě jsem to nezkusil!!!
Připojit reakci

Pilatka svestkova

Miloš Vysloužil (15833) - xxx.xxx.77.39 (?)
1.11.2007 20:19
I kdyby to bylo účinné, nevím, jestli stojí zato ty švestky nebo mít možnost sednout si pod strom do trávy...
Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.228.228 (?)
24.1.2008 11:39

Dobrý den, chtěl bych přidat něco k článku pana  - host - xxx.xxx.136.34 (?), 1.11.2007 19:06
Kdysi jsem slyšel doporučení přivázat pod švestky a třešně kozu. Koza vyžere trávu i s kořínky, mnohem více než ovce, a pilatky a vrtule nemají kde přebývat. Ještě jsem to nezkusil!!!

Já mám 2 ovce které se opravdu rády popásají pod švestkami (slivoněmi), ale spíš až když tam leží zralé plody a pak vyplivují pecky. Připomínají mi Marfušku z MRAZÍKA. Ale mají rády skoro všechno co mám na zahradě. Nechci se tímto samozřejmě vysmívat pánovi píšícímu o přivázání kozy pod strom. Může na tom být něco pravdy, nemůžu to posoudit, protože takovou zkušenost nemám a kozu také ne. Chtěl jsem jen pro zpestření připojit něco úsměvného.

Děkuji všem, kteří se tu dělí o svoje zkušenosti, rád tyto diskuse sleduji. Přeji hezký den. V. Dvořák 

Připojit reakci

Pilatka svestkova

25.1.2008 12:21

Napsal jsem to po vyslechnutí rozhovoru dvou starších pánů (70-80 let), ve vlaku Plzeň-Praha. Asi se zabývali pěstováním ovocných stromů, jejich debata byla v souladu s většinou informací na tomto fóru. Hezký den přeje Pepík.

Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.191.35 (?)
27.1.2008 18:39

Postřik insekticidem v době opadu květních plátků zvyšuje výnos mnohonádobně. Já stříkám každý rok a úrody je až moc. Týká se to švestek, blum atd. ne třešní a višní. Vhodné insekticidy jsou běžně v prodeji v malém balení. Diskuse je asi spíš o tom, jestli chemii ano či ne. A pak když přijde na věc, tak to letos dělat nebudem...

Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.83.211 (?)
8.6.2009 16:05

Dobry den,

vazim si vsetky rady a postrehy na tomto fore. Napad s kozou je mily, ale koza nepatri medzi tzv. spasacov, ako napr ovce, ktore spasaju travu, naopak omnoho radsej obhryza listy a mlade konceky vetiev. S chovom koz mam iste skusenosti, do sadu by som si kozu vsak zarucene nepustil, hlavne pri mladych stromoch by vedela narobit velke skody

Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.29.171 (?)
27.5.2009 13:51

Proti pilatce se dá bojovat i postřikem z hořkého dřeva (Quassia amara), které je údajně dosti účinné a rovněž toto řešení potěší ekology. Prodává se ve formě hrubých pilin, našel jsem je na internetu v ceně 50g za 40,-Kč až 1000g za 600,-Kč. Pěknou úrodu přeju! Karpíšek

Připojit reakci

Pilatka svestkova

petr popelka (1) - xxx.xxx.248.80 (?)
12.6.2009 18:55

Zdravím všechny a prosil bych o radu. Zřejmě mám také na zahradě tohoto škůdce (podle opadaných malých plodů. Mám ale problém. Soused má nějaké včelstva a vůbec se mu nelíbí stříkání stromů při květu. Jelikož bych mu rád vyhověl,  zajímalo by mě jestli mohu stříkat květy a jestli ano, jakými prostředky? Děkuji za radu.

Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.122.179 (?)
12.6.2009 21:22

Květy v plném rozkvětu ne, ale po opadu 90% květních plátků už ano(RELDAN).Jsou však k mému úžasu rajony a oblasti, kde nikdo nikdy nestříká a švestek je tam každý rok plno.Otázka nezní jen kdy a čím, ale také kde.  AB

Připojit reakci

Pilatka svestkova

Michal Jelínek (185) - xxx.xxx.179.196 (?)
12.6.2009 21:28

Řekl bych že obyčejné švestky(odrůda Domácí velkoplodá) jsou na tom líp. Třeba za to může barva okvětních lístků, která není zářivě bílá, spíše do zelena. Také Domací švestka kvete pozdně, to má na nálety pilatek jistě vliv.

Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.122.179 (?)
12.6.2009 22:22

Jsou to většinou semenáče neznámého původu v mezích a podél cest.Možná by stálo za to jejich odkopky vyzkoušet tam, kde máme potíže.Zřejmě ale bude nejvíc figurovat vliv polohy spolu s výskytem škůdců/predátorů.Ani šarku tam není   tolik vidět.  AB

Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.213.129 (?)
12.6.2009 22:41

Skutečně, pilatky upředňostňujou určíté odrůdy.Taková althanova renklóda se bez postřiku neobejde, oproti tomu na jiné švestce se mi pilatky osvědčily jako přorozená probírka plodů. Letos, podle pozorování, se u nás dostavil jeden z šesti let, kdy příznaky PPV na domácích švestkách ustupují a stromy jsou obsypány.Frýdecko -Místecko

J Pavlíček

Připojit reakci

Pilatka svestkova

Miloš Vysloužil (15833) - xxx.xxx.94.12 (?)
13.6.2009 23:09

Taky mohu potvrdit, že šarka na listech Domácí švestky letos není příliš patrná. Zato je výrazná na jíiných toleratnějších odrůdách, včetně myrobalánu. 

Připojit reakci

Pilatka svestkova

Václav Vinšálek (1862) - xxx.xxx.79.90 (?)
13.6.2009 23:10

Jak už tady bylo někde výše napsáno, pilatka napadá především velkoplodé odrůdy. U Altanovy skutečně dokáže zlikvidovat 8O až 100% plůdků, mám to před více lety několikrát ověřené. O mnoho lépe na tom nejsou ani odrůdy z Čačaku.

Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.106.41 (?)
14.6.2009 0:50

Reldan NE!!!

je škodlivý pro včely, raději Calypso 480SC.

Připojit reakci

Pilatka svestkova

Miroslav Škůrek (30) - xxx.xxx.40.193 (?)
15.6.2009 3:18

Calypso 480SC je opravdu vynikající!!! Navíc je smrtící na mandelinku, veškerý savý, žravý hmyz.Pro mě 1.Mám konzumní gigant švestku,stříknu jednou když raší pupeny,pak těsně před květem.Výsledek je ten,že musím protřepávat nyní větve,aby se mi nezlomily pod tíhou úrody.

Připojit reakci

Pilatka svestkova

Martin Svoboda (57) - xxx.xxx.3.169 (?)
15.6.2009 13:16

Miroslave, v jaké fazi "před květem" stříkate? Jak květy vypadají? Nerozvité? 

předem děkuji za odpověd

Martin

Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.40.193 (?)
30.3.2010 22:28

Proběhl postřik Oulekolem proti zimním potvorám a za chvilenku tomu dám ten Calipso.Jak se na stromě objeví první květy, dám tomu po2,zavěsím lepící papíry (stojí to pár korun) a konec honů, adieu.

Připojit reakci

Pilatka svestkova

Miloš Vysloužil (15833) - xxx.xxx.65.50 (?)
30.3.2010 22:35

I když včely tolerují Calypso 480 SC docela dobře, považuji postřik na začátku kvetení tak trochu za prasárnu.

Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.178.235 (?)
31.3.2010 5:46

Obzvláště v době, kdy nastal značný úbytek včel z důvodů moru a parazitů jde o krutý zásah způsobující oslabení včelstev, která přežila.Stříkám téměř po odkvětu.Pilatka není příčinou červivosti švestek, jak si někdo vykládá.Je lepší pěstovat švestky tam, kde se daří tomuto ovoci i bez postřiků.  AB

Připojit reakci

Pilatka svestkova

Miloš Vysloužil (15833) - xxx.xxx.65.50 (?)
31.3.2010 6:48

I když včela postřik přežije, sbírá na kvcětu nektar a pyl. Věru nemám chuť si na chleba mazat med s Calypsem.

Připojit reakci

Pilatka svestkova

Václav Vinšálek (1862) - xxx.xxx.82.223 (?)
31.3.2010 18:14

Ošetřování proti pilatce na začátku květu je naprosto zbytečné. Pilatky kladou vajíčka do kališní části květů skutečně až při dokvétání. Systemické přípravky na bázi neonikotinidů jako je např. Calypso škůdce bezpečně ničí, včetně vylíhlých larev. Daleko důležitější je ošetření po 10 až 12 dnech opakovat.

Já používám proti pilatce kombinaci Zolone (nebo Reldan) + Calypso na konci kvetení(organofosfát má o něco rychlejší nástup účinnosti). Jak je kdo úspěšný v boji s pilatkou může poznat podle toho, kolik najde pod stromem plůdků s černým otvůrkem.

Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.191.35 (?)
31.3.2010 18:23

Zolone už není. VK

Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.204.9 (?)
3.4.2010 11:11

Konečně jasná, stručná rada pane Vinšálek, postřik hned po odkvétání a po 10 dnech repete.Pana Vysloužila si vážím, má zde hodně kvalitních příspěvků a rad, ale bohužel postřik je nutný, včelky neuhynou a upřímně řečeno-co dnes v jídle je zdravého? Já jeden rok nestříkal a v každé švestičce po odkvětu byla černá tečka, pilatka měla příbytek.Bylo vymalováno, všechno spadlo, tak takhle ne.

Připojit reakci

Pilatka svestkova

Miloš Vysloužil (15833) - xxx.xxx.61.6 (?)
3.4.2010 11:43

Já nezavrhuji postřik proti pilatce jako takový. Ale odmítám jeho provádění na začátku - v době rozkvétání. Včely tolerují Calypso relativně dobře, ale nejsou jediným opylovačem. O tom, že se systémovým přípravkem kontaminuje pyl a nektar jsem už psal. I kdyby postřik při rozkvétání přinesl pár švestek navíc (o čemž pochybuji), nestojí to za to. Aspoň pro mě teda ne.

Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.178.235 (?)
3.4.2010 19:36

Jestli v dané lokalitě máte takový nápor pilatek, pak bych opravdu vážil, zda si nezajet do kraje, kde švestky plodí a hospodář o tom ani neví.Koupil bych raději od něj strom na očesání, než se živit doma Calypsem v povidlech i ve slivovici. Nížiny v povodí velkých řek nejsou rájem švestek. AB

Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.9.183 (?)
23.1.2011 21:16

máte někdo zkušenosti s tímto:

bílé lepové desky

Připojit reakci

Pilatka svestkova

host - xxx.xxx.70.58 (?)
16.4.2018 21:04

Také by mě zajímaly konkrétní zkušenosti. Dík.

Připojit reakci

Pilatka svestkova

Ivan Hlavatý (2909) - xxx.xxx.234.131 (?)
16.4.2018 22:34
70.58: Konkrétnu skúsenosť na tému "piliarka a biele lepové dosky" máte na fotkách. Nie je to skúsenosť moja, ale ing.Komžíka, známeho slovenského ovocinára. Z mojej strany no comment. IH
Obrázky:

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Mirabelka ako podnoz120.4.201883
Rozkvétání slivoní4220.4.201818604
Oskeruše918.4.20186431
Staré slivky - záchrana1918.4.2018932
špendlíky21216.4.2018241776
Pilatka svestkova4616.4.201861696
Podnož Zelená ryngle1016.4.20187797
Povýsadbový řez velkoplodých myrobalánů 1116.4.2018665
hybrid švestkomeruňka12216.4.2018176680
Elena 8915.4.201838227
Jak zastřihnout slivoně 215.4.2018428
Planá větev na Hanitě214.4.2018205
Malvazinka a Bellamira - střih po výsadbě 414.4.2018368
Roubování za kůru 2018313.4.2018394
Stříhání stromů 1111.4.20181993
Slivoň do vyšší polohy47.4.2018614
Skutečně kořeny pletivo zavalí či spíše zaškrtí? 57.4.2018688
Šarka švestek1154.4.201893986
Čačanská najbolja 114.4.20183085
Substral Careo ultra - pilatka63.4.2018689
Vaše zkušenosti - Pražákovi Droždín u Olomouce?682.4.201868749
Vychovny rez čačanskej lepotice na podpniku myrobalan 331.3.2018470
Vyholená Althanova ryngle - kdy řezat?531.3.2018693
Roubováni švestek7131.3.201886287
Zmlazení slivoně 531.3.2018795
Rez staršej slivky - dlhé minuloročné letorasty 1228.3.20181560
Podnož St. Julien1025.3.20182719
Jaký druh švestky na slivovici?18121.3.2018310229
Hanita - jasná chuťová jednička mezi švestkami16221.3.2018107221
Mirabelky - Miragrande a Bellamira3720.3.201829608
D'Agen 1118.3.2018958
Agenská 318.3.2018823
Bujně rostoucí Haganta 518.3.20181391
Výchovný řez 716.3.20181180
Postřik615.3.2018990
Airlayerying 1814.3.20182994
Puchrovitost 2018214.3.2018601
Kedy rezať510.3.2018827
Jak na to 310.3.2018645
Jak orezat tyto slivky1710.3.20182940
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Nakrývání starší samice20.4.2018
Slepice kokrha20.4.2018
Překrmení brojleři? Váha 5-6 kg20.4.2018
Slepice terorizují menšího kohouta18.4.2018
Slepice terorizují menšího kohouta18.4.2018
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů