Pestovanie duo ringlót



host - 24.183 (?)
4.2.2012 10:13

Před dvěma roky jsem z několika myrob. podnoží udělal dvou nebo trojkmeny  - meruňky/švestky/mirabelky. Zatím stromky rostou souměrně, první plody byly minulý rok pouze ze švestkových částí. Doufám, že letos se dočkám kombinované odrůdy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 134.38 (?), 2.2.2012 19:43, zobrazeno: 9398x

Kúpil som si v ovocnej škôlke duo strom Oullinskú + Althanovu ringlótu. Obe sú naštepené pri zemi, na jednom podpníku (myrobalán), obe špičiaky. Stromček je teda v tvare písmena "V". Ako postupovať v tomto prípade pri zapestovaní koruniek? Výchovný rez ovládam, ide mi skôr o to, či v tomto prépade má niekto po svojich skúsenostiach nejaké špeciálne "finty". (Aby sim si po pár rokoch nepovedal, že som to mohol spraviť aj lepšie). Napríklad, či zapestovať obe korunky v jednej výške, alebo či konáre jednej odrody smerovať iba na jednu stranu a druhej odrody na druhú (nebudú si prekážať, ale možno bude hroziť riziko rozčesnutia), či po celý čas života stromu mať oba terminály niečím zviazané, aby nedošlo k rozčesnutiu a pod. V podstate budem pestovať strom s dvoma terminálmi, čo sa v teórii moc neodporúča - oba si konkurujú, budú rásť pravdepodobne bujnejšie, môžu sa rozlomiť... Radšej by som privítal klasický strom, ktorý by mal v korunke zaštepenú druhú odrodu, ale také duetá škôlky asi nepredávajú.crying

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 131.114 (?), 2.2.2012 21:45

Kmene stromkov by som obopnul širším popruhom, aby sa nezarezával. V prípade väčšieho uhla hrozí riziko rozčesnutia. Predpokladám, že jedna z odrôd bude mať bujnejší rast, na tej nechajte stredník. Menej bujnú odrodu by som rezom stredníka brzdil v raste tak, aby sa zapojila do koruny tej bujnejšej. Časom bude spoločná koruna kompaktná. Nevidel by som to tak beznádejne.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 2.2.2012 23:05

Já tedy duet stromek ve tvaru V nepovažuji za nic víc, než reklamní trik a jako takový bych si ho nekoupil. Mám rád, zejména u peckovin, spíš přirozené tvary a chci, aby stromek měl jeden kmínek a pravidelnou korunku. Nemám nic proti tomu, aby potom jedna či dvě větve v zapěstované koruně byly jiné odrůdy. Může to být výhodné pro opylení i postupnou sklizeň
   Zní to možná kacířsky, ale u stromku rozvětveného u země do tvaru V bych jeden kmínek odstranil, druhý vyvázal ke kůlu aby rostl kolmo vzhůru. Do korunky v žádané výšce bych pak příští rok přirouboval odrůdu druhou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 2.2.2012 23:47

Pokud pán nyní odstraní jeden celý kmínek, ztratí cenný roubovací materiál, který bude příští rok někde pracně shánět. Proto bych jeden kmínek vyvázal do svislé polohy ke kůlu jak radíte, ale druhý, s méně vzrůstnou odrůdou, vyvázal dočasně do šikmé polohy. V následujících letech, po zapěstování stromku bych odebral z provizorního šikmého kmínku rouby, naštěpoval je do korunky a po jejich ujmutí bych tento kmínek trvale odstranil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 131.114 (?), 3.2.2012 8:58

Myslím si, že pokiaľ pán tazateľ na začiatku vlákna kúpil takýto duo-dvojkmeň, neišlo mu o estetiku, ale možno o úsporu miesta v záhradke. A možno sa nechcel zaoberať problematikou vrúbľovania? Osobne mám veľmi nedobré skúsenosti s privrúbľovaním do koruny slivky. Musíte mať 100% istotu, že vrúbeľ je virus free materiál. Ja som bohužiaľ také šťastie nemal. U jabloní, ktoré za účelom rozšírenia sortimentu prevrúbľovávam, je to niečo iné. Aj keď pri nich tiež hrozí riziko zavlečenia virózy, nedá sa to porovnávať s rozšírením vírusu šarky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 24.183 (?), 4.2.2012 10:13

Před dvěma roky jsem z několika myrob. podnoží udělal dvou nebo trojkmeny  - meruňky/švestky/mirabelky. Zatím stromky rostou souměrně, první plody byly minulý rok pouze ze švestkových částí. Doufám, že letos se dočkám kombinované odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 134.38 (?), 3.2.2012 14:52

Vďaka za reakcie. Máte všetci pravdu.Kúpil som takýto strom kvôli úspore miesta. Zároveň, ak by som jednu sortu teraz odstránil, prišiel by som o cenný roubovací materiál. Preto som sa rozhodol pre duet a teraz to za pochodu meniť - to sa mi už nechce. Uvidím, čo a ako narastie a podľa toho budem tvarovať. Na zahodenie nie je ani myšlienka nechať jednu sortu (s jedným kmeňom) dominantnú a druhý kmeň zbrzdiť. Išlo mi o to, či takéto stromy niekto pestoval už skôr a teraz by napr. postupoval ináč, príp. by sa niečoho vyvaroval, ale pravdepodobne na to netreba žiadne know-how a stačí iba sedliacky rozum.enlightened Nech sa Vám darí!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 139.128 (?), 4.2.2012 15:10

Althanova (Procházkova) bude dozrievať o niečo neskôr ako Oulinská. Pravdepodobne bude aj bujnejšia, koruna má zvisle oválny prierez, kostrové konáre rastnú v uhle 30 stupňov. Preto Althanovu by som volil ako hlavnú a ponechal na nej stredník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 5.2.2012 11:18

Pokud pěstuji více odrůd na jednom stromě, nechávám slaběji rostoucí odrůdu jako terminál. Podle apikální dominance má přednost v růstu, což do jisté míry zmírní její růstový handicap. Naroubuji-li slabší odrůdu na postranní větev, brzy zastavuje růst a zakrní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 175.52 (?), 5.2.2012 23:46

Medzi Althanovou a Oulinskou zrejme veľký rozdiel v bujnosti rastu nebude. Rozhodoval by som sa v tomto prípade skôr podľa typického tvaru koruny jednotlivých odrôd a podľa úhlu nasadenia kostrových konárov voči terminálu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika