Nemoc ryngle - zkroucené listy



host - 2.164 (?)
20.5.2024 22:55
Mšice, třeba mšice slívová. Žádná kadeřavost nebo hálčivci či vlnovníci. Mšice mají více hostitelů, už mohly odletět. Za opadávání plůdků mohou pilatky, švestková nebo žlutá, jak Lída správně napsala. Mohou zlikvidovat celou úrodu! Takže proti pilatkám a mšicím lze zasáhnout současně. Při opadu květních plátků a za cca 14 dnů potom. Insekticidů schváleno pro tento účel moc není, ale doporučuju můj oblíbený Mospilan (2,5 g na 10 l vody). A nenechte se zmást tím, že v době postřiků jsou rostliny v pořádku. Jsou, ale zdánlivě! Jejda, nejsem přihlášen. Kuky.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 114.221 (?), 6.5.2024 23:09, zobrazeno: 981x

Dobrý den,
poznal by někdo, čím trpí ryngle na obrázku? Má cca polovinu listů do sebe zatočených a jakoby deformovaných - boulovatých. Po rozvinutí listu tam nejsou žádní parazité, ani hmyz, ani plíseň, nic. Jen ta deformace. 
A případně pokud byste vědeli, jak stromu od tohoto problému pomoci?
Předem děkuji!!

nemoc ryngle
nemoc ryngle
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.248 (?), 7.5.2024 7:58

u nás se takto projevuje Vlnovník višňový. J

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 211.155 (?), 20.5.2024 19:16

Dobrý den,

asi mám stejný problém.

Mám ryngli starou asi 5 let, na jaro je obsypaná květy, pak jsou tam stovky malých plodů, postupně opadávají a plodů velikosti asi 2cm už zůstává jen pár desítek. Loni dozrály asi 3 plody, byly celkem zakrnělé asi 3cm. Listy, hlavně na konci větví, bývají už od začátku jara zdeformované, zakroucené.

Vedle jsem loni nasadil druhou ryngli a vyvíjí se to podobně, viz foto. Podrobně jsem prohlédl zespodu asi 20 listů, jen na jednom byly zbytky po mšicích a jedna uschlá, na jiných ale vůbec nic. Vypadá takto napadení Vlnovníkem višňovým?

- poradíte prosím jak/čím jste se ho zbavil?

- je vhodné něčím postříkat ještě letos (na konci léta?) abych zlikvidoval ještě před zimou, anebo už nezbývá než postříkat včas až příští jaro? Nebo ještě tuto sezónu a opakovat vícekrát? Moc děkuji za každou radu.

Ryngle nasazená loni na podzim
Ryngle nasazená loni na podzim
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
MilosK - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (145) - 210.156 (?), 20.5.2024 20:11

vypada to na msice, no ale kdyz tam nejsou... na vlnovnik se mrknete sem jestli to odpovida

https://eagri.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/?key=%22c18ccd9cbe2ba381e37b810d0c393c83%22#rlp|so|skudci|detail: c18ccd9cbe2ba381e37b810d0c393c83|fotky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 211.155 (?), 20.5.2024 21:37

Díky za ten odkaz. Podíval jsem se na to a vidím, že těch vlnovníků jsou mraky a vesměs mají nějaké na povrchu nějaké ďobky, zrnka, výrůstky apod. Já jsem hádal vlnovník višňový podle první odpovědi v tomto vláknu, která ho zmiňuje, a dále jsem vygoogloval obrázek co vypadá podobně jako listy na mém stromě:

https://www.agromanual.cz/cz/clanky/ochrana-rostlin-a-pestovani/ochrana-obecne/aktualni-prehled-ochrany-zahrad-sadu-a-vinic-duben-a-kveten-2019#&gid=1&pid=13

Jinak, černé mšice mám na třešni asi 7m vedle, jdou na listech snadno zřetelně vidět (ale letos skoro nemám). Na ryngli jsem nic podobného nenašel a hledal jsem usilovně.. Ale samozřejmě si netroufám mšice vyloučit, vím, že je jich více druhů (i zelené) a možná nejsou vždy tak nahusto. Přiložený obrázek je z ryngle, zespodu. Je i u takového obrázku možné pochybovat, že to není od mšic?

Takto vypadají listy zespodu, nevidím mšice.
Takto vypadají listy zespodu, nevidím mšice.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.202 (?), 20.5.2024 21:34

Ty malé plůdky mohou opadávat kvůli pilatce (na ryngli škodí jako na švestkách).

Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 32.90 (?), 9.5.2024 10:48

Tipujem to na 99% Kuceravost ako na broskyniach. Mam to podobne - ani znamka po skodcoch, sani, ci reziduach skodcov. Na broskyniach napriek postrekom tiez enormna. Bude treba striekat aj slivky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 2.164 (?), 20.5.2024 22:55
Mšice, třeba mšice slívová. Žádná kadeřavost nebo hálčivci či vlnovníci. Mšice mají více hostitelů, už mohly odletět. Za opadávání plůdků mohou pilatky, švestková nebo žlutá, jak Lída správně napsala. Mohou zlikvidovat celou úrodu! Takže proti pilatkám a mšicím lze zasáhnout současně. Při opadu květních plátků a za cca 14 dnů potom. Insekticidů schváleno pro tento účel moc není, ale doporučuju můj oblíbený Mospilan (2,5 g na 10 l vody). A nenechte se zmást tím, že v době postřiků jsou rostliny v pořádku. Jsou, ale zdánlivě! Jejda, nejsem přihlášen. Kuky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4503) - 2.164 (?), 20.5.2024 23:13
A jen pro informaci: Dnes jsem zjistil, že proti mšici třešňové na mé zahradě nefunguje Sanium Ultra, dříve Decis. Mospilan ano.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 211.155 (?), 21.5.2024 15:06

Výstavka

Ryngle asi napadené pilatkou
Ryngle asi napadené pilatkou
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika