Môžem už vrublovať?



host - 182.208 (?)
18.3.2011 11:24
Otázočka: Mám navrúbľované kôstkoviny v období bez miazgy. Ako a kedy budem spoľahlivo vedieť, či sa vrúble ujali? Ony totiž aj ked sa neujmú, začnú rašiť samy osebe z vlastných zásob a neskôr uschnú... a ja by som nepodarky rád napravil zvyšnými vrúbľami za miazgy za kôru...
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 14.3.2011 18:03

Mám zkušenost, že peckoviny ještě těsně před rozkvětem mají mízy málo - kůra při odchlipnutí "chlupatí". Zato po odkvětu ji lze velmi snadno odloupnout, ujímavost roubů v té době je optimální. Limitujícím faktorem je, mít v tu dobu nezaschlé a nenarašené rouby.
   Jádrovinám lze odchlipnout kůra ještě než začnou pupeny rašit, takže za kůru lze v pohodě roubovat ze stromu na strom. Přesto roubování jádrovin v květu nebo dokonce po něm je prakticky 100%ně úspěšné. Dokonce i ty, které nebyly dokonale zavoskované.  Rouby totiž začínají rašit prakticky okamžitě, během několika dní. Zejména ty, které byly nařezány krátce před rozpučením. Rouby štěpované v předjaří jsou v tu dobu již vyrašené a mají náskok, ten však ty štěpované po odkvětu do konce sezóny doženou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.106 (?), 15.3.2011 8:59

Já to vždycky pokusně zkouším na nějaké větvi a pokud kůra jde odloupnout, hned roubuji. Myslím si, že by mně rouby zakopané v zemi do května narašily. Nejlépe se mně ujímají peckoviny kopulací (pokud mám podnož stejně silnou jako roub), můžu roubovat dříve a nemusím čekat na mízu. Nepovažuji se ale za odborníka, roubuji pro vlastní potřebu a více méně se tím bavím.  PaR

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 15.3.2011 11:58

Skutečně sem tam nějaký roub vyraší, třebaže jsou nařezány v prosinci. Ale je-li roubů víc a jsou-li dostatečně silné, vždy zůstanou některé svěží nescvrklé a s nevyrašenými pupeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.208 (?), 18.3.2011 11:24
Otázočka: Mám navrúbľované kôstkoviny v období bez miazgy. Ako a kedy budem spoľahlivo vedieť, či sa vrúble ujali? Ony totiž aj ked sa neujmú, začnú rašiť samy osebe z vlastných zásob a neskôr uschnú... a ja by som nepodarky rád napravil zvyšnými vrúbľami za miazgy za kôru...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 18.3.2011 11:56

To, co popisujete, se stává, když roubujete rouby ze stromu na strom nebo již "probuzené" nařezané v předjaří. Pokud máte nařezané rouby v prosinci, tak (až na výjimky) buďto vyraší ujmuté nebo zaschnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.208 (?), 18.3.2011 13:34
Rezal som začiatkom januára (leden), ale Amers (slivka) bola munulý týždeň už trocha napučaná, aj ked som mal vrúble v chladničke, tak som navrúbľoval anglickou kopuláciou a do rozštepu... dával som aj marhuľu Veharda, aj keď ešte nepučala...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika