Lipnická švestka



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
16.8.2018 21:07

Už jsem to psal ve vlákně "Lipnická nebo krištálový cukor", Lipnická patří k příjemným překvapením letošní sezóny. Nyní dozrávají poslední plody a rozhodně to není jen sladkost bez aromatu. Docela bych se na jednodruhovou lipnicovici těšil. Já si cením především doby dozrávání, protože v srpnu podobně sladké modré ovoce není.
   Obávám se, že na myrobalánu bude plodnost ještě pozdnější a nižší, proto se asi množí na S.J. Přiznám se, Jirko, že mně by větší plody nevadily, ani vyšší plodnost - řekněme jako durancie.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
host - 110.102 (?), 3.6.2018 14:22

Dekuji za odpověď, kdy je vhodné takto dohnojit aby to ovlivnilo nasazení květů? Případně v jaké době je vhodné stříhat pro podporu kvetení. Vloni jsem něco ostříhal koncem léta a něco z jara. Ale ani na jednom stromku jediný květ.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 4.6.2018 6:18

Pro podporu kvetení a zpevnění kosterních větví je jako u meruňek vhodný Šittův řez.Nejlépe je začít z řezem (střihem) právě v tuto dobu - až do poloviny června, později by se už nemusely vyvinout květní pupeny na příští rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.101 (?), 23.7.2018 19:40

První letošní zralé plody lipnické mají 24%, chuťově nejsou špatné. Mohly by být ale o trochu větší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 23.7.2018 23:07

Teď už rozumím proč jí Milan zrušil, malé plody, bez chuti, jen sladká voda.no

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 23.7.2018 23:19

Nevidím to tak zle. Ano, plody jsou dost malé, dužina výrazně zelená. Taky plodností, zdá se, se nevyrovná tzěm nejplodnějšíém. Zajímavé, že plody vůbec nepadají, přitom některé jsou již zralé. Je pravda, že výrazné švestkové aroma Lipnická postrádá. Jenže problém současně zrajících odrůd je právě v nižší cukernatosti. Takové Katinky jsou voňavé a typicky švestkovité, akorát toho cukru mají méně. Soudím, že v kombinaci s Lipnickou by daly vydařený destilát. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.138 (?), 24.7.2018 0:30

Letošní Ontario je ještě sladší, pro mne je Lipnická málo švestková. Vůbec mi Katinka nasadila laťku, že i Lepotice už nejsou tak dobré :-)

Snad se podaří naroubovat jednu přežívající švestku od silnice a bude lepší. Pracovní název je Veltěžská.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 96.194 (?), 24.7.2018 13:26

Lipnická se zdá chutnější než pozdějí zrající Wangenheimova.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Brtnický - (1) - 140.57 (?), 16.8.2018 15:18

Zkouším již léta různé odrudy slivoní, těch nových šlechtenců posledních dvou desetiletí za účelem vybrání nejvhodnějších na pálení slivovice.Lipnická má určítě mezi nimi slibný potenciál. Cukernatost vysoká, spolehlivé dozrávání, menší plody ničemu nevadí. Domácí švestka má také menší plody. Odolnost proti šarce se jeví také dobře. Barva dužiny není pro mne důležitá, ale záleží na stanovišti. Na slunném a sušším stanovišti pří přezrání se zabarvuje do žlutavých tónů. Jedním z jejich rodičů je pravděpodobně podnož St. julien. Ta má také plody se zelenou dužinou, sladkou, nebo sladkonatrpklou. Slivovice z těchto plodů je prvotřídní. To se dá očekávat i od lipnické. Menší plodnost je spíše výhodou, nemá sklon k přeplození, což je problém skoro všech novějších odrůd, které potom dozrávají opoždeněně nebo vůbec a mají zhoršenou jakost. Je žádoucí její prověření na podnoži myrobalán pro sušší stanovište kde jsou plody jakostnější. Myslím že se po letech hledání konečně objevila odrůda která nám fanouškům pálení jakostní slivovice dává naději. Pan Chovanec se při jeji propagaci nedopustil zavádějících nepravd jako prodejci řady dalších ve své době novinek. Přejme mu hodně úspěchu a nám slivovičníkům také.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 16.8.2018 21:07

Už jsem to psal ve vlákně "Lipnická nebo krištálový cukor", Lipnická patří k příjemným překvapením letošní sezóny. Nyní dozrávají poslední plody a rozhodně to není jen sladkost bez aromatu. Docela bych se na jednodruhovou lipnicovici těšil. Já si cením především doby dozrávání, protože v srpnu podobně sladké modré ovoce není.
   Obávám se, že na myrobalánu bude plodnost ještě pozdnější a nižší, proto se asi množí na S.J. Přiznám se, Jirko, že mně by větší plody nevadily, ani vyšší plodnost - řekněme jako durancie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 17.8.2018 9:37

"... v srpnu podobně sladké modré ovoce není".

A co třeba Chrudimská? Do sudu (nejen) podle mě dobrá odrůda, i když cukernatost bude oproti Lipnické asi menší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika