Jojo - odolnost proti šarce



host - 90.188 (?)
30.8.2010 20:35

Jen oprava mého prvního příspěvku-Jojo se nepodařilo infikovat, při štěpení nainfikovanou podnož rouby do 2 et odumřey, tedy neplodili, jak mylně uvádím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 7.67 (?), 21.3.2009 16:01, zobrazeno: 14865x

Dobrý den, mám ne chalupě napadeny stromy šárkou. byla mi doporučena slivoň JOJO, která by měla být odolná. Může mi někdo poradit, nebo se podělit o svou zkušenost. Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 166.34 (?), 21.3.2009 18:13

Zkušenost nemám, ale slyšel jsem, že je jen do teplých poloh.

Jsou i jiné slivoně, sice né rezistentní, ale tolerantní k šarce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 122.179 (?), 21.3.2009 20:01

Novošlechtění JOJO je supercitlivá odrůda na šarku,nejde v pravém slova smyslu o rezistent.Díky této vlastnosti při lokálním napadení odumírá jen napadená část a viróza šarky nepostupuje dál.Uvádí se u ní i mrazuvzdornost.Zkouším tolerantní odrůdu STANLEY, vysoce plodnou s velkými plody a odrůdu HANITA, která se doporučuje na kvas , k výrobě slivovice.Osvědčenou durancii používám rovněž, nesázím ji však do míst, kde není pohyb vzduchu a hrozí mrazíky.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 100.29 (?), 7.4.2009 5:39

Odrůda JOJO mi už 3 krát na zahradě rodila.Příjemně mne překvapila mne velikost plodů - byly opravdu velice velké. Také jsem byl překvapen docela pozdním dozráváním - České Budějovice až začátkem zrání. Poslední nepříjemné překvapení a to bylo důvodem, že jsem strom ostranil bylo, že těsně před dozráním je odrůda velice choulostivá na moniliovou hnilobu a opakovaně téměř všechny plody těsně před dozráním shnijí. Je nutný postřik tak 14 dní před očekávanou sklizní zvláště je-li v té době deštivé počasí. Opakovalo se to každý rok. Já stříkat před sklizní odmítám a proto už jsem stromek odstranil. Na jaře pozor, odrůda je náchylná na moniliový úžeh - opět nutný postřik, ale to jsem dělal spolu s meruňkami - to mi tolik nevadilo. Ale to hnití plodů to opravdu je hrůza. A proto doporučuji odrůdu jen do velmi teplých poloh. Jinak chuťově byla překvapivě docela dobrá a líbila se mi i opravdu docela oranžová dužnina. Jde i krásně od pecky. Jenže co je to platné, když Vám tak 80% plodů kvůli hnilobě ztratíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 255.178 (?), 30.8.2010 19:39

Dnes jsem na odrudě JOJO objevil plod s typickými neštovičnými skvrnami.Jednoznačny příznak šarky.Už přestavam věřit všem těm výskumum.Všechno je jenom obchod s lidskou hloupostí.Napište jestli jste ještě někdo toto na této rezistentní odrudě objevil.Přece to nebouchlo jenom u mě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 90.188 (?), 30.8.2010 20:16

Nemožnost systémové nákazy u odrůdy Jojo bylaopakovaně potvrzena nezávislými výskumy, včetně toho ve VŠUO Holovousy, kde byla odrůda Jojo očkována na šarkou postižené podnože -rouby buď odumřely, nebo, pokud se ujali, rodili zdravé ovoce a byly zcela bez infekce -prokázáno i PCR. Navíc infekce plodů se neobjevuje ani u bežných tolerantů, které můžou mít projevy na listech.

Takže Váš plod buď nemá šarku, nebo ten stromek není Jojo(záměna ve školce). Jste-li o svém tvrezení přesvědčen, zavolejte do Holovous a nabídněte jim spolupráci, takovou informaci jistě nenechají bez povšimnutí -šlo by o průlomový (i když negativní), objev.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 90.188 (?), 30.8.2010 20:23

Tady jsou výsledky hodnocení odolnosti k šarce

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 90.188 (?), 30.8.2010 20:35

Jen oprava mého prvního příspěvku-Jojo se nepodařilo infikovat, při štěpení nainfikovanou podnož rouby do 2 et odumřey, tedy neplodili, jak mylně uvádím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 30.8.2010 20:38

Mám JOJO švestku ve třech kusech a mohu prohlásit, že je odolná šarce přesto, že z okolí je vystavena silnému infekčnímu tlaku. Letos je hodně špatný rok a celkem slušně zaridily stromky. Dal jsem včera foto v rubrice "Najlepšie slivky", 29.8 ve 21h. Co mne na odrůdě vadí je odumírání spodních větví následkem chooby monília laxa, kterou mne na místě potvrdila i rostlino- lékařská správa. Ještě silnější výskyt je u odrůdy Stanley. U těchto stromů se mne vůbec nepodařilo zapěstovat korunu správného tvaru. Jinak ta choroba je bezpečně prokázaná jizvami na starším dřevě, kterým se říká "léze". Ještě jeden postřeh. Jojo má letos zdravé plody, moníliové jsem našel asi 2 (zatím, ještě se to může pokazit), zatímco třeba Stanley má strupaté i přes půlku plodu a to téměř každý plod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
JJM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 255.178 (?), 10.9.2010 17:32

toto jsem nafotil byl to jediny plod na stromku staři 3 rok po vysadbě





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika