Jak rozmnožit švestku?



host - 122.179 (?)
28.7.2009 21:04

Musel byste zjistit, zda jde o strom roubovaný na podnoži, nebo pravokořenný.To, co vyrůstá od kořenů jsou odkopky a ty může produkovat podnož.Na zkoušku nechte zakořenit jen jeden odkopek, ostatní raději přeroubujte rouby švestky "se sladkými plody". AB

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 202.11 (?), 28.7.2009 19:38, zobrazeno: 9757x

Dobrý den,

na zahradě mám švetsku, která má velké sladké plody, i když relativně málo. Je na špatném místě, proto je asi malá. Ze země kolem vyrůstají asi z kořene stromu výhonky této švestky.

Lze z těchto výhonků vypěstovat stejný strom na jiném místě, případně kdy a jak? Děkuji

Martin

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 122.179 (?), 28.7.2009 21:04

Musel byste zjistit, zda jde o strom roubovaný na podnoži, nebo pravokořenný.To, co vyrůstá od kořenů jsou odkopky a ty může produkovat podnož.Na zkoušku nechte zakořenit jen jeden odkopek, ostatní raději přeroubujte rouby švestky "se sladkými plody". AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 28.7.2009 23:15

Je možné, že strom je malý proto, že sladká švestky je naroubovaná na nevhodné slabě rostoucí podnoži. Proto bych raději tuto odrůdu narouboval na bujný myrobalán.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 166.34 (?), 29.7.2009 9:21

Myrobalán není vhodná podnož pod švestky (pravé švestky). Pro slívy snad bude ok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 29.7.2009 10:24

To je pravda. Je ovšem otázka, jestli zadavatel chápe rozdíl mezi švestkou a slívou.  Pravé švestky obvykle nemají tendenci předčasně zastavit růst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 202.11 (?), 30.7.2009 21:08

No řekl bych, že se nejedná o švestky, ale skutečně o slívy. Ani mi tak nevadí, že je strom malý, protože i tak má opravdu hodně a dobrých plodů. Jen je o ně mezi příbuznými takový zájem, že bych rád měl víc a víc (až budu mít nejvíc na celém světě :-))

Můžete mi ještě poradit kde nechat slívu naroubovat a jak to udělat? Odříznout od země nebo větev? A taky kdy?

Děkuji

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 64.231 (?), 1.8.2009 18:59

Ted v srpnu ji můžete naočkovat čerstvými očky nízko nad zemí nebo v předjaří naroubovat na stanovišti rouby odebranými o Vánocích. Stěpování je vhodné provádět na místě nebo ve velké nádobě, pokud stromeček vyryjete v zimě. Požádejte někoho, kdo to umí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.9 (?), 23.8.2009 22:43

Velmi by mě zajímalo jestli máte někdo zkušenost s tím za jak dlouho rodí stromek vypěstovaný z pecky, pak pochopitelně naroubovaný.Rád bych si na jaře chtěl nějaké pecky nasadit(z mirabelek).Tak jestli to třeba nebude rodit až za 10-15 let?Jinak z roubováním za kůru konkrétně na trnce mám špatou zkušenost.Moc se mi toho nechytlo.Denis

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika