Gabrovská se Bulharům povedla



host - 234.9 (?)
20.11.2016 18:44

neznám v našem okolí Hodonína místo, kde šv.domácí v plodnosti netrpí šárkou. Plody z infikovaného stromu jsou drobnější, bez chuti a cukernatosti.

Aké máte odrody sliviek? Ktoré odrody hodnotíte u vás ako najodolnejšie na šarku?    

                                                                                                     Jano

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 234.9 (?), 20.11.2016 18:44

neznám v našem okolí Hodonína místo, kde šv.domácí v plodnosti netrpí šárkou. Plody z infikovaného stromu jsou drobnější, bez chuti a cukernatosti.

Aké máte odrody sliviek? Ktoré odrody hodnotíte u vás ako najodolnejšie na šarku?    

                                                                                                     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.230 (?), 20.11.2016 18:45

Několik Stanley, domácí, Wangenheim, Gabrovská, Topfirsit, Topend. V okolních zahradách mají sousedé stromů hodně. Podle mně, pokud se správně stříká proti pilatce a nepřijdou mrazy, bývá odrůda každoroční. S pozdravem, wtom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.14 (?), 20.11.2016 19:47

Pan Wtom odroda Stanley je dobrý opelovač, ale hodí sa skôr na spracovanie ako na priamy konzum.Sú z neho dobré kompóty.     

S pozdravom Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.230 (?), 21.11.2016 19:26

Ano, souhlasím. Ale zralá Stanley, čerdtvě utrhnutá ze stromu taky neurazí. Kompoty i povidla jsou výborné, o koláčích ani nemluvě. Asi nejsem takový fainšmekr, abych řešil, zda povidla, kompoty nebo slivovice z jedné odrůdy jsou lepší než z druhé. Už jsem hodně "taky odborníků", kteří nedají dopustit na některou odrůdu, vyvedl z omylu. Všechny tyto produkty jsou buď dobré nebo jsou horší. Člověk je tvor, jehož smysly se velmi často  (i během dne) mění. Jednou jsem provedl v kolektivu svých přátel 7 denní degustaci několika vzorků (10ks)slivovic a kompotů. Když jsem na konci degustraci vyhodnotil, nestačil jsem se divit. Nikdo nevyhnotil jeden druh ze slivovic a kompotů za nejlepší po celou dobu. ...a možná je to dobře! S pozdravem, wtom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.44 (?), 21.11.2016 20:32

Ale zralá Stanley, čerdtvě utrhnutá ze stromu taky neurazí. Kompoty i povidla jsou výborné, o koláčích ani nemluvě.

Máte pravdu pán Wtom.

U mňa Stanley ale dosť trpí moniliózou plodov. Ako je to u vás?                                                                         S pozdravom           Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.230 (?), 22.11.2016 19:07

Já nemím určit, zda Stanley patří k náchylnějším na moniliósu. Mně se zdá, že všechny odrůdy jsou na tom stejně. Nějaké škody pozoruji až na dozrávajícím ovoci, ale mně moc netrápí. Přiznávám, že poslední roky bylo švestek všech druhů hodně, až moc. Zbývá na všechno, od konzumu, kompotů, povidel, koláčů... i do kořalky.  Přesto všechno napadené ovoce poctivě sbírám, musí ze zahrady pryč. S pozdravem, wtom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.131 (?), 23.11.2016 18:37

Já nemím určit, zda Stanley patří k náchylnějším na moniliósu. Mně se zdá, že všechny odrůdy jsou na tom stejně.

U mňa sú v odrodách sliviek veľké rozdiely v náchylnosti plodov na moniliózu. Tie rozdiely vidím každý rok.     S pozdravom Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 23.11.2016 22:02

Tie rozdiely vidím každý rok.

Ano, taky pozoruji každý rok rozdíly. Ale každý rok trpí jednotlivé odrůdy různě. Stejně jako ke vstupu choroby do dřeva jsou stromy nejvíc náchylné při opadu květů, tak i plody jsou náchylnější k infekci v určité fázi dozrávání.  Tlak choroby hodně závisí na počasí (teplotě, vlhkosti, větru) a podmínky pro rozvoj infekce se během roku liší. Když zrají (a hnijí) první švestky, ty poslední jsou ještě zcela zelené. Jisté rozdíly v náchylnosti jednotlivých odrůd existují (Chrudimská hodně, Těchobuzická méně), ale zdají se mi menší, než rozdíly u jedné odrůdy v různých letech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.74 (?), 24.11.2016 21:27

Ale každý rok trpí jednotlivé odrůdy různě. Stejně jako ke vstupu choroby do dřeva jsou stromy nejvíc náchylné při opadu květů, tak i plody jsou náchylnější k infekci v určité fázi dozrávání.  Tlak choroby hodně závisí na počasí (teplotě, vlhkosti, větru) a podmínky pro rozvoj infekce se během roku liší. Když zrají (a hnijí) první švestky, ty poslední jsou ještě zcela zelené. Jisté rozdíly v náchylnosti jednotlivých odrůd existují (Chrudimská hodně, Těchobuzická méně), ale zdají se mi menší, než rozdíly u jedné odrůdy v různých letech.

Súhlasím, aj keď Chrudimskú a Těchobuzickú nemám. Ale napr. Katinka alebo Elena sa mi javí o dosť odolnejšia na moniliózu plodov ako napr.Oulinská ringlota alebo Stanley a to každý rok či už je rok slnečný daždivý, teplejší alebo studenší.Vysokú odolnosť na moniliózu plodov má údajne aj Tegera, ja ju nemám.Má niekto skúsenosti s Tegerou?                                                                                           Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 25.11.2016 6:37

Tegera je kvalitní letní pološvestka, její tolerance k šarce ale moc velká není. Monilií trpí podobně jako ostatní. Co se týče Stanley, u mě bývá napaden spíš méně. Ale jak říkám, je to rok od roku jiné. Letos třeba hnily nejvíc Verity a Carpatin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika