Durancie



host - 178.235 (?)
24.10.2012 18:44

Shluky ovoce u durancií jsou příčinou monílie, ale to je u každého podobného druhu ovoce (u švestek, rynglí a pod.)Je potřeba důkladně strom od přísušků očistit(u meruněk a broskví rovněž).Slivovice ze směsi durancií a švestek je lahodnější, než z každého druhu zvlášť.Je ale potřeba před pálením většinu pecek odstranit sítem.Sušené durancie jsou rovněž v zimě sladké a perfektní.           AB 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 78.10 (?), 23.10.2012 21:24, zobrazeno: 38471x

Minulý týden jsem měl možnost ochutnat plně vyzrálé durancie v kopcích blízko slovenského Zvolena. Znovu jsem si uvědomil výjimečnost této odrůdy. Vzhledem k menší úrodě byly plody velké jako hodně velké Domácí, neskutečně šťavnaté a cukernaté. Víceméně jako vinná réva, až tak, že se jich nedalo sníst moc. Vadou je samozřejmě totální neodlučitelnost od pecky. V kombinaci s mimořádnou úrodností, plasticitou, odolnosti k Šarce se jedná o slivoň s širokou škálou použití- výtečná je na povidla a samozřejmě teče. Nechci rýpat, ale nějak nechápu humbuk, který se v současné době vyvinul kolem Top tastu, který snad nic víc než durancka nënabízí... O tom zda je sladší velmi pochybuju.

           Ing. Fidla

Adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 41.143 (?), 23.10.2012 22:07

Plně s Vámi souhlasím pane Fidla, taky jsem měl tu možnost ochutnat durancie. Jsou výtečné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 43.70 (?), 24.10.2012 18:19

S Durancemi jsem velmi spokojen, jako jedinou nevýhodu bych uvedl menší odolnost proti monilii a to jak ve dřevě tak i na plodech. Toptasty trpí monilií ve dřevě ale plody téměř nehnijou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 178.235 (?), 24.10.2012 18:44

Shluky ovoce u durancií jsou příčinou monílie, ale to je u každého podobného druhu ovoce (u švestek, rynglí a pod.)Je potřeba důkladně strom od přísušků očistit(u meruněk a broskví rovněž).Slivovice ze směsi durancií a švestek je lahodnější, než z každého druhu zvlášť.Je ale potřeba před pálením většinu pecek odstranit sítem.Sušené durancie jsou rovněž v zimě sladké a perfektní.           AB 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 24.10.2012 19:00

Setřepávání seschlých plodů by se mělo dělat, to máte pravdu.Když je v sadě ale více stromů, kdo by se s tím na podzim zabýval, když je lepší sedět v teple.U meruněk bude tato činnost mít hlubší význam.Dokonce se na podzim, i na jaře provádějí postřiky měďnatými přípravky, aby se zamezilo nejen puchrovitosti, ale i monilii.Jestliže durancie plodí ve shluku, je v tomto Toptaste výhodnější.Jen malé procento této odrůdy se dotýká navzájem, jak už řekli přede mnou.Ohledně (ne)odlučitelnosti se vyjádřit nemohu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.10 (?), 25.10.2012 20:12

Citlivost na monili vidím jako achillovu matu Durancií. Jakkoliv záleží asi i od klonu, místa... Letos byly durancie tady u nás úplně k ničemu, o 20 km dále byla obří úroda, velké plody a po monilii ani stopa.

          Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 26.10.2012 16:45

S tím klonem máte určitě pravdu. Já mám 14 durancií zakoupených u jednoho prodejce, z toho jedna monilií trpí podstatně méně, zraje o deset dní později a má i odlišný tvar plodu. Některé mají dřevo napadené hodně a některé téměř vůbec. Soused má vysazený odkopek a ten je zcela čistý, po monilii ani stopa. Asi odeberu rouby a některé přeroubuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 26.10.2012 16:57

Vysledujte také podmínky na stanovišti té jedné- zdravé.Může to být i vlivem vyšší spodní vody.Durancie nemají vysokou spodní vodu rády, trpí klejotokem a odumírají dříve.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 26.10.2012 17:13

Podmínky by měly být stejné, jsou vysazeny na jednom místě všechny na Myrobalánu ve sponu 6 x 6 metrů. Všechy hnojím kravským hnojem a sem tam přihodím superfosfát. Spodní voda by neměla být vysoko stanoviště je nad potokem s výškovým rozdílem asi 8 - 10 metrů. Půda je bohužel těžká a jílovitá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 26.10.2012 17:55

Nejlepší zkušenost mám s Duranciemi v hlinitopísčité půdě, která je propustná a sušší.Na stejném pozemku (dole u rybníku) mně vždy zdatné durancie i švestky k mé mrzutosti odešly.Člověk se pořád učí.    AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika