Co je to za slivon?



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?)
17.8.2012 12:31

Té jakoby špičky jsem si všimnul.V Zahradkáři 2010/09 v článku Pozdně zrající odrudy slivoní by popis odpovídal Valoru, a i zobrazená fotografie s bordó barvou, taky tvarem plodů se špičatým zakončením.Odruda zraje začátkem září, proto v má v tuto dobu mdlou chuť.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 17.8.2012 12:31

Té jakoby špičky jsem si všimnul.V Zahradkáři 2010/09 v článku Pozdně zrající odrudy slivoní by popis odpovídal Valoru, a i zobrazená fotografie s bordó barvou, taky tvarem plodů se špičatým zakončením.Odruda zraje začátkem září, proto v má v tuto dobu mdlou chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 238.154 (?), 17.8.2012 12:33

Ja bych rekl, ze dle zalozeni koruny, tvaru listu a celkového habitusu je to Najbolija. Mam ji take na zahrade, na Vysocine, a velikost plodu znacne kolisa dle nasady a dle srazek. Honza z Vysociny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?), 17.8.2012 16:40

Děkuji všem za rady. Myslel jsem si, že by to snad mohla bý nějaká z Čačanských pološvestek. Lepotica - tu jsem nedávno viděl, a má úplně jiný tvar plodu a je větší, Najbolija mi také tvarem moc neodpovídá, podle obrázků jsem si myslel, že by to mohla být Čačanská rodná.  Ale nevím, jestli sedí termín zrání. Jojo to určitě není, to roste hned vedle - je jiné. Valor ten mám jinde také, ale neřekl bych že je to on (tedy pokud mi prodali opravdu Valor).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 62.91 (?), 17.8.2012 19:49

Zajímavá hádanka. Porovnával jsem to se svou švestkovu databází a mně by to vycházelo na Stanley. Ta by v tuto dobu u vás nebyla ještě úplně dozrálá. Moc mi ale nesedí barva té švestky na řezu, možná je to ale jen jiným stupněm zralosti. Čačanská rodná opravdu nesedí kvůli termínu zrání, ten je až v třetí dekádě září.

Tak k té Stanleyce:

Plod 30-37 g, sklizeň třetí dekáda srpna, délka sklizně 10 dní, švestka, samosprašná, květ středně ranný, mrazuodolná, tolerantní na šárku, normálně netrpí houbovými chorobami s výjimkou moniliové hniloby v plodech, chuť je slabší.

Dále z mých poznámek:

Barva plodů fialově modrá se světle modrým ojíněním. Dužina je zelenožlutá, někdy mírně načervenalá, středně pevná a šťavnatá. Při přezrání rychleji měkne. Chuť je sladce navinulá, mírně aromatická jen v teplých oblastech a při dobrém vyzrání, v průměru dobrá, jinak horší. Odlučitelnost pecky většinou uspokojivá.

Stromy rostou středně silně, v plné plodnosti slaběji. Koruna je vysoce pyramidální, řidší, později často pohárového tvaru. Plodnost je ranná, pravidelná a v průměru velmi vysoká.

Odrůda je dobrým opylovačem. vytvářejí nepravidelné řídké koruny. Do plodnosti vstupují brzy a přinášejí vysoké a pravidelné výnosy.

Odrůda je vysoce tolerantní vůči šárce a netrpí ani jinými houbovými chorobami.

Lépe ji vyhovují volné tvary, lze ale pěstovat i jako vřetena.

Ok, tak to zkuste porovnat. Cca před 10 lety jsem Stanleyku vysazoval u bráchy. Tehdá brácha jednoduše zajel do zahradnictví a vzal, co mu dali. Bylo to zabalené v igelitu s obrázkem stromku s úrodou, kořeny to mělo zabalené v nějaké směsi zeminy a pilin. 

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 62.91 (?), 17.8.2012 17:04

Taxonomie rodu prunus je poněkud složitá a sám se v ní trochu ztrácím (zřejmě ale nejsem jediný). Proto trochu hádám, že je to mylobslán a pokud to roste na křoví z pokácených švestek, tak to bude ono.

Pak ale bych to do kvasu rozhodně nedával. I když je to sladký, tak slivovice z toho chutná děsivě. Chutná to jak nějké hodně koncentrované mydliny a člověk se po napití toho lektvaru celý otřese :((Oddělit to z lutru v překapu/dokapu nejde, alespoň našemu dědovi se to nikdy nepodařilo. Takže má rada je prostě toto do kvasu nebrat a to ani vypeckované.

Hodně zdaru, Milan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 17.8.2012 20:00

Že někdo pokazí kvas nebo destilaci, za to myrobalán nemůže. Slivovice z něj není tak švestkově aromatická jako z modrých plodů, ale při správném postupu lze získat jemný a chutný destilát. Ostatně takový lze získat, při adekvátní péči, prakticky z jakéhokoli ovoce. Dokonce i některé zeleniny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 62.91 (?), 17.8.2012 20:53

No, některé destiláty od dědy byly úplné poklady. Např. měl moc dobrou třešňovici a jeho slivovice byla taková dobrá klasika. Pálil nadvakrát a ředil to na 60-65 procent. Tak se o tom dalo opravdu prohlásit "ta píše". Člověk když to tam kopnul. tak krásně cítil, jak mu to pomalu teče až do žaludku :))

Mirabelky se mu ale opravdu nedařily. Možná je na to nějaká finta, kterou neznal. Snad je zkoušel i peckovat (děsně pracné) ale nepomohlo to. O pálení měl ode mne takovou knížku vydanou na VŠCHT. Věřím že to jde ale já mám mirabelky už spojené s tou příšernou mydlinovou pachutí. Já jsem si to pak od něj bral do dílny na rozehřívání letlampy a tak podobně. Když se to nechalo hodně dlouho odležet (10 let), tak se ta pachuť taky celkem vytratila.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika