Čačanská lepotica



host - 6.58 (?)
16.8.2021 13:48

Čo im chýba, p. Petr? Tvrdé, málo sladké...? Cez víkend budem koštovať prvé plody svojej lepotice. Tiež tak nejak predpokladám, že to asi ešte nebude úplne ono, ale je to u mňa prvá úroda stromčeka. Vraj lepoticu treba nechať trochu dlhšie na strome, tak som zvedavý ako sa bude v čase vyvíjať jej chuť. Či to pomôže. Igor

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 16.169 (?), 13.5.2012 20:17

K té broskvoni - jedná se asi o sazovitost, dá se stříkat, ale já jsem se s tím smířil, sazovitost jsem oloupal a broskev byla dobrá. Teď mám novou zahradu, sazovitost nemám, postřiky dělám po opadu listů a v předjaří proti houbovým chorobám. Jarda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 62.91 (?), 13.5.2012 21:57

Dobrý večer. Asi vás zklamu ale meruňku a broskvoň jsem nikdy vlastně nepěstoval. K tý sazovitosti si ale myslím, že svůj podíl na ní bude mít celkový zdravotní stav stromku a hlavně způsob jeho řezu. Na starých plodonoších lze jen těžko vypěstovat ovoce s vysokou kvalitou. Soudím tak proto, že se sazovitostí jsem se ve větší míře zatím setkal jen ve starých sadech, to ale šlo spíš o jabloňě. Původce toho problému má dost složitý vývojový cyklus a zatím mne nic ještě nedonutilo jej prostudovat. Tolik mé rady k možné nápravě. Důležitá bude výživa a vzdušnost půdy, udržování vzdušnosti korunky a mladého plodného dřeva, ochana proti jiným stromek vyčerpávajícím chorobám.  Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 14.5.2012 9:39

Pokud má starší broskvoň, která je alespoň trochu ošetřovaná,  maličké plody, jedná se až na výjimky o podnož vyrostlou z kořenů po umrznutí ušlechtilé části. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rosťa 1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 143.106 (?), 14.5.2012 17:08

Co se tyce te sazovitosti broskvi, tak bych spise typoval strupovitost..ale tezko rici, kdyz to nevidime. V okrajovych oblasti, tedy u nas... je zcela normalni, ze broskev pri minimalnim chemickem ostreni plodi slusne a slusne plody cca 6-8 roku.Zalezi, ale i na dalsich okolnostech. V 385 m.n.m. na nechranene plose v stromoradi jsem pestoval nektarinku a nebyt jejiho poskozeni pri kaceni jineho vzrostleho stromu, tak ji mam jeste dnes.Plodila 3 roky.

Co se tyce cacanek, tak ty maji 10 let a prozatim drzi a krasne plodi.Monilii jsem zaregistroval na wazonove renklote, ale dnes je jiz vse v poradku.Postriky provadim pouze proti pilatce, strupovitosti a kaderavosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 225.49 (?), 9.6.2012 23:22

mám 180 stromů podotýkám 30 let staré, sad jsem koupil mám ho 12 let a za tu dobu mi odešla jediná švestka.Každým uříznutím větve vždy ránu zatřu latexem do kterého přimíchám kuprikol na houbové choroby.Píši o čačanské lepotici.Mám i mladé výsadby. Na jaře v době prvních lístků stříkám výživu a to wuxal super později wuxal sus boron.Při uschnutí malé větvičky ihned odřežu a zatírám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 5.8.2016 9:52

Tak jaká bude letošní Čačanská lepotica?

Čačanská lepotica
Čačanská lepotica
Čačanská lepotica
Čačanská lepotica
Čačanská lepotica
Čačanská lepotica
Čačanská lepotica
Čačanská lepotica
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 24.7.2017 13:37

Čačanská lepotica letos vybarvila brzo. Chuť její zelené dužniny se stala už legendární. Naopak Topfirst, který dozrává až s Katinkou, ne-li déle nejspíše upadne v zapomnění. Proč? Protože Katinka je nepřekonaná.smiley

Čačanská lepotica a Topfirst
Čačanská lepotica a Topfirst
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 14.8.2021 17:12

První lepotice jsou prakticky nepoživatelné, ale může se to zlepšit.

Čačanská lepotica
Čačanská lepotica
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.58 (?), 16.8.2021 13:48

Čo im chýba, p. Petr? Tvrdé, málo sladké...? Cez víkend budem koštovať prvé plody svojej lepotice. Tiež tak nejak predpokladám, že to asi ešte nebude úplne ono, ale je to u mňa prvá úroda stromčeka. Vraj lepoticu treba nechať trochu dlhšie na strome, tak som zvedavý ako sa bude v čase vyvíjať jej chuť. Či to pomôže. Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 16.8.2021 14:15

Snad to tak bude. Minulý rok se to také zlepšilo. U Čačanské lepotice rozhodně neplatí, že první plody jsou ty nejlepší. Tyhle letošní první plody nešly od pecky a švestková chuť nulová. Ty Katinky přece jen některé šly, i když né všechny. Myslím tím švestkovou chuť. Na tom počasí hodně záleží, i když by člověk řekl, že "nemrzne", tak pár deštivých dnů nic nezkazí, ale není tomu tak. Přece jen tady není klima jako kolem Středozemního moře. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika