Škůdce pod kůrou ovocných stromů



host - 117.245 (?)
13.3.2017 19:41

podělím se o moji zkušenost můj soused má na zahradě přestárlé třešně a z nich došlo k napadení mladé třešně tkz. ovocným kůrovcem léčba není možná jsou možné kroky které jsou tu popsané ale lapače s feromony jsou pro každého brouka specifické tedy věčinou neůčinné já radil pokácet va spálit mu to bylo líto tak čekal přišel o několik stromů a co je horší napadlo to moji zdravou cca 10 let starou třešeň podotýkám v dobré kondici objevili se dirky od spodu kmene směrem na horu v délce 1,5 metru zprvu panika pak sem začal jednat mám starý zakázaný methation injekční stříkačku s jehlou a všechny dirky vypláchnout poté zábal strečkou na 24 hodin po týdnu opakování po dalších 14 dnech žádná dirka nepřibyla ty dirky ošetřeny prostředkem santar bohužel již se nedá sehnat strom zachráněn a již tuto událost 10 let přežívá vdobré kondici ale u sadu co je vydět to nemá smysl kácet a pálit preventivně stříkat na jaře při rozletu škůdců a modlit se otčenáše omluva za rukopis nebaví mě spisovat ale sadařit kačer71

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 9.3.2017 21:32

...tudíž stromy na přešlechtěných mělko a středně kořenících podnožích nemají kde brát za sucha vodu a živiny a oslabené se stávají snadným terčem nemocí a škůdců...

Pokud vyznáváte filozofii, že stromky se píchnou do hlíny a pak se o ně 20 let nikdo nestará, pak máte pravdu. Aby stromky nebyly oslabené, aby měly kde brát vodu a živiny, od toho snad mají pěstitele.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.66 (?), 9.3.2017 22:24

Třešeň ošetřit. Pak máte dvě možnosti ohledně výsadby nových stromků. Buď (zatím, dokud žijí) ty přestárlé nechat, abyste měl někde v létě stín, a zasadit nové stromky na jiné místo, nebo staré vykopat, vyměnit v tom místě zeminu a zasadit nové tam. Ale v každém případě díry pro sázení připravit tak, jak se připravit mají, stromky koupit na nějaké aspoň středně vzrůstné podnoži a po výsadbě se o ně postarat. Pak se vám za péči odvděčí dobrým růstem i úrodou.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 45.252 (?), 10.3.2017 16:36

Pane Vysloužile, samozřejmě že se o stromky v prvních letech musí vlastník více starat, řezat, pohnojit, zalévat při suchu. Ale nevyznávám strategii mohutné péče o stromy na silně vzrůstných podnožích typu A2, samozřejmě mimo prvních let velkého růstu či při extrémním suchu či napadení chorobou nebo při jarním řezu. Takové stromy nám na zahradě ještě rostou či dožívají a to mají nejméně 50-60let a byly či jsou velmi produktivní většinu svého života, sklízel jsem v rekodních letech i kolem tuny jablek... než nám začali úřadovat na zahradě hryzci či hraboši v norách prokazatelně vedených až 50cm hluboko, však o tom jsem psal v jiných svých vláknech...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 117.245 (?), 13.3.2017 19:41

podělím se o moji zkušenost můj soused má na zahradě přestárlé třešně a z nich došlo k napadení mladé třešně tkz. ovocným kůrovcem léčba není možná jsou možné kroky které jsou tu popsané ale lapače s feromony jsou pro každého brouka specifické tedy věčinou neůčinné já radil pokácet va spálit mu to bylo líto tak čekal přišel o několik stromů a co je horší napadlo to moji zdravou cca 10 let starou třešeň podotýkám v dobré kondici objevili se dirky od spodu kmene směrem na horu v délce 1,5 metru zprvu panika pak sem začal jednat mám starý zakázaný methation injekční stříkačku s jehlou a všechny dirky vypláchnout poté zábal strečkou na 24 hodin po týdnu opakování po dalších 14 dnech žádná dirka nepřibyla ty dirky ošetřeny prostředkem santar bohužel již se nedá sehnat strom zachráněn a již tuto událost 10 let přežívá vdobré kondici ale u sadu co je vydět to nemá smysl kácet a pálit preventivně stříkat na jaře při rozletu škůdců a modlit se otčenáše omluva za rukopis nebaví mě spisovat ale sadařit kačer71

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 225.138 (?), 13.3.2017 21:26

Přesně tak, vytipoval bych si pár stromů, o které stojí za to, se o ně intenzivně starat a zbytek jen řezal suché větve. Takhle jsem u své nejoblíbenější jabloně objevil díru, že jsem tam nastrkal přes 1metr ocelového drátu a vypadla mi málem do pusy larva drvopleně, že jsem větší ještě neviděl, velikost asi jako malíček.

Jinak jak se o sad ve stáří staráte, tak se o vás budou ve vašem stáří starat ostatní - někteří vás zohyzdí, provedou amputace nebo dokonce vyrvou i s kořeny, rozumnější přeroubují a při jakémkoliv hrubším řezu se stromu omluví, ale to už je pro pokročilé.

Roman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.254 (?), 21.3.2017 19:11

Dobry den, prosim co za škůdce pod kůrou mi napadlo jabloñ.Děkuji 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.254 (?), 21.3.2017 19:14

Jeste detail housenky


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.42 (?), 21.3.2017 19:42

Housenka patri nejakemu motylovi, nejspise to bude drvoplen obecny. Typicky je larva spise do cervena, tato bude asi kratce po svlekani, kdy je jeste bila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.254 (?), 21.3.2017 22:32

I kdyz je jich tam vice?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 116.16 (?), 22.3.2017 3:42

Proč lamentujete! Zadavatel by se měl v první řadě stydět. Neví proč chce zachraňovat přestárlé kotrčáky, když se k jiným stromům neumí chovat. Na obrázcích předvádí mechanická neošetřená poranění. Příroda si pomáhá sama a zbavuje se toho co už dožilo. Hmyz je tu od toho, aby nemocný a starý strom dorazil a houby jsou tu od toho, aby se zbylá hmota rychleji rozložila na jednotlivé prvky, které pak mohou využít jiné rostliny. Obnova starého sadu neni jednoduchá, levná a rychlá záležitost. Nedoporučuje se do jednostranně vyčerpané půdy sázet stejnou dřevinu. Jestli chce mít zadavatel sad na stejném místě, tak musí vzít na pomoc v první řadě pilu. Nízko seříznuté pařezy nevykopávat, ale pomaleji likvidovat pomocí dusikatých hnojiv, vpravovaných do vyvrtaných děr a udržovat ve vlhkém stavu, prože pouhé sušení je prakticky kozervace. V okruhu několika metrů prvést rytí na dva rýče. Pozor nemíchat vrstvy! Spodní vrsvu obohatit vysokou dávkou hnoje, čím víc tím líp. Do upraveného povrchu po rytí, vysít některou obilovinu, třeba pšenici, jak vymete klásky, zarýt a ihned vysít znovu něco co roste rychleji, třeba hořčici před zimou znovu zarýt a vysévání a zapravování vyrostlé zelené hmoty, neméně dva roky po sobě opakovat. Při nedostatku vláhy, zavlažovat, pouhé sem tam zalévání nestačí. A jsme u biblického - v potu tváře, chléb svůj dobývati budeš. Což dnes nehrozí, protože si jednoduše koupíme vše v superhyper.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika