Škůdce pod kůrou ovocných stromů



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
9.3.2017 20:37

Takže nemocné stromy včas zlikvidovat a zdravé chránit před šířením nákazy. Ochrana musí odpovídat životnímu cyklu tohoto parazita. Dejte vědět, jak jsou ty housenky velké, aby se to dalo určit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
            
host - 144.84 (?), 28.2.2017 17:20
Dobrý den, já bych to pistříkal proti přezimujícim škůdcům. Mám pocit, že teoreticky by mohl pomoc i postřik na bázi mědi (paradoxně śampion, ciprikol,..), ale chtělo by to prokonzultovat. A co takhle biool? Ten je spíš asi tak na léto že? M
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
hondacvc - (7) - 13.219 (?), 28.2.2017 17:54

Stromy jsem stříkal jen jednou a to přípravkem Calypso. Zlepšení jsem nezaznamenal, možná to chtělo vícekrát opakovat. Děkuji za odpověď, použití insekticidů budu dál zvažovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 9.129 (?), 28.2.2017 22:40

Použití insekticidů je plýtvání času, peněz a práce. Ti škůdci jsou zalezlí ve dřevě a pod kůrou, kam se žádný insekticid nedostane. Osud stromů, do který se pustí dřevokazný hmyz, bývá obvykle zpečetěn. Bohužel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 160.50 (?), 1.3.2017 7:07

Před několika lety jsem podle dvouletých larev určoval, o který druh drvopleně jde. Zničily dvě mladě zdravé meruňky blízko mé zahrady. Můžete spoléhat na lumky, strakapudy,  sovy, netopýry a sýkorky. Ale raději zakročte sami:
1. Nejprve určete, zda je to drvopleň hrušňový, obecný nebo něco jiného a přečtete si něco o jeho životním cyklu.
2. Larvy, které žiji pod kůrou 2 až 3 roky můžete zahubit systémovým fungicidem v dávce na okrasné rostliny (tedy vysoké). Ovoce pak nebude vhodné k jídlu.
3. V červnu hledejte asi 4cm hnědé kokony dospělců (zahubit nebo poslat na determinaci expertům).
4. V červnu také ošetřete zdravé kmeny a spodní větve vápennou kaši (ne mlékem) nebo kaši z jílu s kravincem. Samička tam nebude chtít klast vajíčka.
5. V červenci použijte feromonové lapáky na odchyt nebo matení samců. Podle odchycených samců poznáte, ze kladeni zacne za pár dni.
6. V červenci ošetřete chemicky hlavně nenatřené kmeny a spodní větve ovicidním insekticidem.

Pravděpodobnost napadeni dalších nenapadených stromu se extrémně sníží.

Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 1.3.2017 8:42

V bodě 2 má být samozřejmě napsáno "insekticidem" (např. Mospilan). Několik týdnů před zakuklením housenky sežerou tisíckrát více než po vylíhnutí z vajíčka. Proto by mohla být otrava postříkáním listů ve správný čas docela úspěšná (květen). Přiotrávené housenky nemusí hned uhynout. Stačí když se nezakuklí nebo se z nich nevylíhnou motýli nebo se ti motýli při mírné otravě nemnoží (např. samci nelétají). Nakladená vajíčka ve skulinách kůry kmenu a spodních větví se dají zničit asi 20 dní (v červnu-červenci). Postřik proti "přezimujícím" škůdcům by se tedy mohl aplikovat až v tuto dobu. Pak se z nich vylíhnou malé housenky, které se zavrtají. Myslím si, že je to drvopleň obecný v 1. roce vývoje. Bude se kuklit asi v červnu (kokon bude venku). Myslím, že to není Xyleborus. Napiště prosím, jak jsou ty larvy velké.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.71 (?), 28.2.2017 19:47
Tu nie je čo riešiť, tie staré napadnuté stromy na Vašich fotkách treba vykopať a spáliť. Prikladám na foto pár informácií o možnom pôvodcovi. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 45.252 (?), 8.3.2017 21:25

Na úvodních fotech je to skutečný Hřbitov stromů, to snad nemyslíte vážně, s vírou, že takové mrtvé pahýly bez kůry snad ožijí...

Měl jsem 10-15let staré bujné merunky, které zkrátka zcela za 2-3 roky zdecimovali podobné růžovoučké larvy - desítky a stovky se jich při kácení sypaly zpod kůry... nic nepomohlo, že bujné merunky rok, dva, počáteční útok těch bestií pravidelně zavalily smolou...

Asi 40-60- ti leté oslabené a staré jabloně mě zase postupně během 5-7let zlikvidoval tzv. ovocný kůrovec- asi 2mm chodbičky pod kůrou i částečně do dřeva, jako v lesích u smrků...

Obecně všemu tomu dřevokaznému (nejen) hmyzu, nemocím a virům hodně pomáhají v množení mírné zimy a sucha a celkově tragická zanedbanost většiny (nejen) starších zahrad a sadů napříš celým státem, není to jen otázka poharničí Sudet... navíc půda je vyčerpaná, bez organických humusních látek, žížal atd. atd.

Staré osvědčené odrůdy již nikdo nesází a zvláště ne jako vysokokmeny na semenáčích, protože pracných a neintenzivních velkých sadů se každý spíše zbavuje a do směšně malých parcelíček zahrádeček se logicky nehodí a tudíž stromy na přešlechtěných mělko a středně kořenících podnožích nemají kde brát za sucha vodu a živiny a oslabené se stávají snadným terčem nemocí a škůdců...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 9.3.2017 20:37

Takže nemocné stromy včas zlikvidovat a zdravé chránit před šířením nákazy. Ochrana musí odpovídat životnímu cyklu tohoto parazita. Dejte vědět, jak jsou ty housenky velké, aby se to dalo určit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hondacvc - (7) - 101.210 (?), 13.3.2017 6:31

Dobrý den, housenku jsem viděl zatím jen jednu, ta co je na fotce a ta byla veliká asi jeden cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 13.3.2017 18:41

Takže "červ" je zřejmě drvopleň obecný (housenka v prvém roce). Xyleborus by byl maličký a bílý (resp. brouček je černý). Není vyloučen ani souběh s jinými chorobami či škůdci. V jednom stromu nebývá velkých housenek drvopleně mnoho, protože se obvykle vzájemně sežerou. Já jsem viděl v jednom stromě jen dvě osmicentimetrové. Jedna byla pod kůrou a okroužkovala kambium kmene (tím ho zničila). Druhá provrtala celý kmen a byla odhalena až po jeho rozštípání. Pokud tam nemáte nic jiného, platí pro prevenci to, co jsem napsal 1.3.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika