Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Škůdci > Sametka podzimní - Trombicula autumnalis

Sametka podzimní - Trombicula autumnalis

babča (227) - xxx.xxx.44.120 (?)
26.8.2009 14:08

Dobrý den.Už jsem tu párkrát četla diskuzi o sametkách.Chválabohu je u nás nemáme.Ale dnes jsem v katalogu fa. Just narazila na insekt spray který má účinkovat na spoustu hmyzu.,ůdajně vyzkoušený i v tropech.učinek trvá až 12hod.Mají i stránky na netu.Třeba vám to pomůže.Jana

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna

host - xxx.xxx.235.12 (?)
28.2.2007 14:56, počet návštěv: 201998
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Máte také někdo zkušenosti s bojem proti tomuto nepříjemnému zemnímu roztoči  ?
Na naší zahradě (cca 300 m n.m), kde nikdy před tím nebyl, se tento roztoč objevil loni v létě. Zatímco dospělci žijí v půdě, larvičky vylézají na trávu a přichytávají se na obuv a oděv, odkud putují na kůži, kde způsobují pomocí enzymů obsaženýck ve slinách, zarudlé boláčky připomínající kopřivku, avšak značně svědivější.
Jako prevence proti sametce se osvědčil DIFUSIL , který ji - zdá se - poměrně dobře odpuzuje. Při jeho nepoužití pomůže osprchování po návratu ze zahrady, tedy dříve, než se larvičky mohou zakousnout.
Stále však nevíme, jak se tohoto nepříjemného roztoče definitivně zbavit...
Připojit reakci   

host - xxx.xxx.204.1 (?)
4.3.2007 9:15
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
casteji sekat travu a pak pouzit postrik v prodejne vam poradi .
Připojit reakci

7.3.2007 13:01

Promiňte, ale je vidět, že nevíte o čem se zde píše.

Častější sekání trávy nemá na výskyt sametky žádný vliv.

A naivita, s níž se domníváte, že v nějaké prodejně Vám poradí speciální postřik proti sametce, je až dojemná.

Také bych uvítal radu, jak sametku podzimní dostat ze zahrady.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.33.17 (?)
19.7.2007 9:42
Mohu potvrdit - sekání távy naprosto neúčinné, někde jsem dostal radu na postřik na bázi síry např. Sulka, ale období kdy nejlépe aplikovat nevím, a na přípravku o koncentraci na toto použití není zmínka.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.50.90 (?)
2.8.2007 14:02
Jen mohu potvrdit, že sekání nezabírá. Máme trávník jak na golf a jsme všichni pokousaní. Docela pomáhá postříkat se difusilem H je na člověka a dá se koupit v lékárně, ale nemůžu ho porád stříkat po dětech které jsou celý den na zahradě.Ještě jsem se dočetla o použití Sulky první postřik má být začátkem července a další za 14 dní. O koncentraci nic nevím, ještě jsme to nezkoušeli.
Připojit reakci

Marča (44)
16.8.2007 10:41
Tak něco o té ptvůrce. Posílám foto co se mě podařilo odchytit na noze (lezlo to velmi rychle na to jak je to malé) takže si myslim, že když jste dlouho na zahradě tak pak nestačí jen osprchovat nohy, protože ty mršky jsou už hezky někde zavrtaný. Taky po koupeli neni jistý že jste se jich zbavili, protože jsem jich už pár našla i potom co jsem své děti vykoupala. Některé byli tak zavrtané, že jsem je nemohla ani sundat. Druhá foto je z mikroskopu 100x zvětšená sametka (jen jsem přiložila foťák ke kukátku do mikroskopu a šlo to vyfotit kvalita nic moc).
Obrázky:
Sametka je v černém kolečku
Sametka je v černém kolečku
100x zvětšená sametka
100x zvětšená sametka
Připojit reakci

host - xxx.xxx.216.211 (?)
19.8.2009 6:31

Nerad vstupuju do debaty v plném proudu, ale mohu potvrdit, že sekání trávy je opravdu zbytečné.  Pokud nebudete zahradu sekat a ještě vysadíte kopřivy, pak určitě na zahradu nebude moc chodit no a máte to vyřešené.Prostě sviluška si vždycky najde cestu, to by se musela desinfikovat celá zeměkoule, ale líbí se mi, jak každý píše - jak ji dostat ze své zahrady .

Připojit reakci

host - xxx.xxx.33.127 (?)
27.8.2009 13:34

Taky máme problém se svilušky každý rok začátkem srpna jsme s dětmi poštípané 2krát jsem stříkala celou zahradu a nepomohlo to jsme stále zeštípané.Dozvěděla jsem se že to je jen na P raze západ a okolí jinde to neznají.já už nevím jak se toho mám zbavit je to hrozné. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.203.212 (?)
28.8.2009 7:35

Letos jsem prováděli postřik několikrát a včera jsem je ze sebe vyškrabávala, rychleji se to zahojí. A jsme Praha východ.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.46 (?)
25.8.2010 11:43
Ale znají. Žiji na Hradecku, já i moje matka každý srpen trpíme.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.48.28 (?)
16.8.2010 13:45

Tu Sulku mohu potrvdit. Minuly rok jsem ze samtky byla naprosto histericka a ted- srpen- me zacina zase nicit... sme postipani uplne vsude:(

Nicmene jsem minuly rok volala nejake odbornici pres biologii a Sulka bylo to jedine co pripustila, ze by snad mohlo zabrat... jinak je Sametka neznicitelka bestie: D

Připojit reakci

host - xxx.xxx.214.235 (?)
19.11.2007 8:24

Dobrý den, i nás velice trápí v srpnu a září na zahradě sametky. Mám dvouletou holčičku a ta byla tak zřízená, že i dnes (je listopad 07) má ještě znatelné jizvičky po rozškrábaných kousancích. Paní doktorka nám předepsala tekutý pudr se sírou, trochu to zabírá. Ale znovu k té zahradě. Mohu z vlastní zkušenosti říct, že časté sečení absolutně nepomáhá, sekáme dvakrát týdně, ale výsledek nulový. Paní doktorka nám říkala, že se zdržují hodně pod švestkami, ale mám pocit, že je máme od srpna snad všude na zahradě. Opakuje se to už 3. rokem a jsme z toho naprosto zoufalí. Neporadil by nám někdo, jak se těch dotěrných roztočů zbavit. Děti jsou zvyklé v létě venku, mají na zahradě hřiště, domeček, ale už jsem ze zoufalství uvažovala, že snad ani v srpnu nebudeme doma, protože je to fakt zoufalý. Mladší dcerka byla doslova, jak po neštovicích, kdo jí viděl, se zhrozil, nejenom, že na ní šíleně ty potvory jdou,  nekousají jenom v tříslech a v podpaží, ale celé nožičky, ruce i obličej měla samý bolák. Prosím o radu, kdo má nějaké zkušenosti s těmito potvorami.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.34.130 (?)
8.8.2009 11:23
Dobrý den, řešili jsme podobný problém.U mého psa my na tuto havět zabral BIO KILL.Osvědčil se později i jako dobrá prevence.Naštěstí nemáme velikou zahradu a biokill není zase až tak drahý.Nakoupila jsem 5l dala do postřikovače na stromy a obešla zahradu.Hlídáme teď jen abychom si to od někud znovu nepřinesli.Už dva roky jsme v pohodě.Sice to něco stojí ale mužete si užívat zahradu a neřešit poštípání.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.82.24 (?)
18.6.2012 13:14

Dobrý den,

nevíte prosím někdo, kdy provést postřik BIO KILLem?

Píšou, že se nemá používat na kočky. Nebude tedy kočce vadit postřik BIO KILLem na zahradě?

Děkuji za odpoověď a za radu. Veronika

Připojit reakci

host - xxx.xxx.136.34 (?)
7.8.2009 13:50

Nesmysl, sekání trávy nepomůže, jsou to potvůrky, které pěkně potrápí, mám s nima zkušenost již 3 rokem a není mi z nich zrovna nejlíp, jsem pokousaná celá a letos to trápí i našeho pejska.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.255.138 (?)
23.8.2007 19:31
Člověk aby se udrbal! ááá http://www.greenhome.cz/katalog/462033 :-)
Připojit reakci

jekyll (496)
23.8.2007 19:57
Sametky sú beštie.
Dnes som zo zúfalstva vyskúšal veterinárny prípravok Arpalit penu - pre psov a kočky, ktorá obsahuje permethrin (z chovateľských potrieb). Zdá sa, že to rýchlo pomáha. Ukazuje sa, že má čiastočne aj preventívne účinky, pokiaľ penu necháte na koži (podľa návodu).
Po arpalite je dobré použiť ešte Fenistil gel.
Pravdepodobne bude podobne účinkovať aj spray Arpalit, ale penová forma mi pripadá v tomto prípade výhodnejšia.
(Toxicita permethrinu nebude závažná, nakoľko sa používa aj humánnej medicíne - ako 5% masť Infectoscab.)
Připojit reakci

host - xxx.xxx.187.82 (?)
6.8.2016 17:32

existuje pripravek od neudorff. Zlikviduje i Grasmilben (to jsou prave ty sametky).. Ucinna latka je: 18,36 g/l Chrysanthemum cinerariaefolium Extrakt (Pyrethrum Extrakt)

Zecken- & GrasmilbenKonzentrat

Připojit reakci

host - xxx.xxx.60.34 (?)
26.8.2007 15:27
dobrý den už několikátý den bojuji se sametkou na tělíčku mé 15-ti měsíční dcery a také psa, můžete prosím poradit jak dcerce pomoci a také jak to dostat ze zahrady? je to hrůza malá má jelítka po kousnutí už jsem z toho zoufalá, nechápu že jdou jenom na dcerku na nikoho jiného
Připojit reakci

host - xxx.xxx.0.86 (?)
28.8.2007 9:08

dobrý den, právě tahle" bestie" mě donutila si něco vyhledat na internetu - a ejhle, nejsem na tom takhle strašně sama! Už 3 dny se zoufale snažím utlumit příšerné svědění asi tak 150 pupenců v oblastech špatně přístupných /myslím tím úplně všude!!/ a zbavovat roztočů i našeho psa.Na nikoho jiného z naší početné rodiny totiž nejdou!!! Každou dobrou radu přivítám.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.15.147 (?)
29.8.2007 16:33

mohu jen srovnávat. Sametku jsem chytla u rodičů na zahradě. Zde se pravidelně seká tráva a zahrada je velice upravená. Fakt, v širokém dalekém okolí není vodní zdroj, žádný potok, jezírko, nádržka, nic, jen pole a pole .

U sebe o 100km dál mám také zahradu a celá léta nepamatuji, že by mne zde něco takového otravovalo. Zahradu sekám 2x v roce, mám zde husté keře i zanedbané kouty. Člověk by řekl ráj pro sametky, no a ani jedna. Jelikož se jedná o celkem vyrovnaný ekosystém, musí v přírodě mít sametka predátory, které zřejmě fungují někde v plné míře a jinde nejsou. Jelikož je sametka tak strašně mrnavá, musí i predátor být poměrně malý. Možná jsme si ho vyhubili my lidé sami tím jak vše stále stříkáme a sametka zdá se přežila zatím co predátoři nikoli. Bohužel, nezbývá pak jen mazat tekutým pudrem a to je všechno.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.64.132 (?)
2.9.2007 17:41
Již několik let se na naší zahradě potýkáme se sametkou podzimní. Na štípance pomáhá natíraní francovkou Alpa, tak do dvou dnů přechází svědění a velmi se uleví. Jen bych chtěla podotknout, že zahradu jsme nikdy nestříkali žádnými chemikáliemi a myslím, že přirozeného predátora jsme takto nevyhubili. Samozřejmě uvítám každou dobrou radu, jak se sametky zbavit, nebo ji alespoň omezit.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.250.134 (?)
21.9.2007 23:57

Sametka se přemnoží většinou na plochách, kde je nějakým způsobem porušena přírodní rovnováha. Sekáním trávy se hubí její přirození nepřátelé. Rovněž postřiky, herbicidy a jiná chemie zvyšuje rozmnožení jednoho druhu na úkor jiných. Jediná pomoc je ekologicky vyvážená  zahrada s fytobiodiverzitou. Myslíte-li si, že anglický trávník je to pravé, co příroda potřebuje, jen ať vás hmyz žere.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.93.2 (?)
28.9.2007 13:57
Tak u nás o anglickém trávníku nemůže být ani řeči, občas prostě  posekáme, a také chemie u nás nemá místo. Přesto se tu sametky / svilušky objevily a teď je to přímo hmyzí teror. Dostat někoho na zahradu v srpnu a září je dřina a všichni po hodině prchají do vany, aby škody minimalizovali. Mám na zahradě jabloně (letos bez jablek), tak nevím, co nás to vlastně vždycky  tak  poštípe. A stále nemohu zjistit, jak vlastně k tomu dojde, že na zahradě se tahle pohroma náhle objeví a už nikdy neodejde... Poraďte, prosím, víte-li jak na to!!!
Připojit reakci

10.12.2007 16:36

S potěšením zjišťuji, že můj téměř rok starý dotaz na to, jak se definitivně zbavit sametky, vyvolal značný ohlas. Přestože nikdo zázračné řešení neobjevil, může nás - nás postižené - utěšit to, že nejsme sami, a že jsme si to nezavinili (jak někteří neznalí naznačují. A těm, kdož o sametce vědí pouze to, že je to "šmed nepříjemnej" pár slov: Sametka je půdní roztoč se zajímavým vývojem. Samička kladě na jaře do půdy několik set vajíček, ze kterých se líhnou larvy. Jsou poměrně malé, měří 0,25-0,5 mm. Larvy číhají v trávě a keřích na okolo jdoucího hostitele. Pokud jej najdou, zachycují se na povrchu jeho kůže, pomocí slin rozkládají tkáň a vzniklou tekutinu sají. Zhruba během týdne zvětší několikrát svůj objem, ze svého dočasného hostitele odpadnou a další vývoj dokončují v půdě. Larvy sametek se usazují na měkkých a citlivých částech pokožky, nejčastěji v meziprstí, podpaží a v místech, kde se vytvářejí kožní řasy. Vyvolávají silnou svědivost a vlášť těžký průběh může mít onemocnění u alergických jedinců. A nic lepšího, než Difusil jsem doposud neobjevil...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.202.237 (?)
18.11.2010 21:55

Dobrý den, píšu sice později, ale snad to nevadí. Zaujala mě informace, že na někoho sametka jde a na jiné ne. Něco podobného je i s klíšťaty. U nás se traduje, že pokud někdo jí před návštěvou lesa B komplex, má menší šanci chytit klíště.  Nemohlo by to platit i u jiných parazitů? Třeba jim nebude vonět pot.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.250.166 (?)
24.12.2007 22:06

...Vážení,

Příroda je natolik citlivá a složitá bytost, že nestačí mít vše "u sebe" v pořádku. Stačí, že JEDEN soused ze 100 má anglický trávník a JEDEN z 1000 antrakózu fazolí a JEDEN z 10000  vyveze fůru shnilých jablek opodál támhletoho lesíku a... máme následky všichni v přilehlých obcích v okruhu 10 kilometrů. Co dělat proti sametce?

a, CHEMICKY: Slít celou zahradu Basudinem -Zahrada 2 roky neobyvatelná...

b, MECHANICKY: Měnit často režim pěstování - Jeden rok posypat popelem a nechat zarůst plevelem, další rok monokultura hrachu, další rok každý m2 cosi jiného,  potom rigolování na 3 rýče,  zavézt  kravským hnojem..., potom brambor, nebo zaset trávník,...  prostě měnit podmínky

Připojit reakci

host - xxx.xxx.221.138 (?)
24.12.2007 23:39

Vážený, nebo vážená? Moc to všechno prožíváte. Toto jsou stránky pohodových lidí, kteří většinou mimo své povolání mají velikého koníčka a to je příroda. Není to skutečně banda hlupáků, kterým je třeba anonymě spílat. Prostě něco neví, tak se tady zeptají. O tom tyto stránky jsou. A kdo o dané problematice něco ví, tak napíše svůj názor, nebo zkušenost. Mimochodem, kdyby to v přírodě fungovalo tak, jak to katastroficky popisujete, tak už zřejmě dávno kolem nás nic není. A při pohledu z okna vidíme, že je to jinak. Otevřte si pivko a buďte v pohodě. To Vám přeje Stanislaw:-)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.122.181 (?)
25.12.2007 15:26

Hele Stanislawe, ty se taky hoď do pohody. Každý si může říci svůj názor !!!  A to, že ty se podepíšeš, to neznamená, že taky nejsi anonym. Tvůj podpis může být vymyšlený. Pokud nejsi přihlášený, tak prosím nikoho nenazývej anonymem.  Vojta.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.221.138 (?)
25.12.2007 21:37

Pane Vojto, prosím o vykání. Je mi 54 roků a jsem zvyklý si s lidmi vykat. A jistě to už nebudu měnit. Moje jméno je pravé, opravdu necítím potřebu se skrývat. Pěkný večer přeje Stanislaw Šmakal:-)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.76.122 (?)
18.8.2008 17:44
Opravdu nechápu jak by hromada shnilých jablek mohla porušit přírodní rovnováhu. Co by se podle vás mělo se shnilýma jabkama dělat?
Připojit reakci

host - xxx.xxx.108.97 (?)
14.4.2009 11:41

především by nikdy neměla shnít. to, co je vidět na mnohých našich zahradách, je prostě ostuda. jablka buď hnijí na stromě, nebo pod stromem, nebo je "zahrádkář" někam prostě vyveze. samozřejmě že tím narušuje ekosystém. jestli to vede zrovna k přemnožení sametky, to jisté není, ale svědčí to o tom, že spousta lidí si neváží toho, co na stromech vyroste. a když jsme u té rovnováhy, takový monokulturní ovocný sad je pro přírodu zabiják, to je továrna na jedovaté glykosidy, které stromy do půdy vylučují. V přírodě by nikdy k takovéto nerovnováze nedošlo

Připojit reakci

host - xxx.xxx.235.249 (?)
14.4.2009 12:40

To nechápu proč to někdo pěstuje, když to pak stejně vyhodí?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.16.74 (?)
1.8.2009 8:06

Jak přesně narušují shnilá jablka ekosystém? Nemohl/a jste si nevšimnout, že skoro všude rostou i plané jabloně (a další ovocné stromy), a rostly pochopitelně i dlouho předtím, než je člověk začal šlechtit a pěstovat. Kdyby přírodě vadilo (nebo ji nějak ohrožovalo) hnijící ovoce, nevymyslela by celý systém jinak? L.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.218 (?)
1.8.2009 23:48

Tak mohu se 100 procentní jistotou tvrdit, že se shnilými jablky to nemá nic společného. Máme zahradu upravenou, trávu vysekanou, vše ihned shrabujeme a sametce se u nás líbí čím dál víc. To mi někdo vysvětlete. Z ovocných stromů máme 2 švestky, 3 meruňky (z toho 2 od jara a od loňského podzimu), rybízy, maliny... Dneska je 1.8.2009 a jestli si to ty potvory pamatují, že uhodil jejich měsíc, ale dneska jsme tedy opět poštípaní celá rodina, poprvé v letošním roce a to nás čeká zas do října. Hned v pondělí zajdu k dětský doktorce, aby nám alespoň předepsala tekutý pudr se sírou, který alespoň zmírňuje to svědění. Kdybych věděla o nějakém postřiku, tak ho letím koupit i o půlnoci a postříkám celou zahradu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.188.199 (?)
17.8.2009 12:26

Sametka nás trápí posleních pět let a velmi dlouho jsme nevěděli, co to je, což mě přivádělo k naprostému zoufalství. Loni jsem narazila na tuto diskuzi a aspoň jsem svého nepřítele pojmenovala. Letos nechodíme na zahradu bez toho, abychom se nepostříkali nějakým odpuzovačem hmyzu, důsledně se po práci na zahradě sprchujeme a veškeré oblečení jde bez milosti ihned do pračky - a výsledek je ve srovnání s loňskem, kdy jsem na sobě napočítala asi 80 štípanců, mnohem lepší - 4 kousnutí. Je pravda, že by se podle nich dal štelovat kalendář - první kousanec byl 1.8. :-) I když jinak nevíme, co s tím dělat, aspoň tato prevence pomohla z nejhoršího. Držím všem spolutrpitelům palce a přeji pevné nervy. Jana

Připojit reakci

host - xxx.xxx.139.163 (?)
1.6.2009 14:19

Také jsem zjistil, že máme na zahradě sametky, když jsem ráno odečítal spotřebu plynu.Ty potvory běhaly po budníčku přikrytého sklem a vyhřívaly se na slunci po týdnu deštivého počasí.Zamáčkl jsem jich několik desítek. Na sametky bych použil cokoliv, včetně zbraní hromadného ničení.Jenže co my a pes a sousedi?Největší problém vidím v tom, že přirozený systém je narušen a nejen chemií (postřiky),ale nesmyslnými předpisy a nařízeními úředníků o zákazu vypalování trávy, spalování listí a schnilého a plesnivého ovoce.Každý rok dochází běžně v přírodě k tisícům požárů, kdy přemnožený hmyz (včetně této svilušky podzimní-sametky) spóry plísní a rzí a podobně zahyne v plamenech.Bohužel zahradní odpad nesmíme pálit a tak se tento zahradní odpad přemísťuje z místa na místo(mám na mysli ze zahrady někam za plot jinam).Jenže se nám tato krátkozraká politika nevyplácí.Hmyz a plísně se vesele množí, vrací se, získávají větší rezistenci vůči všem postřikům a nevíme čím už bychom to zlikvidovali.Také "děkuji" úřadům, že nic nedělají s tím pralesem a bordelem u našeho souseda, který má tak zarostlou zahradu, že na projití potřebujete mačetu.A tu stejně ztupíte, když narazíte na vyhozenou lednici, pračku atd.   I.I.T.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.198.100 (?)
8.9.2010 17:39

asi ano... leta asi 20let mame svilusky na zahrade v podoli, praha.ano mohl by se stelovat kalendar, presne srpen az konec zari.v 85 jsme se pristehovali.par let jsem doslova mohl spat na zahrade zavrtany v pude pres leto, bylo to nadherne... a pak... toto.za leta jsme si proste navykli nechodit v tu dobu na zahradu, skoda.poslednich par let ctu na netu co se da.zkousel jsem ruzne postriky, nic moc.na svedeni je nejlepsi to proste zlikvidovat co nejdriv.napr na vatu si dam svedske kapy a eukal.olej... a necham prilozene 5 min, je vetsinou vyhrano, take jsem se docetl... vypalit na kuzi, zkousel jsem, je to hruza, nekdy funguje nekdy ne.zkousel jsem vsechno moune, jeste jsem neprisel na jed, lktery by ji opravdu hned zabyl, divne,asi nejsem chemik, ale zpet k pricine a vyhubeni, odkud se vzala.nebo, proc se nevyskytuje na verejnych mistech???v parcich... ani sousedi ji nemaji!!..hledam pricinu u nas, na nasi zahrade.do velke miry souhlsim s rady vypalovani trav atd, ruzne vyvazene biosfery predatoru... priklad nasi zahrady: v 80letech jsem bezne vse spalovali.to myslim je best, nemeli jsme tolik zivocichu na ni a tolik plodin a tak.byla takova natural, pak zacal tata extra pestovat vse mozne a zasahovat do rovnovahy velkym usilim, pribyli dva velky psy, do dnes skoro 20let, jezci,kocky... atd..nekde jsem cetl ze svilusky jsou hodne tam kde maji dost koristi... logicke.a to prave vsechny tyhle zviratka.zahrada dost sla dolu, znecisteni atd, a prave i omezeni spalovani atak..co na zaver??je to smutne.nekde maji komary cely rok..a take problem..zil jsem v indii pres 3roky..zaplatite tisice za ochranu.co poradit??mam jeden plan, jestli to nekdy pujde, zatim bohuzel rodina neda na milacky dopustit, psy,ale myslim ze by to pomohlo.kdyz se cela zahrada vycisti od zvirat, jejich excrementu tim padem, a pak palit co se da ahlavne travu opatrne co nejhloubjeji v obdobi tomu dovolujici.bohuzel nacerno.atak dal.dekuji.nashle pan Evzen praha.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.15.48 (?)
18.8.2008 15:25

My máme zahrádku zaroslou, takovou přírodní, zcela bez chemie a sametky nás žerou taky!!!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.11.3 (?)
3.9.2013 10:11

Dobrý den, nepřeju to nikomu, ale jsem ráda, že v tom nejsem sama, letos jsme koupili domek na Lounsku a tak před 14 dny to začalo, štípance, škrábání, jsem z toho šílená, nejvíc jdou po mě a mladším synovi. Z toho drbání mám modřiny a jsem jak prašivá. Zajímalo by mě co má můj manžel tak odpudivého v těle, že na něho nejdou, já jsem pro ně vyloženě lahůdka.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.122.97 (?)
28.7.2008 9:29

Na bazi siry - Sulikol K

Připojit reakci

host - xxx.xxx.15.48 (?)
18.8.2008 15:21

No jo, sametky máme každý rok, už se zase těšíme na srpen!

Jsme osypaní a zvířata taky, Na špičce každého pupínku je pak vidět malý oranžový roztoč, který se tam pase našm tkáňovým mokem a zároveň tam blinká ty svoje rozpoštěcí šťávičky a kaká, proto to také tak svědí!

Zvířata se mě daří sříkat, ale já smužem jsme sežraní!!

Neděláme proti tomu nic, jen se těříme na září.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.70.17 (?)
18.8.2008 16:08

Po prvním víkendu v srpnu jsme se opět přesvědčili, že se sametky probouzí. Minulý týden jsme měli naplánovanou dovolenou a jeli jsme na naší chatku na zahradě. Představa kousancového týdnu mě dost děsila a tak jsem hledala a hledala našla info o tom, že hmyzu páchne levandule. O molech vím, ale nenapadalo by mě to i ve vztahu k bodavcům. Tak jsem zahájila levandulový týden. Levandulový šampon na vlasy, levandulové mýdlo na koupání a každý den jsme se stříkali několikrát za den levandulovou vodou - udělala jsem jí z levandulové esence - asi 40 kapek do 150ml. Od komárů jsme pokousaní nebyli vůbec a sametka se oproti loňsku hodně omezila. Vlasně nejvíc jsem jich měla na krku pod vlasy 4-5. Takže museli putovat opravdu daleko - chudinky :-). Není to tedy zaručená ochrana, ale není to škodlivé a může se to použít i na děti. Ostatně po vykoupání v levanduli se všechny kousance hodně zklidní. Tak to zkuste a třeba to pomůže i Vám. Přeju úspěch Marie

Připojit reakci

host - xxx.xxx.176.62 (?)
20.8.2008 11:42
Rad bych pripojil nejakou radu proti sametkam, ale vazne nic osvedceneho neexistuje. Znam sametky od narozeni a kazdy srpen uz 25 let se s nimi cela nase rodina potyka. Nejdriv se dedecek skoro zblaznil a chtel zapalit chalupu: o) ale po letech jsme si zvykli. V srpnu je krasne ale jsou hold sametky! Zkouseli jsme miliony pripravku-nic, obden sekat-nic... Sice trochu pomaha nastrikat difusil na boty ponozky a teplaky ale... zadna vyhra to taky neni. Takze jedine co mohu poradit je trpelivost. od mych mimincich let jsem byl permanentne zdevastovanej od sametek, ale to se rychle zahoji a zapomene. Takze maminky nebojte se-ditka nejsou v ohrozeni!!! Nemate moc moznosti-bud se s tim smirte nebo prodejte pozemek a kupte jinde. Vztekani a nekonecnej boj totiz nema cenu!!Berte to jakomalou mstu prirody: o((((
Připojit reakci

host - xxx.xxx.155.189 (?)
20.8.2008 16:48

Zdravím všechny, sametky máme též, ať zahradu sekáme či nikoliv jsou prostě tam. Na mojí dceru je přenáší hlavně naše kočičky a pes, které jsou jimi snad obsypané (hlavně v uších a na packách kolem drápků). Takže jsme dceru zkusila před vstupem na zahradu nastříkat offem a docela to pomohlo. Sametky máme na zahradě co si pamatuji, už moji rodiče s nimi bojovali (32 let), jednou jim někdo poradil, že je žerou slunéčka sedmitešná, tak tehdy získali někde pytlík slunéček a rozsypávali je po zahradě a je fakt, že se pak výskyt sametek omezil. Ale kde je sehnat teď, toď otázka. Přisátých se nejlépe zbavuji tak, že je vyškrábnu z pupínku nehtem a nalepím jí na kousek izolepy (rychle totiž zdrhaj, mrchy jedny). Dřív jsem je rozmazávala na kousek bílého papíru, abych viděla, že jsem jí opravdu dostala pryč. Pak místo namažu francovkou. Zrovna včera jsem jich mojí dcerce (3roky) vyškrábla asi 30. Nejspíš jim chutná, protože nikdo jiný z rodiny jich tolik nikdy neměl, a na manžela nejdou vůbec. Zálézají do teplých míst, kolem gum, do třísel, podpaždí a pod kolena, ale dcerka je má i v uších za ušima, dokonce i na oku (spodním víčku pod řasami) jsem jí jednu vytáhla a i ve vlasech a kolem genitálií. Tak přeji úspěšný boj, zdraví Daniela

Připojit reakci

host - xxx.xxx.162.128 (?)
20.8.2008 16:54

nepomohl by vitamin B? Pamatuji si ze se to doporucovalo proti komarum (bral se Pangamin - pivovarske kvasnice, nebo B komplex), ze hmyzu pak "smrdime" (normalni clovek to samozrejme neciti).

Připojit reakci

sengge (267) - xxx.xxx.114.115 (?)
20.8.2008 18:05

Vitamín B, resp. Pangamin pomáhá do jisté míry i proti klíšťatům.

Dáváme Pangamin v sezónu nám i našim psům, ne že by to byl všelék, ale napadení přinejmenším omezí.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.123.75 (?)
22.8.2008 12:32

Dobrý den,

Ne, že bych Vám to všem přála, ale mám z této diskuse radost, že v tom nejsme sami. Na naší zahradě je sametka také odnepaměti. Žije zhruba v okolí 200m, asi pět sousedních zahrad. Další sousedé ji ani neznají. Traduje se, že žije v kořenech staré lípy, která stojí u sousedky na zahradě. Nikdo dodnes nepřišel na to jak se jí zbavit. Jediný způsob, jak se bráníme je ten, že v tomto období raději přiliš nechodíme na zahradu. Bohužel i tak se občas nějaká chytne. Loni mi sousedka darovala přípravek, který ulevuje zvířatům od svědění mezi polštářky na tlapkách, myslím, že docela pomáhal, ale jelikož to byla hrozná chemikálie, děti ani sebe bych tím rozhodně nestříkala.

Jediné, co mohu poradit je příliš to nerozškrábat. Hodně zdaru.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.123.75 (?)
22.8.2008 12:33

A ještě dodatek - vitamín B nepomáhá. Shodou okolností chodím poslední 1-2 měsíce obden na vitamínové injekce s koktejlem béček a pokousaná jsem úplně stejně jako v jiných letech.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.73.127 (?)
22.8.2008 22:47

Zdravím všechny oběti sametrového teroru, Vím, co si užíváte. Každý rok jsem v srpnu a září také trpěl hnisavými pupenci, až jsem se předloni odhodlal a zašel na kožní. Doktorka jednoznačně identifikovala sametku a předepsala mi Jacutin. Je to emulse, kterou potřete pupenec, larvička zahyne, druhý den už to nesvědí a během pár dní je pupenec pryč. Když jdu na zahradu potřu si nohy kolem kotníků a mám (skoro) pokoj. Občas sice nějakou chytnu, ale už to není problém, nemám v kůži hnisavé "dírky", které se bolestivě holily někdy až do vánoc. Sametka totiž vypouští do rány látky, které způsobují nekrózu kůže, takže v postiženém místě vlastně "hnijete za živa". Jacutin mohu vřele doporučit, bohužel je jen na lékařský předpis.

Chemii na zahrádce nepoužívám, takže v mém případě rozhodně neplatí hypotéza o zamoření sametkami v narušeném životním prostředí. Musím se ale přiznat, že kdyby mi někdo poradil zaručený postřik proti sametkám tak bych ho bez váhání použil. Kdo si jich neužil neuvěří, jak ty mrňavé bestie dovedou potrápit.

Samozřejmě mluvíme o larvách sametek, Dospělá sametka vypadá jako malinký oranžový pavouček a je neškodná. Několikrát jsem jí na zahradě zahlédl a dokud jsem nevěděl, jak povedené má dětičky, považoval jsem jí za docela zajímavé stvoření. Dnes už setkání se mnou nikdy nepřežijí. JL

Připojit reakci

host - xxx.xxx.175.139 (?)
27.8.2008 9:24

Nevim, cim pesne hubit svilusky na zahrade, jsou na to nektere pripravky ze skupiny akaricidu, protoze sviluska patri mezi roztoce, ale mam celkem rozsahle zkusenosti se zmirnovanim postipani, protoze jsme tim dost trpeli, kdyz jsme bydleli v Roztokach u Prahy.

Vetsina tamnich lidi si kvuli ni bere dovolenou prave v srpnu a zari. Roztoc mizi, jakmile opada listi z ovocnych stromu, vyhnete se, pokud muzete, pobytu pod ovocnymi stromy v dobu, kdy radi.

Kozni lekarka mi doporucila osprchovat se po navratu ze zahrady a na zavrtane potvory pouzit Jacutine gel, ktery mi napsala, na svedici pupence pouzit pak ke zmirneni svedivosti tekuty pudr nebo Fenistil gel.

Pro psy pak na roztoce funguje Neostomosan - pozor na jeho redeni, redi se to v setinovych koncentracich, pes se v tom vykoupe, a pak preventivne pouzit pipetu spot onu za krk Duowin.

Toto mam osvedceno a zafungovalo to. Je treba tim neostomosanem, pripadne Arpalitem nebo Biokillem vystrikat i mista, kde pes lezi nebo se pohybuje doma.

Prestoze sviluska neni nic prijemneho, lze ji prezit a s opadem listi odezni, to je jedine potesujici na teto neprijemnosti.

Dana Bočková

Připojit reakci

host - xxx.xxx.121.120 (?)
27.8.2008 14:37

Dobrý den,

děkuji za všechny rady, jsem také zoufalá, zahradu nemáme, přesto jsou děti zřízené přesně tak, jak většina z vás popisuje. Prosím vás, přežívají larvy v matracích? A čím je případně ošetřit? Nechce se mi používat chemii do psích pelechů na matrace malých dětí, děkuji.

Připojit reakci

víítek (572) - xxx.xxx.166.34 (?)
27.8.2008 22:16

No predátor požírající drobné roztoče a podobné breberky je Phytoseiulus persimilis, nebo Typhlodromus pyri . Používají se v biologické ochraně proti sviluškám.

Nevím, jestli pomůže i proti sametce. Jistě by to ale věděl RNDr Pultar z Bioly Chelčice.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.14.174 (?)
22.8.2017 20:47

Děkuji za všechny informace, které jsem tu našla. Je rok 2017 a já se setkala se sametkou poprvé v životě. Kožařka nerozeznala sametku, dala mi na to původně to, čím se léčí svrab. Ale upozornili mě přátelé na velké zahradě, kde jsme jimi byli zásobeni všichni, co jsme tam zrovna byli. Jeli jsme tam tam třikrát za léto a v srpnu to bylo fakt nejhorší. Po návratu jsem navštívila svou kožařku znovu a žádala předpis na Jacutin, ale zklamala mne - prý již není vyráběn. Připadalo mi, že je přesvědčena, že sametka nijak neškodí, jen štípe, že se pod naší kůží larvička nepřemění v dospělce, který odpadne a zase najde cestu do země, kam zaleze do deseticentimetrové hloubky a naklade další nesmírnou spoustu vajíček. Prý prostě jen štípe! Ale napsala mi aspoň předpis na nějakou mast, kterou mi nejprve musí v lékárně namíchat, tak si tam pro ni zítra jdu. Drbu se nejen po celém těle, ale i za uchem a ve vlasech. Těším se, až to zase zmizí. Kamila

Připojit reakci

host - xxx.xxx.204.252 (?)
25.8.2009 9:25

té sousedky :-D

Připojit reakci

host - xxx.xxx.118.22 (?)
8.8.2011 12:41

Taky nás dost otravujou mrchy  :o((co pomáhá dětem je pudr na neštovice a kapičky fenistilu, zmírní otoky a svědení... gel je na nic ten nám nepomohl ale kapičky joo :o)))

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.218 (?)
16.7.2009 0:32

Tak my se netěšíme ani na to září, protože u nás jsou až do konce října :-((. Prokristapána, to zde fakt nikdo neporadí, čím ty potvory zlikvidovat? Sulku jsem koupila loni, stříkali jsme dvakrát po 14 dnech a NIC!!! Předtím jsme ještě celou zahradu zjara posypali vápnem a taky nic. Přece na tu potvoru musí něco zabrat. Už teď se zas děsím srpna a to je půlka července.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.60.140 (?)
28.8.2008 15:19

Zdravím, koukám, že je tu spousta sameťáků.

Byl jsem s problémem na hygieně v Plzni, tam mi na hubení poradili použít Sulikol K - bohužel si přesně nepamatuju sílu roztoku, možná to bude na balení. To namíchat do kropáče a pokropit místo, kde se sametka vyskytuje. Tak aby roztok proniknul cca 10cm pod zem.

Problém je, že sametka má tzv. ostrůvkový výskyt, vyskytuje se v oblastech o průměru 1 - 2 m, a nikde jinde. Nemá také příliš ráda slunce. 

Zatím zkoušíme prolévat Sulikolem místa kde si myslíme, že ty potvory žijou... ale jsou letos zase :)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.60.140 (?)
28.8.2008 15:24

už vím je to 2% jícha ten poměr :)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.61.99 (?)
4.9.2008 8:08

Nenapadlo by mně, že ještě 3. září ty bestie zaútočí. Každoroční problém, loni přišel už v červenci.

Připojit reakci

romila (859) - xxx.xxx.35.177 (?)
4.9.2008 16:23

Na mě ty "bestie" útočí od července dosud. Je s podivem, že jen na mě a nikoho dalšího z rodiny-pouze psa. Hmyz mě prostě miluje. I klíště kdyby bylo v celé zemi jediné si ke mně najde cestu. Vypadám hrozně a vážně uvažuji o přihlášce dp leprosária v Rumunsku. Rozdrápu a potřu čistým lihem. Strupy se pak přijatelně hojí, ale dost dlouho. Mám teď nějakou mast na předpis-ten Jacutin, zde zmiňovaný, mi řekli lékaři, že není-Insfectoscab. Stejně ale i po potření 1-2 dny trpím jako pes. Takže stejně postiženým zdar!!! M.R.

Připojit reakci

4.9.2008 16:25

Jo a dík za typ se Sulikolem jen nevím, jak ty potvory najít. Já netuším, kde to nachytám. Poradíte mi? M.R.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.92.213 (?)
6.9.2008 8:55

Taky jsem nikdy nenašla "hnízdo" a pokousaní jsme, i když jsem letos překopala půlku zahrady a trávu budu teprve sít. Připojuji se tedy k otázce - jak je najít?

Ale přidám svou trochu do mlýna - kamarádka lékařka mi poradila užívat prášky proti alergii, protože to svědění je hlavně naše alergická reakce. Drbu se pořád, ale nešílím.  Blanka

Připojit reakci

jekyll (496) - xxx.xxx.214.25 (?)
6.9.2008 9:14

V praxi sa žiadne hniezdo nehľadá. Síra sa aplikuje plošne. (Ak chcete identifikovať "ostrovy sametiek" v trávniku, dá sa použiť napr. lepenka 5x5cm, najlepšie čierna. Takéto štvorce porozkladať pravideľne do rastru 2x2m alebo 3x3m. Sametky sa rýchlo nasťahujú na spodnú stranu a na čiernom podklade budú dobre viditeľné. No a tam, kde sa ich nachytá najviac - tam je "ostrov sametiek". Ovšem po praktickej stránke, toto asi veľa nevyrieši....)

Účinnosť takéhoto zásahu je vždy krátkodobý a dosť pochybný. A to aj v prípade, leď sa použijú iné účinné insekticídy. Na trombikuly platí aj chlorpyrifos, carbaryl a pod. (dá sa teda použiť aj Nurelle D, Dursban a i).

Najúčinnejšou ochranou je asi repelent. Ovšem existujú v podstate 3 skupiny repelentov podľa účinnej látky. Na trombikuly účinkuje len dietyl toluamid, občas označovaný na prípravku ako "DEET" . Repelenty s iným mechanizmom sú v tomto prípade asi vyhodené peniaze.

V pravideľne strihaných a oslnených trávnikoch je tejto hávede menej ako v nepravideľne strihaných plochách, na zatienených miestach, vysokej tráve a pod. Ak nechcete ošetrovať celú plochu, tak skúste okolo miest s pravdepodobne vyšším výskytom vytvoriť "nárazníkovú zónu" širokú 5-6m, tam aplikovať postrek. To by malo výrazne obmedziť "nekoordinované sťahovanie" sametiek volne po záhrade. Ale ono to je všetko dosť pochybné - čo do efektivity.

Připojit reakci

romila (859) - xxx.xxx.75.132 (?)
6.9.2008 14:35

Děkuji za vyčerpávající popis i radu. Letos už to zkoušet nebudu, odjíždím za 14 dnů na měsíc do Jeseníku, tak už tu snad ty potvory nebudou, až se vrátím. Jinak jsem alergik, takže antihistaminika mám, ale nepomáhá mi žádné. Až teď ta mast, kterou jsem výše uváděla. Je to pouze krém, ale stejně to bude "dryják"-je to i na svrab mimo jiné. Jeden den po aplikaci ještě trpím, ale pak to je bez problému a navíc už nemám další nové rozdrásané rány se strupy a po nich ty tmavé fleky. No, i tak jsem "kočka k nakousnutí". Nebýt menší postavy, mohla bych být s žirafama v ZOO. Díky těm flekům by nikdo nepoznal, že tam nepatřím. M.R.

Připojit reakci

jekyll (496) - xxx.xxx.214.25 (?)
6.9.2008 15:59

Pribalil by som ešte Fenistil Gel, octanovú masť a vyššie spomenutý bezfarebný lak na nechty - na zamáznutie čerstvých pupákov. (Podĺa mňa to je "dosť dobré".) Pekný výlet!

Připojit reakci

romila (859) - xxx.xxx.69.79 (?)
6.9.2008 20:36

Jako správnej alergik Fenistil gel mám a ještě nějaký Psilo-balzám. Ale zaujal mě ten bezbarvý lak na nehty! O tom pouvažuju. Výlet!?! Začínám mít pocit, že než dosuším ovoce, dovařím džemy, vypleju jahody, načešu ovoce... dorazím tam jako správná troska-a ještě flekatá s pupencema. Snad se za ten měsíc vyspím a ještě mě postaví na nohy, abych mohla po návratu "blbnout" s rytím, kompostem, atd..A děkuju M.R.

Připojit reakci

romila (859) - xxx.xxx.69.79 (?)
6.9.2008 20:41

V úplně prvním příspěvku tohoto tématu jsem teď zahlédla -červené pupínky, připomínající kopřivku-to někdo napsal, jak vypadá po ataku sametky. Byla bych za ně vděčna a ráda bych měnila za své boláky připomínající spíše lepru. M.r.

Připojit reakci

Lumikol (109) - xxx.xxx.181.138 (?)
6.9.2008 20:53

Milá Romilo, užijte si výlet! a A jak už jsem mockrát psala, Neškrabat! Já byla dnes s Vojtou opět u doktora, vrátilo se mu to impetigo, i když žádný štípance neměl.Když mu nezaberou antb.čeká nás zase špitál.Bude to asi na delší dobu, podle toho co jsem o tom vyčetla.To nám to ty brouci pěkně zavařili.Zdravím Lucka

Připojit reakci

host - xxx.xxx.67.103 (?)
6.9.2008 23:00

Romila M.R.: 
Nerozumím, tomu, co jsi napsala 4.9.2008 16:23: "Jacutin, zde zmiňovaný, mi řekli lékaři, že není-Insfectoscab". 
Dovolím si ocitovat z přílohového letáku k "Jacutin emu":

"Indikační skupina
Antiparazitikum.
Charakteristika
Účinná látka Jacutinu je lindan (gama-hexachlorcyklohexan). Insekticidní (k hubení hmyzu) účinek lindanu spočívá v jeho působení na nervový systém parazitů, což má za následek smrt v důsledku celkového ochrnutí."

Jacutin emulzi jsem zde na základě vlastních výborných zkušeností doporučoval já. Předepsala mi ho lékařka, působící řadu let na kožním oddělení v ÚVN Praha. Proto se obávám, že se tebou zmiňovaní lékaři mýlí. V přilohovém letáku k Jacutin emulze sice není sametka výslovně uvedena, používá se hlavně proti zákožce svrabové, ale to je podobná ne-li horší pakáž.

Možná by fungoval i Jacutin gel, který by měl být k sehnání i bez předpisu, ale nezkoušel jsem ho. Používám jen emulzi.

Pupence zásadně neškrábat, hrozí infekce. Hnědé fleky jsou následkem nekrózy tkáně, způsobené enzymy sametky.

Zdravím a přeji hezký výlet - JL  

Připojit reakci

romila (859) - xxx.xxx.66.253 (?)
6.9.2008 23:05

Dobrý večer, Lucko, to já tam občas skáknu do knihovny na net. Nevydržela bych měsíc bez "počteníčka". snažím se neškrábat, ale někdy člověk drbe a drbe ani si to v tu chvíli neuvědomí. S Vaším synem mi to je moc líto. Budu držet palce Vám i jemu, abyste to co nejdříve a co nejúspěšněji zdolali. Je to průšvih, co všechno nám různí "hmyzové" můžou způsobit. A nejhorší je, že dokud se tím každý nesetká na vlastní kůži, neuvěří. Tak se držte! Já vím, ono je to vždy s dítětem ještě horší než když má člověk sám nějaké potíže. Taky jsem to špatně snášela, když kluci v dětství stonali. Vlastně to silně "prožívám " i teď. Mladší měl před 2 roky plicní embolii-teď mu je 31. Skončil na JIP, léky bere dosud... strach o ně, mě nikdy neopustí. M.R.

Připojit reakci

6.9.2008 23:12

Pro 67.103: bohužel, je to tak, 2 doktoři prohlásili, že Jacutin není, tudíž mi ho nenapíší. Uvedenou mast-tedy sl. koncentraci, krém-mi napsali na předpis a je rovněž na "svrab", sametka tam taky není uvedena. Někdy člověk prostě "narazí". A děkuju. M.R.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.118.22 (?)
8.8.2011 13:31

jecutin prý už není k dostání je jen mast na svrab a ta je na předpis ale od té odrazuju... já jí použila a naskákali mi puchýře po celém těle i na dlaních, hrozně to svědělo, bylo to hrozný chtěla jsem vyskočit z okna bylo to horší než sametky... pak my doktor řekl že je to hroznej dryják... takže s tím opatrně už bych to nechtěla zažít... držím všem palce jsme v tom taky...

Připojit reakci

Lumikol (109) - xxx.xxx.181.138 (?)
6.9.2008 23:21

Je to tak Mílo, mamka taky vždycky řikala "počkej až budeš mít svoje, jak se budeš bát",a je to tadya na furt!.Taky se říká čím větší děti tím větší starosti, to mně teda čekaj věci! Tak vám přeju nejen na ten výlet, ale vůbec co nejmíň starostí, a pevné zdraví .Lucka

Připojit reakci

6.9.2008 23:55

To samé Vám, Lucko. Jste hodná. M.R.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.13.174 (?)
7.9.2008 11:11

Dobrý den, sametka nás také trápí. Zkoušeli jsme již zmiňované postřiky - Sulka i Sulikol K, ale nezabral ani jeden. Larvičky odstraňujeme vatovou tyčinkou, namočenou v tea-tree oleji nebo v lihu a pupenec potíráme fenistilem. To je zatím naše jediná osvědčená metoda, jinou radu bohužel nemám :-(Heda

Připojit reakci

host - xxx.xxx.86.126 (?)
7.9.2008 23:15

Romila M.R. - Omlouvám se. Domníval jsem se, že citovaní lékaři prohlásili, že Jacutin na sametku není účinný, nikoliv že není dostupný. Proto jsem ho tak vehementně bránil. Mám ho už delší dobu - spotřeba je malá, takže momentální dostupnost neznám. J.L.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.57.202 (?)
7.9.2008 23:31

I naše rodina patří mezi ty, kteří se zuby nehty brání v srpnu zdržovat na zahrádce. Letos jsem však v srpnu vyfasovala vnučku s tím, že chce být na zahrádce. K vnučce jsem však nedostala žádné postřiky a tak, když večer chuděra malá byla celá sežraná, nenapadlo mně nic jiného, než jí ty pupence silně natřít olejem na opalování (nic jiného jsem ani neměla). A ono to téměř okamžitě přestalo svědit. Ráno jsem ji opět natřela a to už pupence pomalu začaly blednout. Hlavně to po natření nesvědilo, což jsem si v zápětí ověřila i na sobě. Naopak psům vadil mnohem více ten olej než sametky. Tak snad to pomůže i někomu jinému.

Připojit reakci

8.9.2008 14:19

Pane 86.126-J.L., vždyť se vůbec nic neděje, to je v pořádku. Jen ta mast Infectoscab je docela v malé tubě, á 350,-Kč a zásoba nezůstane, protože se po 12 týdnech po otevření už nepoužívá. Letos už nějak "dožijeme" a pokud přežijeme, příští rok budeme bojovat se sametkami znovu. Mějte se faj, M.R.  -tedy 350 a na předpis.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.97.198 (?)
9.9.2008 8:45

Chtěla bych se zeptat, myslíte, že sametku lze splést s komárem? Jsme po víkendu strašně zeštípaní, řádově v desítkách pupínků, přítel si myslí, že to jsou sametky, ale žádné samičky, hlavičky jsme na vrcholcích nenašli. Já si myslím, že to byly komáři, ale jemu se nezdá, že by nás poštípali tolik a blízko sebe. Máme to všude, já i na obličeji, ne v kožních řasách, jak tu bylo psáno o sametkách. Co myslíte? Vypadají pupence stejně?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.21.57 (?)
12.9.2008 4:18
Naši předkové dobře věděli, proč na jaře vypalovat starou trávu. Nebyly Sametky ani klíšťata a borelioza. Ovšem naši moudří zákonodárci jsou názoru: nechoďte do přírody, ale do hospody a podporujte státní kasu konzumací. Pálením trávy zahubíte užitečného broučka! Ovšem plošný postřik chemií je v naprostém pořádku. Kocourkov.
Připojit reakci

romila (859) - xxx.xxx.102.18 (?)
12.9.2008 12:29

Můžu Vám popsat pouze svou zkušenost. Prvotní pupenec a svědění bych odhadla stejně. Ovšem sametka svědí posléze tak příšerně a intenzivně, že má člověk pocit, že pokud to nerozdrásá úplně do krve, tak se snad zblázní z toho svědění. - Když se neovládnu, desinfikuji to čistým líhem. - Sama jsem sametku ani hlavičky jejich larviček na vrcholu pupenů nikdy neviděla. Mám poškozený zrak a pár let nosím brýle na dálku a pokud potřebuju vidět něco zblízka či malého, musím nandat brýle na blízko. Zcela bezpečně a na 100% zda to byla sametka nebo např. komár poznáte, až se pupeny ztratí nebo vyhojí. Po sametce zůstávají tmavé rudofialové skvrny hodně dlouho-půl roku úplně v pohodě. Občas se nezasvěcení lidé dívají na "ony pozůstatky" po sametce dost nedůvěřivě. Zřejmě to vzbuzuje v některých jedincích pocit, že by se mohli taky "něčím nakazit".M.R.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.76.122 (?)
12.9.2008 13:23
Nebyly klíšťata? To myslíte vážně? Byly hromady klíšťat, jenže tehdy nikdo nikoho neděsil že kdo nedostane injekci tak na to umře, takže to lidi moc neřešili.
Připojit reakci

jirilan (741) - xxx.xxx.29.17 (?)
18.2.2009 21:15

Přečetl jsem si v rychlosti příspěvky o sametce a drbu se na celém těle. Nemám s nimi na štěstí osobní zkušenost. Poprvé jsem se s nimi setkal teoreticky před mnoha lety snad v časopisu Živa. Pokud si dobře pamatuji, tak tam bylo uvedeno, že se vyskytují v trávě na západ od Vltavy. Klíšťata tady byla snad vždy. Jen ve 2. sv. válce sem byla zavlečena klíšťová encefalitida přes koně postupující Rudé armády. Je původem ze Sibiře. Boreliozu snad poprvé našli u pacienta v Anglii.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.205.187 (?)
11.10.2008 10:53

Dobrý den, čtu tady Vaše příspěvky a jsem bezradná.My zahradu nemáme, bydlíme v paneláku na sídlišti.asi koncem srpna jsem obevila ve dvou pokojích nějaký hmyz, který lezl po stěně.Pár jsem jich přilepila na lepící pásku a poslala do jedné deratizační firmy k určení.Napsali mi, že se jedná o sametku podzimní.Nejde mi do hlavy od kud se vzala, čím se tedy živí, protože u nás nebyl poštípaný nikdo.Místa kde se sametky vyskytovaly jsem postříkala spreym Biokill a zatím se neobjevily.Máte někdo podobnou zkušenost?Nebo se entomolog při určení netrefil.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.60.159 (?)
17.7.2009 18:49

Dobrý den, v lékárně lze zakoupit Diffusil H. Tímto sprejem si stříkám nohy a sametky na mě (takřka) neútočí. Aplikuji to i na dceru. Doporučuji.  Hedvika

Připojit reakci

host - xxx.xxx.127.219 (?)
13.8.2009 23:34

Dobrý den! Také nás každý rok trápí sametka. Bohužel jsem to letos opět podcenila a vzala jsem na zahradu k rodičům, kde se sametka vyskytuje své dvě děti a naše nové králíčky sebe, děti a psi stříkáme biokillem(zde už zmíněným),který nám opravdu zabírá.je lepší se postříkat několikrát za den a postižená místa při tom třít(sametka se rychleji pustí).Jestli však mohu někoho požádat o radu-mohu s tím postříkat i králíčky-teddy zakrslí(..a pokud ne, čím je tedy postříkat)?jednak by se prý neměli namočit(což je problém, když je musím celé postříkat) a za další mám strach, když se neustále olizují, aby se neotrávili.moc děkuji za radu! jana k.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.234.1 (?)
16.8.2009 0:33

myslím, že i na králičky to může, aspoň dle údajů výrobce

Připojit reakci

host - xxx.xxx.76.250 (?)
17.8.2009 13:18

Dobrý den, nečetla jsem celou diskuzi, takže jsem s radou možná druhá, ale nám na tyhle oranžové mrchy kromě běžného repelentu či difusilu báječně pomáhá sirná mastička, kterou namíchají v lékárně. Jednak zmírňuje svědění už zakouslých bestií, druhak je odpuzuje. Je teda fakt, že člověk smrdí jak sedm čertů  , ale fakt to zabírá. Doporučuji, dlouho to na těle vydrží.

Míša

Připojit reakci

host - xxx.xxx.143.205 (?)
17.8.2009 13:32

dle mého názoru to králíčkum pomuže opravdu do hrobečku.

Připojit reakci

babča (227) - xxx.xxx.44.120 (?)
26.8.2009 14:08

Dobrý den.Už jsem tu párkrát četla diskuzi o sametkách.Chválabohu je u nás nemáme.Ale dnes jsem v katalogu fa. Just narazila na insekt spray který má účinkovat na spoustu hmyzu.,ůdajně vyzkoušený i v tropech.učinek trvá až 12hod.Mají i stránky na netu.Třeba vám to pomůže.Jana

Připojit reakci

host - xxx.xxx.131.156 (?)
18.8.2009 14:36

Na sametku zkuste jakýkoliv olej (např. olivový) 1 dcl a přidejte 1 kapku tea tree oleje (olej čajovníku - koupíte v lékárně). Tea tree slouží jako desinfekce, jakýkoliv olej vadí sametce - potření olejem je doporučováná léčba ve Velké Británii. Prosím, přestaťe používat chemické prostředky jako biokill, difusil atd. na zvířata, negativně jim ovlivníte jaterní činnost. Stačí jim potřít postižená místa např. mezi drápky u koček a psů a v záhybech ušních boltců 2x denně. Na sebe koneckonců používejte co chcete. 

S pozdravem

R.B.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.216.211 (?)
19.8.2009 6:45

Přečetl jsem si velmi pozorně vaše příspěvky. Jsem poštípán asi stejně jako vy. Můj pes bohužel také, protože má krátkou srst. Navšívil jsem veterináře, později i veterinární kliniku. Každá rada je drahá. Stálo mě to celkem 4 000,-Kč a pořád nic. Teprve, když nám shořela stodola a trávník byl poset popelem, svilušky už se neobjevily. Takže nejrozumnější se mi jeví rada, buď se budeme muset naučit respektovat přírodu a ne sypat do trávy chemikálie, které škodí našim miláčkům anebo... si postavte každý stodolu a v období, kdy svilušky nejčastěji začnou škodit, stačí jen škrtnout...

Samozřejmě se směju, ale když jsem byl asi v polovině vašich příspěvků, tak mě upoutala debata o anonymech, kde všichni přispěvatelé úplně zapomněli na problém svilušek. Další moje rada: nehádejte se, když jste poštípaní všichni stejně.

Ve svém životě musíme brát i věci s nadhledem. Kdyby prasata uměla psát, určitě by psaly o tom, jak je lidi jedí... Takže poslední rada: úsměv, respekt k přírodě a buďme rádi, že nepřenáší nějaké nemoce. A teď všichni do mě a hned nám bude všem líp.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.34.242 (?)
19.8.2009 13:08

vážení a milý.když vás čtu, tak se musím smát.už naši prarodiče věděli, že stačí obyčejná sklenka od hořčice, která se naplnila jahodovým listím a přidaly se 4 lžíce petroleje a 2 stroužky česneku a 1 bobkový list. pak stačí přikrýt a máme medicínu na celé období svinušek.očním kapátkem aplikujte a je po starosti.pokud si někdo neví rady, obradte se na starší generaci a ne na ptáka loskutáka.

Připojit reakci

19.8.2009 13:16

a jak se to používá? Prosím,

Připojit reakci

19.8.2009 13:27

Pardon, očním kukátkem na kůži?  Opravdu petrolej a česnek, tak to bych asi nevydržela. a kdy, hned jak se zakousne, to bych asi nedělala nic jiného než číhala s kapátkem v ruce,  já opravdu nerozumím.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.16.190 (?)
19.8.2009 15:35

No tak, nedívejte se na svět tak pesimisticky, vezměte to jako zajímavost, která tehdy asi účinkovala. Dětské vši se také ničily petrolejem. Co mi o tom babička navyprávěla... Já ničím sametky alpou. Trochu svědivé místo na noze poškrábu a potřu víc alpou. Jednak to uklidní a příjemně chladí, podle potřeby to pár krát zopakuji.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.29.55 (?)
19.8.2009 19:47

tak se ještě jednou vyjádřím... pokud se sviluška zavrtá a začne svědění stačí očním kapátkem nakapat na pstižené místo 2-3 apky... je samozřejmostí, že oční kapátko nepoužijete na kapání do očí... na veterině chtělí za pár kapek tzv.spotonu i 1500kč a tvrdili, že to má účinek 3-4 týdny, což je nesmysl.

Připojit reakci

20.8.2009 12:26

ano, já jsem to pochopila tedy správně. Přesto děkuji nechci.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.204.252 (?)
25.8.2009 9:38

Moc jste mě pobavil, kdyby všichni měli vždy takový nadhled - hned by se žilo lépe. :-D

Připojit reakci

host - xxx.xxx.127.13 (?)
19.11.2009 13:06

Kdyz jsem bydlel v Radotine, tak jsem mel stejmy problem se sviluskami. Podle informaci od znamych svilusky otravuji zivot celemu okoli Zbraslav-Radotin-Cernosice-Dobrichovice a mozna jestre dal. Zkuste se poptat v mistnich lekarnach, kazda nabizi jiny zaruceny pripravek. Odzkousek jsem mentolovou mast, siru v lihu, francovku, ale nakonec vas to stejne svedi celych 14 dni. Osvedcila se mi prevence. Po posekani travy se hned osprchovat a vymenit obleceni a havne, bud se poradne napit piva nebo snist kvasnice. Nevim proc, ale sviluskam to asi smrdi.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.133.5 (?)
1.3.2010 13:10

Projela jsem všemožné odborné i neodorné články na internetu a zjistila jsem, že sametka obývá travnatá prostranství vč. městských parků, na udržovanosti zahrady nezáleží, žije i zarostlé zhahradě, přežije i v silně obdělávané půdě, mnohdy na ní nezaberou postřiky, sulikol.. Dospělá sametka žije v půdě a živí se dravě, larva vylézá na povrch právě tak koncem července, v srpnu (do té doby se vyvíjí v cca 10 cm hloubce). Na hostitele se dostane z trávy nebo křoví, keříků (asi jde i o nízké stromy..nevím).

Ale pořád nevím, zda má raději vlhčí půdu nebo suchou půdu (resp. zda nesnáší vhlko, resp. sucho). Nevíte někdo? Nebo neporadíte, kdo by to věděl - jaký ústav se tím zabývá..(že bych si tam zavolala, už těch potvor mám dost). Přemýšlím, že postupně zrušíme trávník, nemusí být všude, že bychom změnili jiejich životní prostředí, půdu, rostliny...(?) Mám malé děti, na zahradu několik měsíců nemůžeme, jezdíme autem někam jinam.. Na části zahrady by bylo hřiště sypané malými oblými kamínky a kolem půdopokryvné rostliny rostoucí v suché, chudé, kamenité, písčité půdě (mateřídouška, rozchodníky apod..). Alespoň na části zahrady bychom měli klid. Ale nevím, jestli to pomůže... a jak je to s tím, že nesnášejí vlhkost (máme zahradu na slunci).

Ani zahradu, ani děti nemůžu furt stříkat nějakou chemií, která ani dokonale nezabírá. Možná, že když se zavrtávají pod kůži a dělají tunýlek, tak potřebují kyslík, těžko říct, nevím. Co třeba pupínek ucpat (olejem nebo tak nějak)?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.133.5 (?)
1.3.2010 13:27

Ještě k té půdě.. zda žijí v půdě suché, vlhké nebo je jim to jedno, zásadité, kyselé, co nesnášejí. Nerada bych si překopala (pochopitelně jen část pro začátek) zahrady zbytečně :-/ :-D Všude čtu, jak parazituje na savcích, ptácích atd., ale o jejím přirozeném životním prostředí se toho dozvídám jen málo. Krom toho že žije na travnatých plochách. A že se vyskytuje mozaikovitě, např. v Českém krasu a na území Zbraslavy atd. a na jiném území zas není vůbec a takhle je to po celé republice.

Nechci se na sametku dívat jen skrz repelenty, postřiky, horké koupele, holinky v létě, sulikol na zahradě.. Potřebuji vědět, zda se jí např. v kamenité, písčité půdě nelíbí natolik, že půjde se zavrtat jinam sama od sebe nebo jak to s tou potvorou je. Když odečtu blátivé počasí, zimu, období sametky.. tak je náš pobyt s dětmi pro pobyt na zahradě vcelku omezený.

Díky za jakékoliv názory a rady!

Připojit reakci

1.3.2010 15:08

Dobrý den,

nedalo mi to a přestože nejsem ten, který se potýká se sametkou na zahradě,  zažil jsem její nálet.   Na chytrem servru WIKIPEDIA jsem našel několik soóv :  sametka žije v zemi a její larvy nebo prostě ta stadia, která se zavrtávají do kůže, lezou po stéblech trávy do výše maximalně 5-20cm.   Hurááá

Takže když nebudu chtít chodit po zvýšených chodníčcích nebo na chůdách, vezmu si třeba vyšší botky (gumovky nebo snad rybářské holinky) a mam vyhráno. Srpen má také jen 31dnů a pokud nebudu na Kanárech, ...

Nepíše se nic více o prostředí, z toho usuzuji, že sametce na něm opravdu, ale opravdu nezáleží.

P.s. Je mi líto majitelů anglických trávníků a vůbec majitelů zvířat, dětí, dědečků, včel...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.9.255 (?)
5.3.2010 15:52

Dobrý den,

nás čeká se sametkou na zahradě teprve třetí sezóna, ale i tak se jí děsíme už teď. Připojím sem jen naše zkušenosti.

Myslím, že leze rozhodně do větší výšky než 5-20 cm, byli jsme vždy nejvíce poštípaní, když jsme šli trhat ostružiny nebo zahradní borůvky (cca 1 m vysoké keře). Po holínkách se jí možná špatně leze (menší výskyt štípanců), ale nepřekonatelná překážka to není, potvůrka leze velmi rychle a dětem se velmi ráda zavrtává do pokožky hlavy. A dále, srpnem její výskyt na zahradě nekončí, zpravidla až konec září ji vyprovodí zpět do půdy..takže dva měsíce bez zahrady, to je pro nás moc, zvlášť, když bydlíme v Praze a máme malé děti. :-(

Jinak minulou sezónu jsme vyzkoušeli dr. doporučený InfectoScab, ale žádná velká sláva to také není, je třeba potřít štípanec okamžitě po zakousnutí larvy, když už začne svědit, je většinou pozdě a svědění přetrvává týden i déle. Po pročtení výše uvedených rad se chystáme na olej, holinky, koupel a prani oblečení ze zahrady... drizim nam i vam vsem ostatnim bojovnikum se sametkami palce. Petra.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.172.74 (?)
21.3.2010 11:18

Omyl, neleze nikam do výšky. My stromy nemáme, listnatý ani jeden, a jsme každý podzim zřízení šíleně, nejvíc já, potom vnučka - kupodivu náš pes ne. Před dvěma lety jsme koupili (okres Praha-západ) domek se zahradou, ve které je jenom tráva a uprostřed byl bazén, už není. u plotu je jedna borovice a dva smrčky, vedle nízká tůje, a to je všechno. Pod ty stromy nechodíme, jsou nízké, Na vlastní ploše zahrady, kde pobýváme, neroste vůbec nic. Trávu sekáme tak 3x za léto, prostě až přeroste. Trávník není moc hezký, tak uvažuji, že nechám zahradu zorat a něčím bych to přitom posypala, aby to pobilo larvy těch prevítů, ale nevím, čím. Vyvézt 20 cm zeminy z cca 700 m2 a navézt tolik nové, na to určitě nemám. Ale mám z letošního srpna opravdu hrozný strach - já jsem o sametkách nevěděla a šílela jsem strachy, že máme štěnice. To poštípání mi připadá podobné - večer nic a ráno se člověk vzbudí zřízený - hlavně třísla a břicho, děti to měly spíš nad kotníky. Mám strach, že si tam nebudu moci brát malou vnučku, kvůli níž jsem se do celého toho martyria s barákem a zahradu vůbec pustila. Už uvažuji, že v tom původním paneláku v klidu zůstanu... fakt není jediný odborník, který by to přesně řekl? Zkusím požádat o radu Entomologický ústav.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.73.141 (?)
26.4.2010 12:12

Dobrý den. Chci se zeptat jestli někdo z Vás zažil, že by ty potvory začaly vylézat už teď na konci dubna. U mne již začaly, teda jestli jsou to ony.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.176.18 (?)
26.4.2010 22:01

Mne už taky něco žralo, ale jestli to jsou ony, nevím...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.231.83 (?)
9.6.2010 11:41

Je to tak, už se s tím trápíme několik dní. Vloni nám pomáhal 3% peroxid vodíku na začínající vyrážku, letos to nějak nefunguje. Nabízí se otázka, zda reakce na kůži nejsou podmíněna stavem matabolismu v těle, úrovní přítomných minerálů v těle a pod. Lékař asi řekne že ano. Takže co dál? Zinek je jeden z důležitých pilířů. Proč si to myslím. Jednak podporuje kvalitní stav pokožky, při jeho nedostatku vznikají vyrážky a kopřivky. Dále mast kterou mi předepsal kožní lékař obsahovala vazelinu + zinek. No a za třetí šampon proti lupům obsahuje sloučeninu zinku. A lupy to je také záležitost roztočových parazitů. Nezbývá než zakoupit tablety zinku (MaxiVita-VitaminC+zinek, ten kdo bere Avilut pro dobrý zrak, tam je dávka zinku totožná), B-komplex nebo multivitamínový doplněk stravy a doufat, že potíže nebudou tak drastické. Jiný problém je válka s trombikulou na zahradě. A není to sviluška, jak se tady dost často opakuje. Útok na začátku jara postřikem Karate na půdu nebyl tak účinný, jak jsem si představoval, možná málo důsledný, těžko se pak vyhodnocuje výsledek snažení. Možná postřik perchlorethylenem brzy na jařa. Zlikviduje to všechny brouky, ale ta úleva bude obrovská. Na entomology a zelené ochránce přirody kašlu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.16 (?)
15.6.2010 9:27

Z naší rodiny bývám poštípán nejméně a přisuzuji to konzumaci tlačenky, po česku též presbuřt. Jeden plátek tlačenky, na to nakrájet jednu větší cibuli, trochu octa.Užívat vnitřně, nejlépe obden.Pepík

Připojit reakci

Kšely (207) - xxx.xxx.214.135 (?)
17.6.2010 12:28
Dobrý den. Já sice též holduji zmíněným laskominám, ale repelentní efekt proti různým zahradním "breberkám" nepozoruji. Jakmile přijedeme na chatu či chalupu, klíšťata si hned dávají echo- "už dorazila!". Manžel sehnal přípravek K-Othrine 25 SC, má široký záběr. Také se používá k plošnému ošetření travních porostů proti klíšťatům. Soudím tedy, že by mohl zabrat i proti sametkám. V každém případě nám nic jiného nezbývá, než ho zkusit.Účinnost je 3 měsíce. MH
Připojit reakci

Marek p (13) - xxx.xxx.2.210 (?)
29.6.2010 17:29

Dobry den jake jsou zkusenosti s timto pripravkem K-Othrine 25 SC?

Připojit reakci

29.6.2010 17:38
O zkušenosti zatím nemohu mluvit, je postříkáno teprve druhý týden. Za další či dva nahlásím stav. MH
Připojit reakci

host - xxx.xxx.234.224 (?)
2.7.2010 14:24

Sametky mě pravidelně štípaly při pobytu na naší zahradě (na Karlovarsku) i jinde v přírodě. Poštípaná jsem pak bývala i ráno, asi se pak držely v posteli. Proto jsem se před odchodem na zahradu vždy navoněla Difusilem, nastříkala ho i na dlaně a potřela všechna oblíbená místa sametek - pod okrajem kalhotek, pod koleny apod. Také jsem při výskytu vždy doma pečlivě vyluxovala koberce a také postel.

Nic jiného účinnějšího jsem proti nim nenašla.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.207.103 (?)
10.5.2013 16:34

Musím vylíčit také svou zkušenost se sametkou. Před dvěma lety jsme také na své zahradě zjistili její přítomnost nespočtem svědivých pupínků po celém těle, hlavně v oblastech spodního prádla. Hledala jsem na internetu nějaké účinné přípravky, jak se této potvory zbavit a nakonec jsem koupila K-Othrin, kterým jsem vystříkala celou zahradu, včetně keřů, prostě všude kam jsem dosáhla a OPRAVDU tento přípravek fungoval!!! Strávili jsme na zahradě celé léto a nevím o jediném pupínku. Hned po aplikaci sice začal umírat i jiný hmyz, ale stálo to za to. Klíšťata jsem také na zahradě neviděla. Letos při zasévání květin a úklidu zahrady jsem viděla, že sametka je tam stále s námi. Dokonce svoje vajíčka nakladla na naši okrasnou vrbičku, ze které začaly opadávat listy, které vysávají. Takže opět objednávám 3 krabičky tohoto roztoku a opět vystříkám celou zahradu -cca 16 m2, cena za 1 kus je cca 100 Kč. Vyzkoušejte a nebude litovat. M. Mašková Ústí nad Labem

Připojit reakci

22.7.2010 7:49
Dobrý den. Slíbila jsem podat zprávu o účinnosti K-Othrine 25 SC na sametky. Jsem spokojena. Od postřiku, což je asi měsíc, není problém se sametkami, klíšťaty a dokonce na dvoře na svahu v křovinách ani s komáry. Ti je měli přes den jako ložnici. Much je také minimálně. Podle výskytu kosů ostatní život v trávě zůstal zachován a vlaštovky létají také normálně. S deklarovaným množstvím postřiku manžel postříkal skoro dvojnásobek plochy. Sametky nejsou a to je, myslím, zásadní zpráva.MH
Připojit reakci

host - xxx.xxx.31.132 (?)
13.8.2010 23:47

Dobrý den.

mám velikou prosbu - mohla byste prosím popsat, jak jste na to se sametkami teď? U nás teprve začínají (asi díky chladnějšímu létu), ale kdyby K-Othrin opravdu fungoval, nebudu vůbec váhat..

Díky moc,

R. Špaček, posta AT radimspacek DOT cz

Připojit reakci

16.8.2010 14:40
Dobrý den. Omlouvám se za pozdní reakci, ale byla jsem opět na chalupě. Zato však přináším čerstvé zprávy. Sametky nejsou. Komáři už sice ano, ale klíšťata a sametky ne. Domnívám se, že stále ještě stojí za to postříkat. Je veliká pohoda jít na zahradu v plavkách a nemuset se bát.MH
Připojit reakci

Kšely (207) - xxx.xxx.141.45 (?)
21.5.2013 9:14

Dobrý den. Loni jsme K-Othrinem postříkali jen vnitřek stodoly /včely zednice?/ a půdy proti vosám a čmelákům, nebotˇ jsme s dcerou velmi alergické na jejich jedy. Zahradu jsme nestříkali, ale sametky ani klíšťata se po několikaletém zásahu tady neobjevily, Uvidíme letos, bude-li třeba.MH

Připojit reakci

host - xxx.xxx.83.7 (?)
25.8.2010 10:01

Také to máme. Opravdu pomáhá pouze jediné. Nastříkat difusil na nahé tělo, pak na oblečení, jít na zahradu, pracovat. Po ukončení práce všechny věci do pračky a člověk okamžitě do sprchy. Na zahradu až druhý den opět s postřikem.

Postřiky na trávu prý existují, ale musí se opakovat a pokud to nedělají i sousedé, tak je to k ničemu, přelezou k vám z okolních zahrad. Nám spíše pomohlo, že jsme trávu stříkali vodou.

Úplně nejlepší na svilušky (sametky) je studený srpen.

PS: 1. Zrovna se drbu! 2. Slyšel jsem fámu, že si ty roztoče přivezli komunisti z Amazonie, zkoumali je a oni jim utekli :-) Dík!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.32.53 (?)
29.8.2016 22:44
Proti sametce údajně působí síra. Postříkal jsem zjara zahradu sulikolem. Výskyt se snížil. Další rok jsem si pořídil vertikutátor. Posekal na hodně krátko a zem prořezal vertikutátorem. Pak jsem použil přípravek K Otrine na postříkání celé plochy a od sametek byl pokoj. Od té doby používám K Otritne každý rok a od sametek je pokoj. Jen v místech kde je hustší porost a nebylo možné zde posekat a prořezat se občas nějaká vyskytne, ale jsou to dva - tři pupínky za srpen a to jen pokud zde okopávám a zapomenu použít repelent - Difusil.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.150.122 (?)
11.9.2010 16:20

No nazdar:-(My se na jaře přestěhovali z centra Prahy... Pes si před cca 2 týdny začal vylizovat meziprstí - nejdřív jsem myslela, že jde o nějakou drobnou ranku, která lízáním zmokvala. Předevčírem jsem ale objevila shluk drobných pupínků blízko drápů i na dalších packách (nic oranžového), ale srst je v těch místech olezlá. Automaticky jsem začala vytírat salicylovým lihem, moc to nepomohlo, tak jsem přidala Baktroban, abych předešla infekci. Po přečtení této a dalších diskuzí jsem došla k závěru, že to nejspíš bude tahle povora, i když žádné oranžové tečky jsem nezaznamenala. My poštípaní nejsme, takže to asi není přímo ze zahrady, kde trávíme dost času, ale z nových míst na venčení, kam teď jezdíme. Nemá nijak dramatický průběh, spíš se bojím, aby se do vzniklých ranek nedostala nějaká infekce. Na noc dávám košík, aby si nevytvořil hluboké krátery. Ale - řekla bych, že pivovarnické kvasnice asi opravdu budou mít svůj vliv, jak tu někdo psal. Krmíme běžně syrovým a do denní dávky přidávám 2 tbl Pangaminu na kilo váhy. Teď je z provozních důvodů cca 3 týdny na granulích (tj. bez Pangaminu) a až nyní se potíže objevily a začínají se šířit. Jak jsem to tu tak četla, většinou útok začíná už od srpna, takže kdo ví... Od včerejška jsme zase na obvyklé stravě, tak uvidíme. Jinak - vyzkoušeli jste někdo úspěšně od loňska něco nového na potírání - rychlejší hojení? Díky, Tereza

Připojit reakci

host - xxx.xxx.227.211 (?)
22.7.2012 8:51

Je tohle od sametky, svilušky, nebo od něčeho jiného. Občas si to 5-letý syn přiveze z návštěvy rodičů na Vysočině - hospodářství (králíci, drůbež, holubi) a exotické ptactvo. Tohle je ze včerejšího odpoledne. Děkuji za tipy.

Obrázky:
Kdo dělá takovéhle štípance ? Jsou staré 24 hodin
Kdo dělá takovéhle štípance ? Jsou staré 24 hodin
Připojit reakci

host - xxx.xxx.252.151 (?)
10.9.2013 10:01

asi pozdě, ale příští rok Vás to asi čeká opět.Také nevím, jak se ta mrňavá potvora jmenuje, ale vím že je v trávě (takže domácí zvířata na to vliv nemají) a objevuje se jen v určitém období, většinou v srpnu.Je to krajové, někde prostě jsou a jinde ne. Ve svém životě jsem narazila na tři takové lokality a vždy jsem to řádně odnesla.Nejprve jsem mazala tekutým pudrem, který mírní svědění. Sviluška sama po 14ti až 20ti dnech opustí hostitelovo tělo. Vloni jsem však vyzkoušela v lékárně zakoupenou tyčinku "po kousnutí" After bit. Hned při prvních rozlézajících se pupíncích jdu do protiútoku, maži co nejčastěji a vyhrávám! Zkuste.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.157.4 (?)
20.8.2014 16:10

Sametka pdzimní kouše a kouše.Na doporučení lékařky, která tím také trpí, používám na štípance naředěný líh se sírou.To mi nosí dcera z lékárny již hotové.Na špejli smotek vaty a potřít.Svědění brzy přestane.Hlavně neškrábat, zůstavají jizvy.A jako prevenci jsem používal Autan.Bohužel ten už přestali vyrábět.Takže v srpnu nechodím na zahradu.Kdo to nezažil nepochopí nás sametkáře jaké je to utrpení.Proto uvítám každou radu jak se to dá zmírnit.Zastavit to asi nikdo nedokáže.

Připojit reakci

Standa_hk (5596) - xxx.xxx.220.138 (?)
20.8.2014 17:13

A zkoušela jste hřebíček ve všech formách?

Jako lihovou tinkturu zenvě = repelent

Jako přídavek do všeho so jíte vnitřně...

Jako zubní pastu Promise?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.121.21 (?)
26.8.2014 21:19

svilušky...

počet štípanců lehce zmírníme prevent. repelentem. V některých lékárnách /např. Praha Radotín/ volně prodávají magistraliter připravený roztok s lihem a sírou, který příznaky zmírňuje a urychluje hojení. Bohužel žádná prevence nám zatím nefungovala. KK

Připojit reakci

jirilan (741) - xxx.xxx.79.60 (?)
27.8.2014 9:03

Asi blecha.

Připojit reakci

KUKY (3587) - xxx.xxx.96.86 (?)
11.9.2014 10:59

Pěkný článek o sametce je nově na Agromanuálu...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.40.135 (?)
12.9.2014 10:28

S touhle potvůrkou žiju už "od narození" každý srpen/září... Nejúčinější a nejlevnější je se po pobytu na zahradě osprchovat (alespon opláchnout nohy) a především NEDRBAT! jakmile to vydržíte 24 hodin, máte klid. Pokud se mi to nepodaří, namažu koncentrovaným tee tree olejem a opět nedrbat - potrénujete sebeovládání, ale je to nejúčinější :)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.55.53 (?)
21.8.2017 14:40

u naší babičky jsou každým rokem v tuto dobu. Nejhorší na tom je že přez prázdniny hlídají i naše děti. Včera jsem zjistila že obě mají zalezlé na horním víčku oka a tam jsem bezradná jak se zbavit. Poradí mne někdo.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.232.119 (?)
21.8.2017 16:10

Dobrý den. Když si přečtete celou diskuzi na toto téma, dozvíte se, že existuje K -Othrine. Má široké spektrum účinnosti a třebaže to není leckde popisováno, na sametky určitě působí. Máme několikaleté zkušenosti, dokonce v udržované zahradě není třeba stříkat každý rok. Letos jsme ale po 3 letech museli opět sametky tímto preparátem zlikvidovat. MH

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Hromada malých brouku na strome716.10.2018368
Bílé "vatové" tečky v celém skleníku 316.10.2018211
Hnojové žížaly ve skleníku? 116.10.2018116
Cerv uvnitr vetve214.10.2018152
kočka na zahradě14813.10.2018163805
Larvy chrousta1612.10.201825827
Identifikace hmyzu 1410.10.20188937
Harmonia axyridis - hrozná invaze slunéčka východního16.10.201890
Ploštice Pozemka obecná? likvidace z pozemku 144.10.20181188