Larvy chrousta



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.159 (?)
11.10.2018 10:14

To byly larvy zlatohlávků a příbuzných "neškodných" brouků. Chroustií larvy žijí v tlející hmotě pod duby a už jich od doby redukce pomocí DDT je pomálu. Já jsem za letošek viděl jen 2 samečky a ýádnou dospělou samičku, několik chroustíků (menší příbuzní) ale nad 20 zlatohlávků.

Nevím co vede lidi k prohlášení, že to co neznám je škodlivé. Přitom larva zlatohlávka je svou škodlivostí asi rovnocená žížale hnojní. Je potřeba nepřisuzovat malé přítůstky žíru na kořenech, ale posílit přírůstky hnojením.

SfK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
honzina5 - (1) - 178.172 (?), 29.4.2009 17:18, zobrazeno: 41156x

Prosim o radu, jak se zbavit larvy chrousta. Koupili jsme zahradu - louku 1300 m ctverecnich, která je plná larev chrousta. Trava za ty tri roky, co zahradu mame, se ztraci a zustavaji jen sucha mista. Vyzkousela jsem pripravek DURSBAN a bez vysledku. Zda se, ze si toho ty larvy ani nevsimly, vesele se mnozi a nici travu dal 

Dekuji Jana

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 188.9 (?), 9.5.2009 22:04

Prosím Vás aj ja o pomoc, nám ničia záhon jahôd. Celú ju zospodu obhryžú, a jahoda ostane bez koreňa a úplne uschne., bojím sa že sa to presťahuje aj na ostatné vysadené rtastliny. Podozrivo mi usychá aj hrach.  Ako sa zbaviť tých lariev. Myslíte si, že stačí pri výsadbe použiť aj trocha rašeliny (viď predchádzajúca diskusia)? Prosím mate nejaký konkrétny recept??

Vďaka. Betka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 163.152 (?), 31.7.2012 20:03

Ahoj, mezi jahodami vysázet na podzim či na jaře česnek. Funguje to!

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 26.120 (?), 14.5.2009 20:26

Prosím, prosím nemáte nikto riešenie v tejto situáciií. Aby nám niečo ešte ostalo na našej záhradke. Ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 34.217 (?), 22.5.2009 21:59

Nikto nič?

To ich mame len my?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 32.100 (?), 11.10.2018 10:01

Dobrý den, po letošním suchém létě, kdy manžel začal kultivovat suchou trávu na svahu, se objevili spousty larev chroustů.Naštěstí chováme indické běžce, které milují nejen slimáky, ale i jak jsme zjistili také larvy chroustů, tak máme po starostech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.159 (?), 11.10.2018 10:14

To byly larvy zlatohlávků a příbuzných "neškodných" brouků. Chroustií larvy žijí v tlející hmotě pod duby a už jich od doby redukce pomocí DDT je pomálu. Já jsem za letošek viděl jen 2 samečky a ýádnou dospělou samičku, několik chroustíků (menší příbuzní) ale nad 20 zlatohlávků.

Nevím co vede lidi k prohlášení, že to co neznám je škodlivé. Přitom larva zlatohlávka je svou škodlivostí asi rovnocená žížale hnojní. Je potřeba nepřisuzovat malé přítůstky žíru na kořenech, ale posílit přírůstky hnojením.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 11.10.2018 10:25

Jen bych vás poopravil - chroustů opět dost přibývá. Vloni, u Valtic, jsem okolo Kolonády na Reistně na jaře zaznamenal hodně zdevastované dubové lesy, stromu obalené a ožrané chrousty, pod stromy to při chůzi po jejich mrtvolkách jen křupalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.159 (?), 11.10.2018 21:47

Ano, v lužních lesích tvrdého luhu na rakousko-moravské hranici se DDT nepoužívalo a tak tam populace chroustů dosud přežívají.

Ale v příspěvku výše se píše o rozorávané louce jejíž popis nenaznačuje umístění v CHKO Pálava a blízkém okolí LVA. Na 98 % území čech a moravy tak při takovéto orbě budou larvy zlatohlávků (a nikoliv chroustů nebo i roháčů).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 12.10.2018 9:32

Chrousti určitě žijí i jinde než pod duby. Roku 1968 bylo poslední přemnožení chroustů, chytal jsem jich stovky v místech, kde žádný dub nerostl (nejvíc na lískách, ale i jinde). Populaci chroustů nepotlačilo jen DDT spíš hluboká orba a inenzivní zemědělství. Pravda, opět se začínají objevovat, ale až na výjimky (třeba ta Pálava) jich mnoho není.
   Chroustků letních se to netýká, těch bylo vždycky dost. Laik od sebe nerozezná ponravu chrousta, chroustka, nosorožíka, zlatohlávka a dalších příbuzných druhů. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika