Vytápění skleníku



host - 125.146 (?)
24.4.2019 12:09

Dobrý den všem.

Dostal jsem teď v práci Projekt SKLENÍK který by měl být na fotovoltajku.A začínám řešit vytápění a chlazení tak aby nepotřeboval el.energii.

Měl by být samostatný bez přípojek aby se dal postavit kdekoliv a začínám uvažovat o vytápění ze země (vyděl jsem dokument kde tím vytápělí i celé domy. tak se chci zeptat jestli s tím máte nějaké zkušenosti.Vše by mi pomohlo rady nápady atd.

Děkuji za odpověď

S pozdravem

Ševčík

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 16.1.2014 16:14

Nevím proč řešíte holandské/nizozemské hydroponické skleníky. Pokud v zimně přisvětlují, pak ztrátové teplo výbojek stačí spolu s dvojskly a přímořským podnebím ovlivněným Golfským proudem pokrýt tepelné ztráty, aby ve sklenících byla dostatečná teplota pro růst a nakvétání.

U nás se ztrátovým teplem od svícení nevystačíte. Pak musíte řešit vytápění skleníku přesně na míru podle toho co potřebujete pěstovat = tedy jestli má být teplá zemina, nebo vzduch, nebo obojí. Určitě se bude lišit oranžérie s požadavkem na vysokou vzdušnou vlhkost od skleníku na zimování teplomilných kaktusů,....

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Liberda Zdenek - (29) - 175.150 (?), 17.9.2012 20:46

Dobrý večer. Chtěl jsem ještě podotknout, že teplo se dá na krátkou dobu získat , ale vše začíná a končí na nedostatku světla. Zdeněk  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
AniCiz - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 194.24 (?), 16.9.2012 11:47

je to výborný nápad, taky zkusím..yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 235.147 (?), 27.3.2013 1:06

Dobrý den,  Ano   máte pravdu  tento typ   vytápění skleníku  vzduchem ohřátým  od země  může být  velmi účinný.   Bohužel potřebujete   poněkud sofistikovanější  systém než  jen 1  trubku   pod záhonem.   Váš nápad   mě zaujal  a tak  jsem během  posledních 2 týdnů navrhl   vcelsku slušný  systém pro  skleník 3x5.5 metrů   s   topným výkonem  od   400   od 1000W  a s  chladícím výkonem  až   2kW.  (dle rozdílů  teplot   mezi zemí a  vzduchem. )    Účinnost využití energie  ventilátoru   jsem navrhnul    asi 10:1   což vede   na malou  spotřebu el.  enegie při ě levné instalaci.    Podle mích odhadů vydrží v   izolovaném skleníku ží při  běžném průběhu  počasí kladné  teploty v  noci   tak do konce listopadu až 10.12.  Systém vydrží i vlnu mrazů , ale v  tom případě  dojde k  vyčerpání akumulačního  tepla   dříve. Jaře bohužel  systém nemá  takovou účinnost    protože    země je   ještě studená,  přesto získáte   asi 330W  pro přitápění  v noci   někdy v  únoru   něž se zem postupně  pohřejete.  Dejme tomu  že od  15.3 můžete  začít s  pěstováním rajčat  -  při normálním  průběhu počasí  v Březnu  s min  přitípěním.   Od začátku května   udržíte noční  teploty v  naprosto optimálních   podmínkách    nezávisle na  počasí.  (  platí pro  izolovaný skleník)     Denní chlazení  dramaticky zvyšuje  účinnost skelníku ,  takže   pád denních  teplot pro  noční přitápění   bude malý.  Systém jsem  navrh navíc  tak, aby při   vyšší denních  teplotách   odebíral ze  vzduchu vzdušnou  vlhkost a  to    i přirozeným  vztlakem bez  ventilátoru. -  prý    je to dobré   pro rostliny ,   pěstování není  moc moje  parketa jsem   inženýr  -  ne zemědělec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 125.146 (?), 24.4.2019 12:09

Dobrý den všem.

Dostal jsem teď v práci Projekt SKLENÍK který by měl být na fotovoltajku.A začínám řešit vytápění a chlazení tak aby nepotřeboval el.energii.

Měl by být samostatný bez přípojek aby se dal postavit kdekoliv a začínám uvažovat o vytápění ze země (vyděl jsem dokument kde tím vytápělí i celé domy. tak se chci zeptat jestli s tím máte nějaké zkušenosti.Vše by mi pomohlo rady nápady atd.

Děkuji za odpověď

S pozdravem

Ševčík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 24.4.2019 13:09

Tak na fotovoltaiku nebo bez el.energie?

Takový blbý nápad - když jej zanoříte 2m pod zem, necháte jen prosklenou plochu jako střechu a stěny pokryjete alufólií nebo zrcadly, pak bude mít snad dostatek světla, celkem stabilní teplotu a zbytek dořešíte fotovoltaikou. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Joska6 - (5) - 8.11 (?), 26.2.2013 14:05

Viděl jsem někde vytápění skleníku pomocí odporového drátu. Přišlo mi to jako docela dobrý nápad, ale osobní zkušenost s tím nemám. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 235.147 (?), 13.3.2013 23:48

Jako nápad to není  špatný ,  země je  velký akumulátor, ale také velký izolátor.   Zemi ochladíte- oteplíte   v okolí  trubek a   systém pak  bude fungovat hůře,  záleži na  vlkosti   samozřejmě.  Těch trubek  tam musíte  dát co  nejvíce ,  vidím to na  2 okruhy  po   50 metrech  nebo jeden  100 metrový  -  tj pod  celým skleníkem.   Na jedné  straně   trubku vyveďte   asi   1metr nad  povrch   pomocí   černé trubky   druhou část  nechte koukat  jen kousek a osaďte ventilátorem   který bude  nasávat směrem   ze země.   Ve dne   se bude   černá trubka ohřívat   a komínovým  efektem bude  vzduch   proudit   pod zem.    večer pustíte  ventilátor   a teplo se  bude dostávat  zpět na  povrch.  Obě části  trubek nutno  zabezpečit síťkou proti   hmyzu.    Přínost nebude  veliký ,  ale dlouhodobý i při  špatném počasí  a v zimě.    Počítete 1-2°C    v noci   na víc.  Největší efekt  bude na  podzim  -  říjen   možná 3°C na  víc.  Není to  žádný zázrak   ale provoz  10W ventilátoru   není drahý   3 měsíce  v noci  =  60kč to  je zanedbatelné.   Investičně 3500kč.  Vzhledem   k teplotám země   se systém  uplatní spíše  pro pěstování    zeleniny, která snese teploty těsně  nad bodem  mrazu    tam to  bude fungovat  dobře ,  pro teplomilné  rostliny , které potřebují  teplotu kolem  10°C v  noci to   ale nepomůže.   byte udělal  zemní kolektror  mimo skleník  na větší  ploše   můžete udržet teplotu ve dobře zaizolovaném skleníku   celoročně nad nulou.   problém je   investice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 209.64 (?), 24.9.2012 23:25

Děda jeden čas používal ve skleníku (na jedné polovině) něco podobného, poradil mu to jeden známý. Do země (do hloubky tak 30-40 cm) jsme zakopali novodurové roury o průměru cca 10 cm (možná o něco víc), dvě nebo tři vedle sebe a pospojovali je tak, že na jedné straně (v čele) skleníku vystupovala jedna trubka nad zem a na druhé straně v čele byla druhá trubka, která pak vedla dál ke hřebeni.

Na níže umístěnou trubku jsme dali ventilátor z počítače (nějaký obyčejný 8cm ze zdroje; později jsem sehnal výkonnější s větším průtokem vzduchu), který odsával chladný vzduch (minimálně teoreticky by mělo být účinnější dát ventilátor na chladnější stranu systému, z důvodu vyšší hustoty studeného vzduchu - tzn. když ventilátor odsaje určité množství již ochlazeného vzduchu, na vrchní straně by se mělo nasát větší množství vzduchu teplého).

Ventilátor byl napájený fotovoltaickým panelem, čímž se to i celkem smysluplně samo regulovalo - podle toho, jak moc svítilo slunce, tak rychle se ventilátor točil :-) a když byla tma, tak byl logicky bez napájení. Bohužel ale nevím, jaký to mělo ve skutečnosti přínos, po poruše ventilátoru to není už pár sezon v provozu, takže to uvádím spíš jen pro případnou inspiraci...

JK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 25.9.2012 7:35

A co v noci?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika