Výsev a předpěstování sazenic ve skleníku



Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 7.142 (?)
23.4.2010 10:07

Jsem podobný amatér a zatím to praktikuji asi takto:

Na podzim vyseji salát (ne každý vzejde, je tředba koupit ozimý¨), na jaře pak se salátem pokračuji (ledový, celoroční apod.), seju už v únoru a stejně tak i ředkvičky, vše rovnou do půdy. V březnu doma do misek vyseju rajčata, v dubnu přepikýruji už ve skleníku do kelímků od jogurtu (0,5l), kterým nožem na několika místech seříznu dolní hranu. Používám i malé květináče z plastu a nejraději mám rozpojovatelné plastové kořenáče. Vše mám ve starých fotografických miskách, na táckách apod. V dubnu a květnu - opět v misce a pak v kelímcích pěstuji cinie,  ze sklepa vynesu d o skleníku "ohřát" chrysantémy pro pozdější výsadbu na záhon.  Malé mrzy skleník vydrží, mám tam dva sudy s vodou, které jej trochu chrání. V průběhu sezony mám ve skleníku tyčková rajčata různých druhů včetně malých cherry a na prostředním záhonu okurky - salátové. Záhony pokrývám černou netkanou textilií, nad nimi mám na několika podpěrách těsně pod střechou dlouhou vodorovnou tyč, ke které všechno vyvazuji.

  Papriky jsem zrušil - příliš chemie proti mšici, raději je kupuji. Na nic lepšího jsem nepřišel. Výhodou jsou snad nízké, silné sazenice rajčat, i když občas trochu nachladnou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 64.142 (?), 6.4.2010 15:03, zobrazeno: 13634x

Zdravím všechny nadšence zahrádkáře,

prosím Vás, zda byste se mohli podělit o své zkušenosti s jarním výsevem a předpěstováním sazenic zeleniny i letniček ve skleníku. Skleník vlastním asi deset let a doposud jsem si s vyséváním semínek moc nelámala hlavu. Na přelomu března a dubna jsem trochu prokypřila a rozmělnila půdu ve skleníkovém záhonku, vysela do řádků osivo příslušných druhů zeleniny a letniček a po vzejití mladé rostlinky přepikýrovala o kousek dál. Výsledek nebýval nejhorší, ale přeci jen si říkám, že by bylo vhodnější použít nějakou výsevní nádobu, která by byla mobilní, vzešlé rostlinky by bylo možno schovat před případnými většími mrazíky, slimáky (máme bohužel skleník na pilotech bez betonové podezdívky, takže nám do něj občas nějaký slizoun zabloudí a napáchá mezi sazeničkami pohromu). A konec konců v takové nádobě s výsevním substrátem se jistě semínkům klíčí daleko lépe než v běžné skleníkové zemině, lze ji i lehko přemístit na opačný konec skleníku, pokud překáží další výsadbě. Napadla mě nízká plastová přepravka, s vloženou černou netkanou textílií, ale možná používáte něco šikovnějšího, nějaká praktická výsevní plata, boxy nebo truhlíky? A pro rozsázení pak vhodné sadbovače? Nejsem žádný velkopěstitel, pěstuji jen běžné množství sazenic pro vlastní zahrádku (zelí, kapustu, pórek, saláty, kedlubny, 4-5 druhů letniček apod, vždyť to znáte). Budu vděčná za každou dobrou radu. Děkuji. Vendy

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 7.142 (?), 23.4.2010 10:07

Jsem podobný amatér a zatím to praktikuji asi takto:

Na podzim vyseji salát (ne každý vzejde, je tředba koupit ozimý¨), na jaře pak se salátem pokračuji (ledový, celoroční apod.), seju už v únoru a stejně tak i ředkvičky, vše rovnou do půdy. V březnu doma do misek vyseju rajčata, v dubnu přepikýruji už ve skleníku do kelímků od jogurtu (0,5l), kterým nožem na několika místech seříznu dolní hranu. Používám i malé květináče z plastu a nejraději mám rozpojovatelné plastové kořenáče. Vše mám ve starých fotografických miskách, na táckách apod. V dubnu a květnu - opět v misce a pak v kelímcích pěstuji cinie,  ze sklepa vynesu d o skleníku "ohřát" chrysantémy pro pozdější výsadbu na záhon.  Malé mrzy skleník vydrží, mám tam dva sudy s vodou, které jej trochu chrání. V průběhu sezony mám ve skleníku tyčková rajčata různých druhů včetně malých cherry a na prostředním záhonu okurky - salátové. Záhony pokrývám černou netkanou textilií, nad nimi mám na několika podpěrách těsně pod střechou dlouhou vodorovnou tyč, ke které všechno vyvazuji.

  Papriky jsem zrušil - příliš chemie proti mšici, raději je kupuji. Na nic lepšího jsem nepřišel. Výhodou jsou snad nízké, silné sazenice rajčat, i když občas trochu nachladnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
starling - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (156) - 59.152 (?), 24.4.2010 0:33

Jak by mi rostly sazenice paprik, pokud bych je měl od konce března v nevyt. skleníku?.:-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.108 (?), 24.4.2010 7:49

Všechny tyto rady a dohady co kdy už a co ještě ne jsou pro kočku. Záleží na poloze. A taky se musí tazatel trochu snažit sám, chce zahrádkařit, tak se musí začít zajímat o přírodu, počasí. Ne hledat radu v diskusi, co mu pomůže, když polovina poradí ano, polovina ne. Všichni chtějí instantní PŘESNOU radu. To prostě v tomto případě nejde. MUSÍ to být vlastní zkušenost. Zpátky na stromy. Nostalgie: Pamatuju kdysi dávno otec pracoval celá odpoledne na zahradě, ale nevynechal před šestou jedinou předpověď počasí v televizi. "Táta jde na počasí, bude šest. "

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 183.242 (?), 24.4.2010 19:27

Promiňte, pane PP, zase jste nedočetl původní dotaz až do koce. Tazatelka má zřejmě na mysli - poraďte, napište svoje zkušenosti v čem, ne kdy, předpěstováváte saznic - tj. nádoby na výsev, do čeho přepikýrovat. Nechce univerzální radu, ale spíše hledá nápady a osvědčené fígle. Tak jsem to pochopila já.  Já porůznu, něco seji do skledíku mezi budoucí řádky paprik přímo, něco do dřevěných truhlíků po tátovi, vyložených igelitem, něco do různých plastových misek aj. (to spíše rajčata, papriky doma), přepikýrování do kelímků od jogurtů apod. Košťáloviny pro výstadbu ven sázím přímo z řádků, letničky taky. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 197.4 (?), 4.5.2010 22:45
Pokud bydlíte v ČR tak většinu let budete sklízet oči pro pláč.Letos jsem uklízel domů i rajčata předminulý víkend a papriky šly se strachem do skleníku koncem minulého týdne.Prostě v podmínkách ČR je poměrně spolehlivá výsadba až po 15.5.Loni i předloni mi leccos namrzlo ještě asi 2-3.6.,mimochodem na začátku června jsou takzvaní malí zmrzlí.Pro upřesnění uvedu, že bydlím v Podkrkonoší, nadmořská výška 400 m.n.m.,od severu mne chrání 300 m kopce, ale od jihu a západu otevřená zahrada do polí a několikrát se již stalo, že zmrzlo jen to co bylo blíž k poli.Letos mám u pole černé květy stáleplodících jahod a na druhé straně zahrady(cca 30 m) jsou květy v pořádku.Závěrem říct jedině babo raď :obrovskou roli hraje mikroklima konkrétního místa a nejlepší je časem vypozorovat co si můžete dovolit a co ne.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
starling - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (156) - 59.152 (?), 5.5.2010 23:40

Děkuji za Váš příspěvek.Můj dotaz byl položený dost obecně, proto ještě dodávám.Doposud pěstuji přísady (papriky, rajčata,melouny)v nevytápěném pokoji s oknem na jih, ven sadím část týden před zmrzlými, a část hned po zmrzlých(Slovácko-melouny pod netk. text., papriky foliový kryt - poslední 4 sezony bez ztrát).Do budoucna z pokoje bude dětský pokoj, a tím přijdu o jediné vhodné místo pro předpěst. sazenic. Tak proto moje otázka, jak by mi to rostlo ve skleníku asi tak od toho března.Víceméně to bylo směřované na předch. pisatele, jenž psal, že již papriky ve skleníku nepředpěstovává kvůli mšicím.A v mšicích bych já problém neviděl. :-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika