Kalene sklo a spalenie rastlín



host - 6.7 (?)
19.11.2021 16:30

sklo sa môže podielať na popálení, iba ak je v tvare šošovky

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

ospaly - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 234.187 (?), 18.11.2021 10:57, zobrazeno: 789x

Dobrý deň. Prečítal som si vačšinu príspevkou, ale nie je mi jasné. Bežné sklo môže spôsobiť spálenie rastlín v skleníku. Môže aj kalené sklo spáliť rastliny? Plánujem na strechu kvôli zvýšenej odolnosti použiť kalené dvojsklo. Na bočnú stenu iba dvojsklo. AKo ochrániť rastliny pred spálením?  Sklo s úpravou Helios nemajú v ponuke (v iných sklenárstvach ich majú, ale cenovo su 2x tak drahý).

Ako, alebo čo použiť na bežné dvojsklo aby som nespálil rastliny. Odporúča sa tu náter, ale ten by som nechcel dávať (znižuje priepustnosť svetla, a ani pravidelne natierať sa mi ho nechce) Ak je kalené sklo OK, použijem ho aj na bočnú stenu. (kalené cca 46€/m2, nekalené 4-14-6 33€/m2)

Prípadne použiť nejakú fóliu. A ako je to s množstvom svetla. Na nete som našiel, že mliečne sklo ma takmer rovnaké "g" a aj množstvo prepúšťaného svetla ako číre sklo. (TL 74 vs 73%, g 05422 vs 0,537)

Ďakujem.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 145.41 (?), 18.11.2021 13:43

Dobrý den. Dvojsklo na střechu určitě ne, nebude odtávat sníh a pokud přijde velký nápor tak máte po skleníku. Pro zajímavost, sklo Helios byl dříve jen obchodní název pro sklo, které mělo horší kvalitu, než sklo na běžná okna. Žádná úprava na něm nebyla. Proč by mělo způsobit sklo popálení rostlin nechápu. Jakou kulturu budete pěstovat? Pokud např. orchidee, tak to se řeší zastíněním vhodnou síťovinou uvnitř skleníku. Na boky dvojsklo ano. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 18.11.2021 19:16

Jak píše pan S. Sklo rostliny nepopálí, popálí je slunce, přesněji sluneční záření. Stejně podle polohy skleníku budete muset nějak řešit stínění. Nátěr je nejjednodušší a nejlevnější varianta. Zasklete to, čím chcete, je to prakticky jedno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.7 (?), 19.11.2021 16:30

sklo sa môže podielať na popálení, iba ak je v tvare šošovky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ospaly - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 33.88 (?), 20.11.2021 23:09

Ospravedlňujem sa, služil som a nestihol/bol unavený reagovať. Plánujem sadiť bežnú zeleninu (paradajky, papriky, uhorky, šalát, redkvičky). Páčilo sa mi vyjadrenie jedného člena, kt písal, že skleníkom si predĺži sezónu z 6 týždňov na 3mesiace... čiže násobne viac (voľne citované). Robím ho sám a chcem, aby bol čo najlepšie postavený. Takže ak by sa dostatočne vetralo, nemusím tieniť skleník?

Na nete som našiel popis skla helios ako: Je to špeciálne štruktúrované skleníkové sklo, ktoré nie je potrebné natierať či inak zatieňovať na ochranu rastlín pred intenzívnym slnečným žiarením, svojou štruktúrou rovnomerne rozptyľuje slnečné lúče a zabraňuje prepáleniu rastlín napr. cez kvapky vody.

Spravilo by mliečne sklo rovnaku funkciu... rozptyl svetla.

Ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 145.41 (?), 21.11.2021 7:59

Dobrý den. Pokud budete pěstovat kultury co popisujete, tak je zcela zbytečné uvažovat o stínění. Naopak, ty potřebují maximum světla pro co nejlepší výsledky. Salát a ředkvičky pěstujte venku a přikyjte netkanou textilií. Skleník je na ně příliš drahý. Podívejte se třeba na skleníkové kultury v Izraeli, kde je světla opravdu hodně a budete mít hned přehled. K tomu sklu Helios napíšu jen krátce. Na netu se toho píše... Jsem bývalý profi zahradník, dnes už jen starý pán. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 21.11.2021 9:05

Jen poznámka. V mém kraji skleník (nevytápěný) není drahý pro žádnou zeleninu, byť ředkvičky v něm pěstovat neumím. Běžně se v chytrých knihách píše "okurky pěstujeme na poli". Tak když zasadím okurky "na pole", nenajdu tam za měsíc ani ty sazenice. S tím sklem mám zkušenost, že když jsem skleník kupoval, došel s běžným rovným sklem, označeným jako Helios. Později při náhradě jedné rozbité tabule jsem poptával u sklenáře levné sklo na skleník a uřízl mi takové prolamované, neprůhledné ale čiré. Taky označené jako Helios. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika