Jakou teplotu máte v pařeništi?



Stránky: 1,  2   
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?) 
23.3.2022 10:43, zobrazeno: 2156x

Dala jsem do studeného pařeniště teploměr a při plném slunci a pouze malém větrání tam mám v půl jedenácté 40°C. Mám tam mrkve, špenát, salát, kedlubny, kopr, ředkvičky... nepřijde vám to moc teplo? Zdá se, že se zelenině daří dobře, ale nemám s čím srovnat. Víc se mi víko otevírat nechce, pak to zase rychle vysychá... Pro zajímavost v noci bylo venku -7°C, v pařeništi -2°C. Díky za sdílení zkušeností, Elen.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 23.3.2022 12:34

horka je to dost, ale nemusíte víc otvírat, když nechcete, můžete přistínit. Naopak kdybyste změřila teplotu půdy, byla by určitě o dost nižší. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 23.3.2022 22:27

Elen, kde máš položený teploměr nebo čidlo? Mám podobnou zkušenost z balkonovníku. Nechal jsem ho na místě, kde na něj přímo svítilo slince. To zahřálo těleso čidla (mám dálkový elektronický), ale vzduch byl studenější. Teď jsem ho schoval do stínu uvnitř a ty hodnoty byly daleko umírněnější než těch 38°C, co to naměřilo na slunci. Na sluníčku teploměry neměří vzduch, ale teplotu svého materiálu.

A Walter má pravdu - důležitější je teplota půdy. Ovšem pro mne je to jiné: když tam bude několik hodin kolem 40°C, ta půda v kontejneru se taky může přehřát. Čili otevírám úplně. A i stíním, protože druhá, vrchní vrstva je netkanka 19g/m2. Nechce se mi vstávat ráno tak brzy.wink

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 24.3.2022 8:11

Jenže stejně jak slunce ohřívá ten teploměr, ohřívá i rostliny - a od nich se teprve ohřívá vzduch. Což neznamená, že rostliny budou mít stejnou teplotu jako ten teploměr. Jen pro pořádek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 24.3.2022 8:49

Pravda. Ale rostliny mají systém, jak zabránit přehřátí svých nadzemních částí, tedy pokud mají dostatek vody. Takže jim přehřátí zdaleka tolik nehrozí. Kdyby ho neměly, i venku na sluníčku by se upekly, což se většinou neděje. A navíc ještě spotřebovávají část absorbované energie na svůj růst, tedy na chemické reakce v nich probíhající.

Mnohem nebezpečnější je přehřátí půdy, protože pak postupně kořeny ztrácejí schopnost přijímat živiny. To ale touhle dobou v pařeništi nejspíš nehrozí.

V balkonovníku jsem měl v 5.30 ráno přes 9°C, teď je tam cca 20, ale počítám s tím, že tak kolem 11 hodiny tam bude tak 25 - 28°C. Což si myslím, že je únosné. Pak zaleze slunce za barák a večer před zavírací dobou končím tak na 16°C. 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
obo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 99.186 (?), 23.3.2022 23:53

Pařeniště, skleník není usmažiště a vy v něm máte -2 a dopoledne +40 a odpoledne +50? Obě teploty jsou v nynějších podmínkách relativně lehce odstranitelné. Samozřejmě, že rostlinám vadí takové vysoké teploty vzduchu, zvláště pokud jde o rostliny, které ani vyšší teploty nevyžadují, ba jim téměř vadí. Na pohled se může zdát, že to roste, jak z vody, je to pro ně ale šok a dají Vám to brzy vědět kvalitou. Pokud dokážete udržet teplotu pro nynější rostlinky do 25 stupňů, tak Vám rostlinky budou vděčné. Chápu, že to v jiném ročním období ani nejde, ale nyní?... Argument, že musíte více zalévat a proto neotevřete pařník?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 26.3.2022 12:07

Pařník samozřejmě trochu otevřený je. Dřív jsem ho v takovém počasí otevírala úplně, ale přímé slunce a vyschnutí povrchu půdy se zdálo působit větší stres než vyšší teplota a vlhkost. A ano, dotáhla jsem to odpoledne na 50°C smiley protože teploměr byl na sluníčku. Ve stínu pak už bylo i odpoledne "jen" těch 40°C. I zakoupila jsem 70% zastiňovací přehoz, instalovala, a teplota klesla na 32°C ve stínu. Dneska je to lepší, docela fouká, takže je bez zastínění 30°C a se zastíněním by 25°C mohlo být reálné.

Máte prosím Obo ještě nějaké tipy jak snížit denní teploty? Díky, Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (118) - 242.213 (?), 26.3.2022 17:34

Osobně bych pořídil "automatikcý otvírač skleníku", investice 500-1000 Kč a pak by už nebylo potřeba rešit neustálé otevírání a zavírání vůbec. 

Je ale otázka, zda-li to zrovna u vašeho pařeniště půjde nějak šikovně nainstalovat.

Mám dvě takováto zařízení ve skleníku, který mi nyní mj. supluje funkci pařeniště a nemůžu si to vynachválit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 26.3.2022 18:48

Nemám s tím sice zkušenosti, ale napadlo mne, že ty automatické otevírače dobře fungují ve skleníku, ale pro maloobjemová pařeniště nemusí být zase takové terno. Únik vlhkosti ze skleníku je v poměru k jeho velikosti celkem nepatrný. Kdežto pařeniště vyschne daleko rychleji.

Zkušení, dává to smysl? Máte někdo tento automat na pařeništi? 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
obo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 99.186 (?), 28.3.2022 21:55

Nemám pařník, ale skleník a větrám dveře dokořán s možností otevřít i boky skleníku, ale na to je ještě brzy. Ano ochlazuji a to teplo uchovávám pro chladnější část dne, tedy ráno... Zalévám velmi vydatně. Ochlazuje to vzduch a navíc se teplo akumuluje do té vody a zeminy. Tím pádem je ráno ve skleníku tepleji, protože to funguje, jako radiátor s akumulační tepelnou nádrží. Ať se daří. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika