Koniklec - množení



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
dr - (48) - 3.173 (?) 
19.11.2009 21:14

Koniklece jsou rostliny suchomilné, ale ne tak docela.V přirozených podmínkách mají velmi hluboko kořeny, ale než prokoření do větší hloubky, vyžadují přiměřenou vláhu.Letošní jaro ale bylo příliš vlhké a koniklece postihovaly občas houbové choroby.Při množení semenem je třeba hlídat zrání, vhodnou dobu poznáme, když jdou nažky lehce sebrat a můžeme je ihned vysévat, ale snesou i několik měsíců skladování.Čím dříve vyséváme, tím je větší naděje, že do podzimu narostou silné semenáčky schopné přežít zimu.Pokud máme několik matečních rostlin různých barev, v potomstvu se objeví také různé rostlinky, ale samozřejmě zde platí, čím hezčí, tím vzácnější.Mohou se objevit i semenáče jiných odstínů, než byly rodičovské rostliny, vzácně i dvoubarevné... pH

koniklece
koniklece
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
         
host - 80.18 (?), 19.1.2010 10:26

Koniklec se my taky zcela stratil ale za rok vykvetl znova!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 19.1.2010 11:47

Já jsem z koniklecí žádné zkušenosti do teď neměla, ale zahradníci mi je do zahrady vysadili a je to kytička milá a krásně mně překvapila, že se množí samovýsevem, což jsem o ní nevěděla. Najednou byly koniklece všude kolem, rostou i na cestě (šotolina) i na přilehlém záhonu. Taky jsem je zkusila malinké popřesazovat, tak uvidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
dr - (48) - 58.225 (?), 3.5.2010 22:14

Jeden vzácnější koniklec, který mi vyklíčil až po přemrznutí příští jaro. pH

P. albana
P. albana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 61.106 (?), 12.5.2010 9:26

Koniklece z čerstvých i správně nepříliš dlouho skladovaných semen namnožíte snadno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 219.236 (?), 20.10.2012 22:03

Prosím zkušené zahradkáře. Mohu koniklec před zimou ostříhat, nebo mám nechat až na jaro. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marie12 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (429) - 64.226 (?), 20.10.2012 22:21

Ne nestříhejte koniklec se stříhá až na jaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 219.236 (?), 27.10.2012 16:33

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 92.15 (?), 21.12.2012 18:38

Já ji po odkvětu v létě ostříhala, protože se mi nelíbilo listí koniklece, bylo nějaké přerostlé a sem tam proschlé a nevzhledné a do podzimu vyrostly krásné nové svěží listy. A navíc se mi letos do nich pustily potvory srny a opět obrazily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
ZA - (36) - 57.182 (?), 20.10.2012 22:52

První mi taky nepřezimoval..Druhý pomalu sílí, kvetl opakovaně. Ale semínka mi bohužel nevyklíčila. Budu to zkoušet znovu, určitě bych jich chtěla víc, je to krásná kytička :-)  V přírodě jsem se jezdila koukat na ně do Sv.Jána Pod Skalou, je tam chráněný.

" Jméno této rostliny vzniklo lidovou etymologií ze jména »poniklec«. Stč. »poniknúti« znamenalo hlavu skloniti = označení rostliny, jejíž květ ohýbá hlavičku k zemi. Lidovému názvosloví byla pak tato vlastnost zajisté patrnější než okolnost, že jí po odkvetení uschne stvol a na podzim i přízemní lístky, takže úplně zanikne (= ponikne)."

Lidové názvy: ptačí hnízdo, boží fousky, černá zelina, čertovy vousy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika