Koniklec - množení



ZA - (36) - 57.182 (?)
20.10.2012 22:52

První mi taky nepřezimoval..Druhý pomalu sílí, kvetl opakovaně. Ale semínka mi bohužel nevyklíčila. Budu to zkoušet znovu, určitě bych jich chtěla víc, je to krásná kytička :-)  V přírodě jsem se jezdila koukat na ně do Sv.Jána Pod Skalou, je tam chráněný.

" Jméno této rostliny vzniklo lidovou etymologií ze jména »poniklec«. Stč. »poniknúti« znamenalo hlavu skloniti = označení rostliny, jejíž květ ohýbá hlavičku k zemi. Lidovému názvosloví byla pak tato vlastnost zajisté patrnější než okolnost, že jí po odkvetení uschne stvol a na podzim i přízemní lístky, takže úplně zanikne (= ponikne)."

Lidové názvy: ptačí hnízdo, boží fousky, černá zelina, čertovy vousy

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
dr - (48) - 3.173 (?), 19.11.2009 21:14

Koniklece jsou rostliny suchomilné, ale ne tak docela.V přirozených podmínkách mají velmi hluboko kořeny, ale než prokoření do větší hloubky, vyžadují přiměřenou vláhu.Letošní jaro ale bylo příliš vlhké a koniklece postihovaly občas houbové choroby.Při množení semenem je třeba hlídat zrání, vhodnou dobu poznáme, když jdou nažky lehce sebrat a můžeme je ihned vysévat, ale snesou i několik měsíců skladování.Čím dříve vyséváme, tím je větší naděje, že do podzimu narostou silné semenáčky schopné přežít zimu.Pokud máme několik matečních rostlin různých barev, v potomstvu se objeví také různé rostlinky, ale samozřejmě zde platí, čím hezčí, tím vzácnější.Mohou se objevit i semenáče jiných odstínů, než byly rodičovské rostliny, vzácně i dvoubarevné... pH

koniklece
koniklece
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 80.18 (?), 19.1.2010 10:26

Koniklec se my taky zcela stratil ale za rok vykvetl znova!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 19.1.2010 11:47

Já jsem z koniklecí žádné zkušenosti do teď neměla, ale zahradníci mi je do zahrady vysadili a je to kytička milá a krásně mně překvapila, že se množí samovýsevem, což jsem o ní nevěděla. Najednou byly koniklece všude kolem, rostou i na cestě (šotolina) i na přilehlém záhonu. Taky jsem je zkusila malinké popřesazovat, tak uvidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
dr - (48) - 58.225 (?), 3.5.2010 22:14

Jeden vzácnější koniklec, který mi vyklíčil až po přemrznutí příští jaro. pH

P. albana
P. albana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 61.106 (?), 12.5.2010 9:26

Koniklece z čerstvých i správně nepříliš dlouho skladovaných semen namnožíte snadno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 219.236 (?), 20.10.2012 22:03

Prosím zkušené zahradkáře. Mohu koniklec před zimou ostříhat, nebo mám nechat až na jaro. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marie12 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (429) - 64.226 (?), 20.10.2012 22:21

Ne nestříhejte koniklec se stříhá až na jaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 219.236 (?), 27.10.2012 16:33

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 92.15 (?), 21.12.2012 18:38

Já ji po odkvětu v létě ostříhala, protože se mi nelíbilo listí koniklece, bylo nějaké přerostlé a sem tam proschlé a nevzhledné a do podzimu vyrostly krásné nové svěží listy. A navíc se mi letos do nich pustily potvory srny a opět obrazily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
ZA - (36) - 57.182 (?), 20.10.2012 22:52

První mi taky nepřezimoval..Druhý pomalu sílí, kvetl opakovaně. Ale semínka mi bohužel nevyklíčila. Budu to zkoušet znovu, určitě bych jich chtěla víc, je to krásná kytička :-)  V přírodě jsem se jezdila koukat na ně do Sv.Jána Pod Skalou, je tam chráněný.

" Jméno této rostliny vzniklo lidovou etymologií ze jména »poniklec«. Stč. »poniknúti« znamenalo hlavu skloniti = označení rostliny, jejíž květ ohýbá hlavičku k zemi. Lidovému názvosloví byla pak tato vlastnost zajisté patrnější než okolnost, že jí po odkvetení uschne stvol a na podzim i přízemní lístky, takže úplně zanikne (= ponikne)."

Lidové názvy: ptačí hnízdo, boží fousky, černá zelina, čertovy vousy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika