Světlušky 2018



Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 230.98 (?)
3.6.2018 23:05

A jsem/jsme zase tady: dneska se už zadařilo: asi pět (letících) světlušek jsme viděli v olšině pod hrází lesního rybníčka, coby kamenem dohodil od bývalé cihelny zmíněné v prvním příspěvku, kde jsem viděl letošní první letící světlušku téměř před týdnem.

Po horkém dni chladný večer, je jasno, bezmračno - teplo se rychle vyzařuje. První ve 22.09, další vzápětí po ní. A v dalších částech lesa zatím ani ťuk. Ale ono to v následujících dnech jistě přijde, bude "jich plno všady"...

Dobrou noc

Josef.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 143.25 (?), 28.5.2018 23:35, zobrazeno: 8451x

A je to tady! Světluščí sezóna 2018 je zahájena: Dnes 28.5.2018 ve 22.14 jsem viděl letošní první letící světlušku (a ve 22.38 další anebo ta samá znovu, přibližně na stejném místě, při zpáteční cestě).

Mezitím ještě několik světýlek (5-10 ks) na zemi - " pozemní personál", tedy buď samičky anebo larvy.

Tak vyzývám všechny sledovatele a pozorovatele k tomu, aby se se svými světluščími pozorováními a zážitky a prožitky také podělili s námi ostatními...

Prosím i o doplnění dalších údajů, okolností, počasí, teploty, regionu apod.

Tedy v mém případě: po horkém dni s nádechem na bouřku, avšak ani nesprchlo, za svitu téměř úplňku (v kalendáři je psaný zítra)... lokalita: sever jižního plzeňska; bývalá (dávná) cihelna zarostlá smíšeným lesem a trávou..., čas je již uveden.

Směle do toho.

Josef.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 180.28 (?), 1.6.2018 23:33

Ani dnes, ani v předchozích třech dnech - nikde neletělo ani světýlko. "Pozemního personálu" jsem každý den viděl svítit několik.

A jak jste na tom vy?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 230.98 (?), 3.6.2018 21:34

Tak ani včera (2. června) nikde neletělo ani světýlko; na zemi tak 5-10 kousků. A to jsme šli naprosto vzorně v tom nejlepším čase mezi 22. a 23. hodinou a místy, kde se pravidelně světlušky vyskytují.

Ten světlušák před týdnem byl prostě nějaký nedočkavý, nedonošený, že se vydral na svět o tolik dříve, než jeho ostatní kamarádi.

Tak za chvilku zase vyrážíme ;-)

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 230.98 (?), 3.6.2018 23:05

A jsem/jsme zase tady: dneska se už zadařilo: asi pět (letících) světlušek jsme viděli v olšině pod hrází lesního rybníčka, coby kamenem dohodil od bývalé cihelny zmíněné v prvním příspěvku, kde jsem viděl letošní první letící světlušku téměř před týdnem.

Po horkém dni chladný večer, je jasno, bezmračno - teplo se rychle vyzařuje. První ve 22.09, další vzápětí po ní. A v dalších částech lesa zatím ani ťuk. Ale ono to v následujících dnech jistě přijde, bude "jich plno všady"...

Dobrou noc

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 3.6.2018 23:38

No já se omlouvám, ale absolutně letos nestíhámblush Každý rok si říkám: příště, příště bude určitě na všechno víc času... A houby, lítám jak hadr na holi. Včera jsem přijela v 19.30 z oslavy, sotva vypustila páru a letěla ven se psem. Na zpáteční cestě kolem potoka, po malém deštíku z okraje bouřek, jsem u potoka potkala asi 5 světlušek a jedna mne čekala doma před bránou. Všechny na zemi, nelítací. Ze zahrady běhám ještě trochu za světla, protože většinou mne čeká pečení buchty k snídani a pejsovi vařím večeři. Dneska jsem mu ještě krájela maso do sušičky, takže jsem skončila před chvilkou. Jinak bych šla ze zahrady jistě za tmy. Snad uvidím i lítací světlušku... zase...někdy...wink Jo, jihovýchodní Moravasmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 134.197 (?), 4.6.2018 0:52

Konvalinko, děkuji Vám za reakci a gratuluju alespoň k těm pozemním světýlkům. Vy toho ale všeho stihnete! Pejsek má uvařeno, manžel upečeno atd... Klobouk dolů!

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 4.6.2018 23:26

Jo, kluci moji jsou spokojeníwink ale nechtějte vidět, jak vypadám po tom dni jácheeky

Dneska jsme šli s pejsou domů už skoro potmě a ani ňsad Ale u nás bylo šílené vedro, 35st a dusno na zalknutí, tak to vzdaly asi i světluškyfrown

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 1.42 (?), 8.6.2018 12:23

Zdravím aj túto sezónu všetkých milovníkov svetlušiek, som rada, že sa tu opet stretávame. Konvalinka, chvíľu som si myslela, že čítam o sebe:-) Tiež nič nestíham, rýchlo podviazať rajčiny, obrať jahody, keď je sucho poliať, kosiť trávu, nakŕmiť kočky(milujú surové masko), skrátka každý rok si hovorím, ako si to pekne zorganizujem a skutek utek:-). Ale to podstatné: včera 7.6.2018 okolo 22:15 sa u nás v Zemianskom Podhradí(úpatí Bielych Karpát), objavil v lesnom podraste, kde je vlhko a chladnejšie, prvý svetluščí samček a namieril si to do záhonu ľalií, do 23:00 sme pozorovali ďaľších troch, všetci svietili, ale často zhasínali svetielko, akoby šetrili energiu. U nás včera ca. 1 deň po daždi, tráva bola orosená, cez deň veľmi teplo, slnko pálilo, okolo 30-31 st.C.

Simona

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 132.213 (?), 9.6.2018 15:42

Několik dnů jsem nestíhal sem dávat svá zpravodajství a poděkovat za další příspěvky.

Takže tímto Vám, děvčata, děkuji (a jen tak dál)

A tady jsou má pozorování: obecně: celý týden byl vcelku horký (25-30 stupňů), slunečný, suchý...

Včera (pátek 8.6.): jediná světluška nedaleko lesní studánky na dálnějižním :-) plzeňsku ve 22.14 (potom jsem odjel domů) a doma, přímo pod oknem, v porostu bergénie.

Předevčírem (čtvrtek 7.6.): kočičí procházka, celkem asi pět až deset letících světlušek v mokré olšině pod lesním rybníčkem, opět v rozmezí cca 22.09-22.20, pak dále v lese - nic. Jedna světluška na kameni pod velkou jabloní na zahradě (je tam už od včerejška).

Středa 7.6.: jedna jediná světluška ještě na pracovní zahradě, nad keřovou výsadbou, pod lesem - opět na dálnějižním Plzeňsku (cca 470 m.n.m.) ve 22.06; doma pak jedna na kameni pod jabloní

předchozí dny - nic a ani jsem nebyl ve správný čas na správných místech.

Josef.

A teď zrovna po horkém dopoledni přišel krásný déšť, okraj bouřky. Jen ať pěkně naprší, však to příroda potřebuje. Klidně až do večera a pak ať se pro světlušky vyčasí :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 153.140 (?), 9.6.2018 23:57

Druhý dnešní příspěvek: zpravodajství z dnešní procházky (sobota 9.6.2018).

Po odpoledním lijáku a nísledném mírném deštíčku je venku krásně vlhko a teplo. Očekával jsem, že to ty naše milé světlušky probudí a povzbudí k větší aktivitě. Jak jsem předchozími slovy naznačil, nestalo se tak, nic moc. Za celou dlouhou procházku jsme viděli nějakých 10-15 letících světlušek a podobné množství na zemi a v trávě, ale to hlavní nás všechny teprve čeká. Těšme se.

Kromě toho jsme viděli a slyšeli mnoho zajímavého, žabu, asi bažanta, nějaká sůvata (nejspíše mladé puštíky), srnce, vzdáleně pak psy, koně, krávy, ovce, na několika místech bigbítové koncerty a asi čtyři ohňostroje... Prostě rušný v podstatě letní víkend. 

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika