Světlušky 2018



Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 153.140 (?)
9.6.2018 23:57

Druhý dnešní příspěvek: zpravodajství z dnešní procházky (sobota 9.6.2018).

Po odpoledním lijáku a nísledném mírném deštíčku je venku krásně vlhko a teplo. Očekával jsem, že to ty naše milé světlušky probudí a povzbudí k větší aktivitě. Jak jsem předchozími slovy naznačil, nestalo se tak, nic moc. Za celou dlouhou procházku jsme viděli nějakých 10-15 letících světlušek a podobné množství na zemi a v trávě, ale to hlavní nás všechny teprve čeká. Těšme se.

Kromě toho jsme viděli a slyšeli mnoho zajímavého, žabu, asi bažanta, nějaká sůvata (nejspíše mladé puštíky), srnce, vzdáleně pak psy, koně, krávy, ovce, na několika místech bigbítové koncerty a asi čtyři ohňostroje... Prostě rušný v podstatě letní víkend. 

Josef.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 143.25 (?), 28.5.2018 23:35, zobrazeno: 8360x

A je to tady! Světluščí sezóna 2018 je zahájena: Dnes 28.5.2018 ve 22.14 jsem viděl letošní první letící světlušku (a ve 22.38 další anebo ta samá znovu, přibližně na stejném místě, při zpáteční cestě).

Mezitím ještě několik světýlek (5-10 ks) na zemi - " pozemní personál", tedy buď samičky anebo larvy.

Tak vyzývám všechny sledovatele a pozorovatele k tomu, aby se se svými světluščími pozorováními a zážitky a prožitky také podělili s námi ostatními...

Prosím i o doplnění dalších údajů, okolností, počasí, teploty, regionu apod.

Tedy v mém případě: po horkém dni s nádechem na bouřku, avšak ani nesprchlo, za svitu téměř úplňku (v kalendáři je psaný zítra)... lokalita: sever jižního plzeňska; bývalá (dávná) cihelna zarostlá smíšeným lesem a trávou..., čas je již uveden.

Směle do toho.

Josef.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 180.28 (?), 1.6.2018 23:33

Ani dnes, ani v předchozích třech dnech - nikde neletělo ani světýlko. "Pozemního personálu" jsem každý den viděl svítit několik.

A jak jste na tom vy?

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 230.98 (?), 3.6.2018 21:34

Tak ani včera (2. června) nikde neletělo ani světýlko; na zemi tak 5-10 kousků. A to jsme šli naprosto vzorně v tom nejlepším čase mezi 22. a 23. hodinou a místy, kde se pravidelně světlušky vyskytují.

Ten světlušák před týdnem byl prostě nějaký nedočkavý, nedonošený, že se vydral na svět o tolik dříve, než jeho ostatní kamarádi.

Tak za chvilku zase vyrážíme ;-)

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 230.98 (?), 3.6.2018 23:05

A jsem/jsme zase tady: dneska se už zadařilo: asi pět (letících) světlušek jsme viděli v olšině pod hrází lesního rybníčka, coby kamenem dohodil od bývalé cihelny zmíněné v prvním příspěvku, kde jsem viděl letošní první letící světlušku téměř před týdnem.

Po horkém dni chladný večer, je jasno, bezmračno - teplo se rychle vyzařuje. První ve 22.09, další vzápětí po ní. A v dalších částech lesa zatím ani ťuk. Ale ono to v následujících dnech jistě přijde, bude "jich plno všady"...

Dobrou noc

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 3.6.2018 23:38

No já se omlouvám, ale absolutně letos nestíhámblush Každý rok si říkám: příště, příště bude určitě na všechno víc času... A houby, lítám jak hadr na holi. Včera jsem přijela v 19.30 z oslavy, sotva vypustila páru a letěla ven se psem. Na zpáteční cestě kolem potoka, po malém deštíku z okraje bouřek, jsem u potoka potkala asi 5 světlušek a jedna mne čekala doma před bránou. Všechny na zemi, nelítací. Ze zahrady běhám ještě trochu za světla, protože většinou mne čeká pečení buchty k snídani a pejsovi vařím večeři. Dneska jsem mu ještě krájela maso do sušičky, takže jsem skončila před chvilkou. Jinak bych šla ze zahrady jistě za tmy. Snad uvidím i lítací světlušku... zase...někdy...wink Jo, jihovýchodní Moravasmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 134.197 (?), 4.6.2018 0:52

Konvalinko, děkuji Vám za reakci a gratuluju alespoň k těm pozemním světýlkům. Vy toho ale všeho stihnete! Pejsek má uvařeno, manžel upečeno atd... Klobouk dolů!

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 4.6.2018 23:26

Jo, kluci moji jsou spokojeníwink ale nechtějte vidět, jak vypadám po tom dni jácheeky

Dneska jsme šli s pejsou domů už skoro potmě a ani ňsad Ale u nás bylo šílené vedro, 35st a dusno na zalknutí, tak to vzdaly asi i světluškyfrown

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 1.42 (?), 8.6.2018 12:23

Zdravím aj túto sezónu všetkých milovníkov svetlušiek, som rada, že sa tu opet stretávame. Konvalinka, chvíľu som si myslela, že čítam o sebe:-) Tiež nič nestíham, rýchlo podviazať rajčiny, obrať jahody, keď je sucho poliať, kosiť trávu, nakŕmiť kočky(milujú surové masko), skrátka každý rok si hovorím, ako si to pekne zorganizujem a skutek utek:-). Ale to podstatné: včera 7.6.2018 okolo 22:15 sa u nás v Zemianskom Podhradí(úpatí Bielych Karpát), objavil v lesnom podraste, kde je vlhko a chladnejšie, prvý svetluščí samček a namieril si to do záhonu ľalií, do 23:00 sme pozorovali ďaľších troch, všetci svietili, ale často zhasínali svetielko, akoby šetrili energiu. U nás včera ca. 1 deň po daždi, tráva bola orosená, cez deň veľmi teplo, slnko pálilo, okolo 30-31 st.C.

Simona

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 132.213 (?), 9.6.2018 15:42

Několik dnů jsem nestíhal sem dávat svá zpravodajství a poděkovat za další příspěvky.

Takže tímto Vám, děvčata, děkuji (a jen tak dál)

A tady jsou má pozorování: obecně: celý týden byl vcelku horký (25-30 stupňů), slunečný, suchý...

Včera (pátek 8.6.): jediná světluška nedaleko lesní studánky na dálnějižním :-) plzeňsku ve 22.14 (potom jsem odjel domů) a doma, přímo pod oknem, v porostu bergénie.

Předevčírem (čtvrtek 7.6.): kočičí procházka, celkem asi pět až deset letících světlušek v mokré olšině pod lesním rybníčkem, opět v rozmezí cca 22.09-22.20, pak dále v lese - nic. Jedna světluška na kameni pod velkou jabloní na zahradě (je tam už od včerejška).

Středa 7.6.: jedna jediná světluška ještě na pracovní zahradě, nad keřovou výsadbou, pod lesem - opět na dálnějižním Plzeňsku (cca 470 m.n.m.) ve 22.06; doma pak jedna na kameni pod jabloní

předchozí dny - nic a ani jsem nebyl ve správný čas na správných místech.

Josef.

A teď zrovna po horkém dopoledni přišel krásný déšť, okraj bouřky. Jen ať pěkně naprší, však to příroda potřebuje. Klidně až do večera a pak ať se pro světlušky vyčasí :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 153.140 (?), 9.6.2018 23:57

Druhý dnešní příspěvek: zpravodajství z dnešní procházky (sobota 9.6.2018).

Po odpoledním lijáku a nísledném mírném deštíčku je venku krásně vlhko a teplo. Očekával jsem, že to ty naše milé světlušky probudí a povzbudí k větší aktivitě. Jak jsem předchozími slovy naznačil, nestalo se tak, nic moc. Za celou dlouhou procházku jsme viděli nějakých 10-15 letících světlušek a podobné množství na zemi a v trávě, ale to hlavní nás všechny teprve čeká. Těšme se.

Kromě toho jsme viděli a slyšeli mnoho zajímavého, žabu, asi bažanta, nějaká sůvata (nejspíše mladé puštíky), srnce, vzdáleně pak psy, koně, krávy, ovce, na několika místech bigbítové koncerty a asi čtyři ohňostroje... Prostě rušný v podstatě letní víkend. 

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika