Délka dne v závislosti na zeměpisné šířce



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?)
16.7.2020 23:51

Taky mne napadlo, dát si práci s výpočtem efektivního úhrnu FAR (dá se přibližně sehnat jako mapa pro FV elektrárny) a jeho přenásobení různými SAT a SOT (suma optimálních teplot).

Jenže cesta od nápadu k výsledku vede kolem hřbitova zvaného "nedostatek času".

SfK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 16.7.2020 22:55, zobrazeno: 2651x

Vážení, dovolím si založit nové téma ohledně vašich zkušeností s pěstováním. Už ve škole jsme se učili, že za polárním kruhem v létě slunce nezapadá a tak nikoho asi nepřekvapí, že v severních částech Česka je v létě den o poznání delší, než v jižních. Ale jak na to reagují rostliny? Mám osobní zkušenost, že ve Východních Čechách mi nejranější švestka Černošická už dozrála a v Jižních Čechách bude potřebovat ještě několik dní. A jaké zkušenosti máte vy? Zdraví Walter

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 16.7.2020 23:22

Mám zkušenosti z míst lišících se nejen zeměpisnou šířkou, ale zároveň i nadmořskou výškou a konkrétními místními podmínkami a tomu jsem ty rozdíly přisuzovala. Délka dne mě nenapadla. Kolik ten rozdíl mezi severem a jihem ČR při slunovratu vlastně dělá? Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 17.7.2020 0:42

nevím, nakolik se tomu dá věřit, ale podle stránky meteogram jsou údajně časy východu a západu slunce při slunovratu v Klatovech v 5:00 a 21:16 a v Opavě v 4:39 a 21:01, což by byl rozdíl +6 minut pro Opavu. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.144 (?), 17.7.2020 9:06

Google, suncalc online. Nemyslím, že toto bude mít nějaký významný vliv. Musel by se posuzovat i vliv polohy sever - jih, nadmořské výšky a orientace stanoviště, jen namátkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 61.44 (?), 17.7.2020 9:11

Já si myslím, že těch šest minut nemá žádný význam. Pokud jde o světlo, tak je důležitější jestli je zataženo nebo sluneční den. Takže pokud bude v Klatovech jasno a v Opavě zataženo, tak se to lehce vyrovná. Něco jiného je v porovnání u nás třeba s Finskem nebo s Aljaškou, kde Mark pěstuje venku keříčková rajčata Sarayev 0-30 a dozrávají mu podstatně rychleji než u mne. Vůbec pěstování rajčat venku na Aljašce mně docela překvapilo. Aljašku jsem měl spojenou s Jackem Londonem a krutými podmínkami na Yukonu.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 18.7.2020 9:43

U rajčat je důležitá délka dne jako doba slunečního svitu, kdy bylo překročeno asimilační minimum FAR. Tedy pokud je rostlina osvětlena jak přímo, tak odrazem od bílé desky, obě hodnoty se sčítají a rostlina má delší fázi, kdy syntetizuje cukry. Jakmile intenzita poklesne pod asimilační minimum, je spotřeba cukrů na dýchání a syntézy složitějších látek vyšší než jejich primární produkce.  Z toho důvodu není vhodné rajčatům přisvětlovat v noci a kolem poledne, ale v období "bílého šera" (první 2-3 hodiny po východu slunce a 2-3 hodiny před západem slunce; případně za husté oblačnosti).

Další možností je větší rozvolnění výsadby a řidší porost (koruna stromu). Každý list pak má k dispozici výhled na větší plochu oblohy = rozptýlené světlo dělá až 40% FAR.

SfK

FAR - fotosynteticky využitelné záření

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 17.7.2020 9:19

Klatovy a Opava byl jen příklad a v ostatních dnech mezi rovnodennostmi to jistě bude méně, ale ty doby se nasčítají a příroda to vyhodnotí. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.144 (?), 17.7.2020 10:05

Platí zákon minima.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 16.7.2020 23:51

Taky mne napadlo, dát si práci s výpočtem efektivního úhrnu FAR (dá se přibližně sehnat jako mapa pro FV elektrárny) a jeho přenásobení různými SAT a SOT (suma optimálních teplot).

Jenže cesta od nápadu k výsledku vede kolem hřbitova zvaného "nedostatek času".

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 17.7.2020 11:53

Když už porovnáváte dobu svitu, měl byste porovnat i úhel dopadu paprsků, který je taktéž rozdílný a jaksi celkovou intenzitu osvitu zkresluje opačným znaménkem.

Suma sumárum, ta naše zemička je tak malá, že vaše rozdílné dozrávání švestek je dáno úplně něčím jiným než zeměpisnou šířkou. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika