Dobrý den, možná se to na první pohled nezdá, ale váš dotaz má velmi široký záběr. Snad nejvoňavější růže vůbec jsou původní damasceny a centifolie - to jsou ty nádherně vonící růže dávající olej do parfémů. Pokud si chcete zahradu zkrášlit nějakou touhle odrůdou, tak ale musíte počítat s tím, že kvetou jen jednou v roce v červnu. S jedinou vyjímkou: Rosa damascena bifera, známá v češtině jakou podzimní damascéna nebo pod celosvětovým názvem Quatre Saison či Rose de Castile. Jsou to bez vyjímky velké keře cca 2x2m. Ale i mnoho dalších botanických růží a jejich kříženců je silně vonných.
Také mezi starými historickými růžemi najdete řadu omamně vonících růží.
Z těch moderních sadovek se prakticky nespletete, když sáhnete mezi růže Davida Austina - mají v sobě geny vonných historických růží.
U moderních velkokvětých a mnohokvětých růží se specielně na vůni růží zaměřoval šlechtitel Delbard a Meilland. V jejich nabídce najdete ispiraci, ale ověřte si mrazuvzdornost pro naše podmínky. Například v Mezinárodním soutěžním rozáriu v HK pravidelně vyhrávají cenu za nejintenzivnější vůni růže od Meillanda. Také se u nás hodně objevují růže od Poulsen/Olesen, což jsou docela odolné a voňavé růže, obzvláště série nižších bohatě kvetoucích růží pro skupinové výsadby, podobně jako růže od Kordese.
Vyjmenovávat odrůdy nebudu, nevím o jakou skupinu růží máte zájem, těch voňavých je opravdu spousta, máte tu několik tipů na stránky s inspirací. Ostatně rozsah tématu je vidět i z růží, které vám tu hosté navrhují od čajohybridů a mnohokvětých (Double Delight, Kosmos) po drobnokvětou rugosu do živého plotu (Fimbriata) až po obří jednoukvetoucí rambler do stromu (Felicite et Perpetue).
Co se týče navrhované staré remontantky "Frau Karl Druschki" tak nesouhlasím, tato odrůda nevoní, je to její typický znak, ovšem jinak je to krásná velká sadová růže s ušlechtilými květy.