Sadové růže neřezat?



Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?)
29.7.2008 1:51

S 'Alexander von Humboldt' nemám zkušenosti, na www.helpmefind.com píší, že maminka byla R. kordesii a babička R. rugosa, takže by měla po nich zdědit odolnost. Jenže výšku u ní uvádějí 275 až 365 cm! Takže nejspíš žádný drobeček.

'Don Juan' je krásná červená a velmi voňavá pnoucí, maminka byla známá růžová pnoucí 'New Dawn', takže zřejmě po ní podědila vzrůstnost. Mohla by v dobrých podmínkách dorůst 3 metry. Obávám se, že horší to bude s její odolností, té po tatínkovi - červeném čajohybridu 'New Yorker' příliš nepobrala. Přijde-li mrazivá zima vymrzne ve dřevě a bude se muset hluboce ořezat. Pravděpodobně z toho vycházel Dr. Žlebčík, když ve své encyklopedii uvádí výšku 1,5 metru (čerpala jste z jeho stránek, http://ruze.wi.cz, že ano?)

Jednoznačně nejhorší zkušenosti mám s růží 'Händel'. Její květy jsou skutečně krásné a fotogenické, jenže když odkvete není na ní hezký pohled. I když jí několikrát preventivně stříkám proti černé skvrnitosti, neuchráním jí a v červenci už je téměř bez listů. V zimě vymrzá, snad letos poprvé většina prutů přežila, navíc trpí skvrnitostí kůry. Skoro každý rok přijde přijde po zimě o většinu výhonů, takže nikdy nepřesáhla 2 metry. Pokoušela jsem se o ní třikrát, na třech různých místech mé zahrady, ze tří různých školek (tedy na rozdílných podnožích) - všechno marné. Je to moje nejhorší růže, ale protože má krásné květy, nemám to srdce jí ublížit, ačkoli jí každé léto vyhrožuji, že jí vykopu. Jenže... kdysi jsem se v téhle růži zhlédla, když nádherně kvetla a prospívala v atriu rodinného domu mého přítele. Byl to přes tři metry vysoký mohutný keř, poměrně zdravý bez jakýchkoli postřiků.Podle jeho slov růže bezproblémová,  minimálně zalévaná a opečovávaná, přímo "nezmar"...., ale fakt je, že vlhké a drsné podhorské podnebí mé zahrady jí nevyhovuje. Chráněné atrium se suchým a teplým mikroklimatem uprostřed města jí svědčilo. Takže nic neplatí stoprocentně.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 5.7.2008 11:36

Mnohokrát děkuji za posouzení, paní Lili. Bohužel si nejsem jista, kam růži zařadit (sadová?). Pnoucí není. Její vzrůst jsem sama podpořila, protože ji sestříhávám podle oka a na zimu nechávám dlouhé víceleté větve, to už ani nejsou výhony. A na vrcholcích asi polovinu šípků, aby pohled z okna nebyl do jara tak fádní. Šípky jsou po dozrání oranžové, sploštělé a veliké. Ptákům nechutnají. Pěkný víkend, H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pajja - (24) - 168.167 (?), 8.7.2008 7:27

Nedá mi to a pochlubím se také.

foto1
foto1
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lumikol - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 181.138 (?), 8.7.2008 8:03
Zdravím, Růžové dámy! Já s růžemi letos začala, doufám že se dočkám taky takový nádhery.Dík za cenné rady.Ať Vám dobře rostou :o))). Lucka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 253.117 (?), 20.7.2008 20:39

dobrý den, skoro jsem nedýchala, když jsem četla všechny ty zajímavé příspěvky.  Já začnu se sadovými růžemi letos na podzim a ráda bych vás zkušené požádala o radu. stačí obyčejná zahradní půda nebo se musí nějak vylepšit a ještě jednu otázku. jak to děláte přes zimu, aby vám růže nevymrzly? objednala jsem si tři druhy a pak jsem si na netu přečetla, že u nás vymrzají, tak mi prosím poraďte jak vymrznutí předejít. díky za odpověď a růžím zdar a ještě mě napadlo jak daleko od sebe je mám zasadit díkydanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 21.7.2008 18:56

Zahradní půda stačí, ale budou vděčné, promícháte-li ji s kompostem. Nekupujte specielní substráty, obsahují příliš mnoho rašeliny, jejich PH je sice upraveno, ale rašelina snadno vysychá a pak není schopna vodu znovu přijmout, doslova jí odpuzuje. Já přihazuji do výsadbové jámy ještě granulovaný kravinec.

V našich českých školkách prodávané růže jsou obstojně mrazuvzdorné, i podnože, které se používají podporují mrazuvzdornost na nich naočkovaných růží. Pro případ, že přijde krutá zima (ne jako ta letošní a loňská) růže na zimu zasypejte zeminou či kompostem (kopeček hlíny alá krtina asi 15 - 20 cm vysoký jež kryje střed s místem očkování, které už se musí při sázení dávat 5 - 7 cm pod úroveň terénu), když na to ještě uděláte kryt z chvojí přežije i citlivější růže - víc pro ně ani udělat nemůžete. Sadové růže jsou odolnější než velkokvěté a i kdyby náhodou kruté mrazy poškodily nadzemní část, z místa očkování uchráněného pod zemí obrazí. 30 let pěstuji růže tímto způsobem v mrazové kotlině a i po superkrutých zimách byly ztráty minimální.

Vzdálenost při vysazování bych nerada hádala, když nevím, jaké máte odrůdy. Může to být 70 cm i 150 cm.  Ozvěte se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 253.117 (?), 21.7.2008 20:18

dobrý den, děkuju mockrát za superrychlou odpověď. ještě vám napíšu odrůdy jaké jsem si objednala - Handel (nevím jak se píše přehláskované a), Don Juan a Alex von Huboldt a poprosím o radu jestli je dát k sobě jako nízký živý plot (na internetu jsem se dočetla, že tyto odrůdy dorostou max. 1,5m) nebo je nějak zakomponovat mezi jiné keře a pokud mi můžete poradit mezi jaké. velmi ocením vaše zkušenosti.děkuji a přeju hezký den d.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 21.7.2008 20:26

Právě balím a odjíždím, ozvu se až se vrátím, bude to na delší povídání... . Jen jsem chtěla poznamenat k Händelovi, je velmi náchylná na choroby a patří k těm co jsou málo mrazuvzdorné, mám s ní špatné zkušenosti. Zkuste zatím zapátrat po náhradníkovi...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.57 (?), 22.7.2008 0:15
Jen malou poznámku - pokud nevíte název starší odrůdy, mrkněte na "ruze.wi.sz", našla jsem tam i starou fialovou sadovou růži, co si mí rodiče přivezli kdysi z Vysočiny (je to "Generál Štefánik").Protože je pravokořenná, rozdávám odkopky sousedům :-))
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Danny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (195) - 176.71 (?), 25.7.2009 13:54

"Generál Štefánik"  případně i "Parník Liptov" kdo pěstujete, napište, prosím, zkušenosti!  Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 29.7.2008 1:51

S 'Alexander von Humboldt' nemám zkušenosti, na www.helpmefind.com píší, že maminka byla R. kordesii a babička R. rugosa, takže by měla po nich zdědit odolnost. Jenže výšku u ní uvádějí 275 až 365 cm! Takže nejspíš žádný drobeček.

'Don Juan' je krásná červená a velmi voňavá pnoucí, maminka byla známá růžová pnoucí 'New Dawn', takže zřejmě po ní podědila vzrůstnost. Mohla by v dobrých podmínkách dorůst 3 metry. Obávám se, že horší to bude s její odolností, té po tatínkovi - červeném čajohybridu 'New Yorker' příliš nepobrala. Přijde-li mrazivá zima vymrzne ve dřevě a bude se muset hluboce ořezat. Pravděpodobně z toho vycházel Dr. Žlebčík, když ve své encyklopedii uvádí výšku 1,5 metru (čerpala jste z jeho stránek, http://ruze.wi.cz, že ano?)

Jednoznačně nejhorší zkušenosti mám s růží 'Händel'. Její květy jsou skutečně krásné a fotogenické, jenže když odkvete není na ní hezký pohled. I když jí několikrát preventivně stříkám proti černé skvrnitosti, neuchráním jí a v červenci už je téměř bez listů. V zimě vymrzá, snad letos poprvé většina prutů přežila, navíc trpí skvrnitostí kůry. Skoro každý rok přijde přijde po zimě o většinu výhonů, takže nikdy nepřesáhla 2 metry. Pokoušela jsem se o ní třikrát, na třech různých místech mé zahrady, ze tří různých školek (tedy na rozdílných podnožích) - všechno marné. Je to moje nejhorší růže, ale protože má krásné květy, nemám to srdce jí ublížit, ačkoli jí každé léto vyhrožuji, že jí vykopu. Jenže... kdysi jsem se v téhle růži zhlédla, když nádherně kvetla a prospívala v atriu rodinného domu mého přítele. Byl to přes tři metry vysoký mohutný keř, poměrně zdravý bez jakýchkoli postřiků.Podle jeho slov růže bezproblémová,  minimálně zalévaná a opečovávaná, přímo "nezmar"...., ale fakt je, že vlhké a drsné podhorské podnebí mé zahrady jí nevyhovuje. Chráněné atrium se suchým a teplým mikroklimatem uprostřed města jí svědčilo. Takže nic neplatí stoprocentně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika