Prosím o radu



host - 29.171 (?)
18.2.2009 14:51

Dobry den,

pripojuji se s prosbou o radu... loni na jare jsem vysazela ruzi svraskalou na zivy plot... cca 10 ks rostlin. V lete ruze napadly msice, uspesne a rychle jsem se jich zbavila postrikem Fast. Keriky byly pekne huste, syte zelene a dlouho a krasne kvetouci. Na podzim pokud jeste nekde byly nova poupatka zacala usychat a temer z zadneho kvetu se nestal sipek. Vsechny sipky uschly. I kdyz ker byl stale pekne zeleny. Az na par zlutych listku u spodu rostliny. Nevim jestli se tak stalo pouze nedostatecnym zavlazovanim (rostliny jsem zalevala tak 2x za tyden) a nebo je to nasledek napadeni nejakym skudcem? Hledala jsem i na mistnim foru i na internetu ale prime odpovedi na "uschle sipky" jsem se nedopatrala... Prosim zkusenejsi o nazor... Diky. Petra.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
Danny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (195) - 176.7 (?), 15.6.2008 10:03

jajko no jo, ale jak je to se zazimováním růží s mateřídouškou, nahrnutím kompostu a na jaře rozhrnutím, to ta mateřídouška proroste??? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 171.172 (?), 22.1.2009 11:15

Dobrý den všem,

moc prosím o radu, pár dní po novém roce jsem šla na obhlídku růží a nestačila se divit. Všechny růže měli trny jakoby obalené plísní:(Ani mi to nepřišlo jako padlí ale opravdu jako plíseň. Tak jsem si myslela, že ty mrzy(podhůří Jeseníků) ty neřády zaženou ale dost jsem se spletla. Teď jsem byla mrknout znovu a už to jde po dřevě dál:(Mám růžičky i tak něčím postříkat? Když je zima? A ještě jsem se chtěla poptat, máte stále růžičky zakryté chvojím? A také se stalo, že napodzim vyjely pupeny a ty velké mrazy je totálně spálily. Obrazí vůbec znovu? Děkuji předem za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 221.240 (?), 24.1.2009 8:26

Mulc okolo ruzi muze byt ale nesmi se dotykat ruze, ja to mam okolo vsech ruzi a jeste mezi ne dam jakekoliv niske jednorocni kvetiny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 89.127 (?), 24.1.2009 23:40

pro paní 171.172:           Bílý povlak na trnech je typický příznak padlí, dnes jsem ho na svých růžích pozorovala také. Projevuje se na keřích, které byly napadeny již v průběhu loňského roku, mráz padlí nezahubí, dostupnými prostředky se dá stříkat až s nástupem jara, při vyšších teplotách.  V tomto období padlí nezpůsobí zásadní škody, horší je, že jím poškozené místo, v kombinaci s mrazem, může být vstupní branou pro napadení skvrnitostí kůry (najdete ho pod anglickým názvem "rose canker" nebo latinským názvem houby "Coniothyrium").  

Skvrnitost kůry růží není problém všude a u všech růží. Náchylnější jsou vůči ní čajohybridy a méně mrazuvzdorné růže a to obzvláště v oblastech s chladným a vlhkým klimatem. K šíření přispívá předčasné zazimování!!! Růže se pod mokrou hlínou zapaří -  ideální doba k zazimování je až v listopadu, těsně před nástupem mrazů. Tato choroba napadá stonky a vstupní branou jí může být jakékoli poranění, namrzlé pletivo a rány po podzimním sestřižení. Proto se nedoporučuje na podzim růže seřezávat (často tento nešvar vídáme dělat,  ve snaze, aby záhon byl na zimu tzv. upravený).  Tato houba je zimní zabiják. V průběhu vegetace není aktivní, čas jejího růstu je omezen na zimní dny. Využívá každého bezmrazého dne v průběhu dormance. Často se v lednu zdá, že růže v pohodě přežívají zimu, ale opětovná kontrola v únoru ukáže vzniklé nenapravitelné škody touto houbou.  Při jarním řezu je potřeba napadené výhony bez milosti ostříhat až do zdravého dřeva pod napadením. Když to neuděláte, bude možná větev nějaký čas ještě přežívat či živořit, ale stejně nakonec zahyne. Samozřejmý je následný jarní postřik některým z fungicidů (mně osobně se osvědčil Kuprikol).           Jestli se u Vás vyskytuje tato choroba můžete zjistit porovnáním s fotografiemi na : http://www.sactorose.org/ipm/83canker.htm  a ještě tady: http://www.westvalleyrose.org/roseinfo/canker.html

PS.:  Podzimní vyrašené pupeny, které spálil mráz, nahradí na jaře jiné. A to chvojí chválím, na růžích ho nechte až do jara. Chrání proti velkým teplotním rozdílům a jarnímu pomrznutí.  Zimní ochrana se z růží odstraňuje až na jaře, zhruba v době, kdy rozkvétají forsythie - nespěchejte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 171.172 (?), 26.1.2009 7:02

Jééé paní Lilly moc děkuju:) Teda fakt super odpověď. Popravdě se Vám přiznám, že s touto houbou mám už své zkušenosti, jen mi nikdo nedokázal říct, o co jde... Nakoupila jsem prvně růže, bylo jich 15ks a mám jich 5ks. Nedokázala jsem tenkrát zjistit o co jde, jak je zachránit... také jsem je ostříhala silně do zdravého dřeva ale stejně to nepomohlo. Jen doufám, že se situace nebude opakovat, loni na podzim jsem nakoupila nově dalších 10růží, tak snad budou v pořádku. Jinak je to asi to padlí, snad se mi podaří podchytit ho včas ať se již zmiňovaná situace neopakuje. Ještě jednou děkuji, jste moc hodná

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 171.172 (?), 4.2.2009 16:20

Zdravím všechny, tak se opět hlásím s prosbou o pomoc Nově koupené růžičky mají výhony od začátku asi zhruba do půlky hnědou barvu. I do černa. Jelikož jsem první růže koupila před 2roky a nebyly pořádné zimy, nevím, jestli to je omrzlé a nebo opět ta nemoc, kterou popisuje Lilly výše. A už jsem si vyzkoušela, co dokáže:(Jsem už z toho nešťastná... Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 63.103 (?), 4.2.2009 17:02

 Pokud to je myšleno od vrcholu směrem dolů, vypadá to na zmrznutí částí výhonů, které nebyly vyzrálé. To je celkem běžné, hlavně u choulostivějších velkokvětých a mnohokvětých. Pokud bude přikrytá část u země v pořádku, na jaře to vyřešíte odstřižením.   Až některý rok přijde taková pořádná česká zima, kdy teploty klesají pod -20°C, tak třeba pomrzne celá nadzemní část, ale růže vyrazí znovu z místa očkování. Takže se neděste a vyčkejte do jara, však ono už brzo přijde.

PS. Se skvrnitostí kůry bojuji už více než 20 let a přesto jsem neztratila optimismus. Jsem ale velmi opatrná při nákupu nových odrůd, musí být dostatečně mrazuvzdorné pro naše podmínky, takové růže odolávají napadení podstatně lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 29.171 (?), 18.2.2009 14:51

Dobry den,

pripojuji se s prosbou o radu... loni na jare jsem vysazela ruzi svraskalou na zivy plot... cca 10 ks rostlin. V lete ruze napadly msice, uspesne a rychle jsem se jich zbavila postrikem Fast. Keriky byly pekne huste, syte zelene a dlouho a krasne kvetouci. Na podzim pokud jeste nekde byly nova poupatka zacala usychat a temer z zadneho kvetu se nestal sipek. Vsechny sipky uschly. I kdyz ker byl stale pekne zeleny. Az na par zlutych listku u spodu rostliny. Nevim jestli se tak stalo pouze nedostatecnym zavlazovanim (rostliny jsem zalevala tak 2x za tyden) a nebo je to nasledek napadeni nejakym skudcem? Hledala jsem i na mistnim foru i na internetu ale prime odpovedi na "uschle sipky" jsem se nedopatrala... Prosim zkusenejsi o nazor... Diky. Petra.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.175 (?), 22.2.2009 18:04

Zdravím Petro,          ...o rugósách se tvrdí, že jsou absolutně odolné, rostou v každé půdě, snáší sucho, mokro i zasolení, ale ono to není tak úplně pravda, každá rostlina má svojí "Achillovu patu". ... Rugósy nesnášejí vápenité půdy, takže v krasových oblastech se jim nedaří. Mají také raději chladnější oblasti, vedro a úpal jim nedělá dobře. Mají rády propustnou, spíše písčitou půdu, než těžké studené uléhavé jíly, v těch sice rostou, ale zdaleka ne tak bujně....a ještě P. S.: Rugósy špatně snáší hlubší řez, nejspokojenější jsou bez řezu.

Pokud se jim u Vás daří, bude problém s šípky spíš otázka opylení (když říkáte, že se jednalo o podzimní květy), takže se neopylené šípky nevyvinuly. Své mohly udělat i první mrazíky, na které jsou křehká poupata na vrcholu nejcitlivější, stejně tak mladičké pozdní šípky.  Předpokládám, že z prvního kvetení v červnu se Vám šípky utvořily. 

Na škůdce je na podzim už pozdě, ti už mají starosti se zimováním. Ale u rugós někdy odumřou celé vrcholky, což je následek letního řádění pilatky prýtové. Rostlina se sice snaží vzdorovat, ale nakonec napadená část odumře. Zkuste odstřihnout odumřelý vrchol, zda nebude středem prutu chodbička.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 29.179 (?), 23.2.2009 10:28

Dobry den Lili,

moc dekuji za Vasi odpoved. Bohuzel je pravdou ze ruze mam zasazene v osklive jilovite pude, navic na slunecni vyhni :-(sice jsem spousty puvodni hliny smichala se zahradnim substratem a raselinou ale stejne..nejde to "osidit" alespon nejakym hnojivem ci postrikem nebo tak neco?... jeste zkusim test s odrezem vetvicky... Hezky den, Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika