Jsou to plané výhony?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?)
26.5.2011 21:53

Keřové růže jsou obvykle pravokořené, takže výhony by plané být neměly.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
Velvetina - (44) - 17.209 (?), 26.5.2011 20:32, zobrazeno: 18367x

Letos mi z jedné růže kromě obvyklých výhonů, které už kvetou, vyrazily i mnohem vyšší výhony bez poupat a s menšími listy. Jedná se o plané výhony? Můžete někdo prosím poradit co s nimi? A co dělat, aby se do budoucna netvořily? Díky!



Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 26.5.2011 21:53

Keřové růže jsou obvykle pravokořené, takže výhony by plané být neměly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 46.234 (?), 26.5.2011 22:28

Pane Vysloužil, keřové růže už kvůli růstu a kvetení se očkují na Pávův šípek a pravokořenné jsou jen ty doma vypěstované pod okurkovou lahví.Pracoval jsem léta v zahradnictví a vím co říkám.Paní má zřejmě obnažený krček a spící očka šípku se probudila a rostou.Odstřihnout u kmínku a přihrnout zeminou.Vašek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 90.237 (?), 27.5.2011 8:11

Možno by to stálo chvilku počkať. Kúpila som nádhernú ružu, ktorá nemala žiaden štítok s názvom ale bola zakvitnutá, nádhernej farby, tak som neodolala. Po vysadení pokračovala vraste a kvitnútí, až zrazu jej začala vyrastať bujnejšia vetvička - taká ako na foto - mala 7početné listy ale peknej sýtej farby ako ostatné. Myslela som si, že to bude planý výhonok podnože - vzhľadom na tvar listov, aj mi radili, že to treba dať preč -   ale stále som váhala, či to je tak, lebo počet lístkov bol síce 7 a nie 5, ale farba nebola bledo zelená, ale ako ostatné tmavá.  Kým som sa rozhodla vetvička mala už asi 1m, keď sa zrazu objavili puky a kvety boli nádherné ako tie ostatné. Neviem čo sa udialo, prečo tá vetvička tak "vystrelila" a mala také listy. Katarínka*

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 27.5.2011 13:38

Je to možné, že jde o výhon z podnože Pávova šípku. 
   Vycházel jsem z vlastní empirie - všechny růže, co žena pěstuje, kupujeme.  Výhony, které vyrůstaly od paty keřů časem vykvetly stejnými květy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 230.129 (?), 27.5.2011 17:50

počet lístků na listě nevadí - loni jsem měla na koupených růžích  /originál/ taky více lístků. dokonce na některých devět... byly zdravé, bujné a krásně kvetly. ale nebyly menší nebo bledší.  měla jsem i foto, ale už jsem to smazala - škoda-.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Velvetina - (44) - 147.218 (?), 28.5.2011 10:58

Díky všem poradcům! Ty výhony jsou sice o dost světlejší a mají sedm listů, ale zatím je nechám být a uvidím. Mám jednu pnoucí růži, která tři roky nekvetla a letos jsem ji chtěla vykopat, ale asi to holka vytušila, takže sebou hodila a nádherně kvete. Možná zkusím těm výhonům taky domluvit a vykvetou :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 46.234 (?), 28.5.2011 18:36

Můžete je nechat ale vykvete vám šípková růženka pro křemílka a vochomůrku.Já taky nerad něco likviduju a občas je to k dobru.Každý rok roubuju a měl jsem švestku která klempírovala, roub vyrašil jen tak pro formu a druhý rok jak jsem si myslel úplně odešel.Nechal jsem ten stromek abych věděl kam mám příští rok sadit nový a on loni zjara začal rašit.Vyhnal z jednoho očka výhon 60cm a letos roste jako divý.Tak jsem rád že se mi švestka odvděčila za to že dostala šanci.Ty výhony u růže jsou fakt planý, uvidíte.Vašek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Velvetina - (44) - 1.1 (?), 20.6.2011 12:16

Tak domluvy zatím nepomáhají, poupata se nekonají... Asi odstřihnu dva výhony a nechám jeden jako pokus. Růže totiž teď už nekvete vůbec. Vašek má asi pravdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.163 (?), 20.6.2011 21:12

Dobrý den, dle obrázku se jedná evidentně o podrost šípku. Výhony je třeba zcela odstranit co nejblíže kořenovému krčku, a to všechny. Pokud je ponecháte, zbylá růže se bude vysilovat, jelikož živiny proudí do šípku, a časem postupně zeslábne až zanikne. Obrážení šípku se nedá zcela zabránit, záleží na místě očkování. Když bylo očko kvůli tvaru kořenového krčku posazeno trochu výše, šípek ze spících oček vyrazí. Nezbývá než důsledně a včas podrosty odstranit.  Pokud jsou velmi mladé, lze je pomocí rukavice odtrhnout, starší se musí vystřihnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika