Co s růžemi?



host - 70.254 (?)
14.2.2007 21:23
Počasí se zbláznilo, musíme se tomu přizpůsobit. Začněte s řezem jako na jaře. Zima už přijde jen ztěží. Alespoň podle dlouhodobé předpovědi. Rostliny začínají dříve rašit, je potřeba dříve řezat.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 109.108 (?), 12.2.2007 18:07, zobrazeno: 11118x
Vzhledem k letosnímu počasí prosím o radu,kdy lze růže ostříhat a zda hnojit a čím?Vloni byly napadeny černou skvrnitostí,jak tomuto předejít?Děkuji za odpověď.M.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
M.Amihaesei - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188), 12.2.2007 18:55
Dobrý den,

růže bych se nebál ostříhat již nyní, vzhledem k mírnému průběhu zimy, kdy i ve výhledu se mají držet teploty nad nulou. Jinak se řez provádí zhruba od konce března do poloviny dubna. Dřívější řez urychluje kvetení, pozdější ho oddaluje.

Dobrá výživa samozřejmě podporuje kvetení a růst, proto na jaře (po rozmrznutí půdy) pohnojte růže Cereritem (60 - 80 g/m2). V polovině května a koncem června přihnojte růže 0,3% roztokem speciálního průmyslového hnojiva pro růže a nebo taky postřikem Vegafloru či jiného kapalného hnojiva na list s přídavkem smáčedla (pár kapek Jaru). Na podzim před přihrnutím půdy ke kořenům hnojte síranem draselným a superfosfátem (obojí po 20 - 30 g/m2). Jednou za 3 - 4 roky růže vápněte mletým vápencem. Taktéž ve tříletých intervalech je vhodné použít organická hnojiva: uleželý hnůj, kompost.

Pozor na používání močůvky, ledku, či zkvašeného drůbežího trusu. Jsou bohaté na dusík a snadno můžete rostliny tímto prvkem přehnojit. Růže nesnášejí přehnojení dusíkem. Pletiva špatně vyzrávají, v zimě namrzají, málo kvetou a více trpí chorobami. Růže též nemají rády hnojiva obsahující chlor.

Teď k černé skvrnitosti: choroba se vyskytuje více za vlhkého a teplého počasí, na těžkých, vlhkých půdách, u odrůd s jemnějšími listy, na přehoustlých záhonech....
K ochraně se používá preventivně nebo při prvních příznacích choroby
postřik Sulikolem K, Karathane LC, Fundazol 50 WP.... (vhodné přidat k postřikové kapalině smáčedlo).
Spadané nemocné listí je nutné spálit. Také je vhodné vybírat odolné odrůdy, např. Baccara, Pink Peace, Goldilock, Queen Elisabeth Rose, aj.
Ošetření přípravky proti chorobám se nejlépe provádí v době, kdy listy a výhony růží vyvíjejí a jemná pokožka je chorobami snadněji napadána.

Přeji hezký večer.
Černá skvrnitost
Černá skvrnitost
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 191.35 (?), 13.2.2007 12:44

Na černou skvrnitost jen Syllit, Dithane, Baycor, Discus.. ....Fundazol se už nepoužívá /toxicita/.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 238.108 (?), 14.2.2007 20:29
Dneska jsem obešla zahradu a koukala jsem, jak jsou už růže narašené. Některé mají výhonky jak jindy koncem března. Tak jsem je ostřihala. Chystám se i na další keře, které se střihají na jaře.  Není to brzo ?  Je půlka února.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 70.254 (?), 14.2.2007 21:23
Počasí se zbláznilo, musíme se tomu přizpůsobit. Začněte s řezem jako na jaře. Zima už přijde jen ztěží. Alespoň podle dlouhodobé předpovědi. Rostliny začínají dříve rašit, je potřeba dříve řezat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 215.19 (?), 24.2.2007 9:49
Prosím poraďte laikovi.
Mám před domem na naprosto nevhodném místě malý keř růže.Růžím nerozumím a tak nevím o jakou jde.Je neošetřovaná a ošklivá, ale je mi jí líto.Lze jí v této době přesadit? Jestli-že ano,jak?
Děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 112.250 (?), 2.3.2007 12:25
Já mám růže eště zazimované a nevím jestli je můžu odkrýt , hlavně tu stromkovou , ty sou asi choulostivější a mám strach aby je nějakej mrazík nezničil , mám je eště obalený , poradíte kdy je tak můžu udzimovat aby jim už nehrozilo poškození mrazem ? Taky mám strach abych je nenechal dlouho aby se nezapařili ? Děkuji za odpověď.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika