Výsadba hlav u zdi domu



Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?)
11.11.2015 6:41

A tímto celý Váš dotaz na problémy se zálivkou a odkopáním a... ztrácí na významu. wink

Vypadá to že místa je tam dost. Dejte to jak radí Standa a budete to mít na pohodu ve všech směrech

GB

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 161.210 (?), 8.11.2015 22:00, zobrazeno: 14503x

Zdravím všechny znalce pěstování révy.

Rád bych zasadil u jižní stěny našeho domu cca 6 hlav zřejmě stolního vína. Prozatím řeším pouze založení a to problém se závlahou. Jedná se o starý dům s kamennými sypanými základy. Rozhodl jsem se celý základ odkopat, spáry vyspravit a přiložit nopovou folii a geotextilii. Nyní stojím před problémem, zda v patě základu, tak jak by to mělo být, založit i drenážní trubku. Mám totiž obavu z toho jak bude réva, potažmo celá předzahrádka fungovat když ji po celé délce "odvodním".

Máte prosím někdo s tímto pěstováním (u staré zdi) zkušenosti? A jak jste byste řešili problém se závlahou? Předem děkuji. Roman

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 9.11.2015 2:04

Réva koření hluboko i do šířky, takže se nebojte, že by si za vodou nedošla a že by neměla dost živin. Některé vinice jsou značně kamenité a při rigolování se s půdním profilem stane totéž, jako když převrstvíte půdní profil u základů. Drenážní trubka sama o sobě nic neřeší, důležité je jestli pomocí ní vodu neřízeně odvádíte, regulovaně odvádíte nebo dokonce drenáží přivádíte zálivkovou vodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 161.210 (?), 9.11.2015 17:07

Děkuji za názor. Právě ta nejednoznačnost funkce v našich podmínkách a složitost celého problému mě odrazuje od použití drenáže.

Nicméně bych měl ještě jeden dotaz s tím spojený. Zahradník, který nám předzahrádku navrhl, má u zdi, kde má být réva zakreslen pruh kačírku šířky 80 cm(zásyp na folii). Do toho bychom dle něj měli víno zasadit. Co máme révu na zahradě, tak vždy ve volně přístupné půdě. Můžeme okopávat. Zde to nebude možné. Zatím jsem to nikde neviděl.

Je vůbec reálné víno v těchto podmínkách pěstovat? Bez možnosti okopávání? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 9.11.2015 17:33

Jsou vinice, kde povrch je přirozeně tvořen kačírkem a hrubým kamením a jsou takto už pár desítek i stovek let staré. Hlava révy je sice malá, ale kořeny jdou do 3-4 metrů daleko a až 16 m hluboko. 

Já osobně mám na jedné z malých zahrad starou hlavu chrupky modré, která byla při rekonstrukci kůlny na nářadí do hloubky 0,4 m odkopána, na pahýl zmlazený seříznutím cca 15 cm nad zemí  (tj. 0,4+0,15 m dlouhý) byla nasunuta korugovaná trubka DN200 mm (dlouhá/vysoká 0,35 m) do níž byl proveden obsyp pahýlu rašelinovopískovým substrátem a zbytek okolí byl zasypán kačírkem. Kačírek byl po vyrašení mladých jalováků ze starého pařezu dopněn i nad úroveň horního konce korugované trubky, takže pohledově roste víno v čistém kačírku. Potřeba okopávání je nulová = zahradník Vám to navrhl dobře. Vy budete mít po úroveň mého vrchu korugované trubky rostlý terén (nebo zpětný zásyp výkopu), nad tím folii proti plevelům a na tom krycí kačírek.

Pro Vás osobně doporučuji do výkopu dát souběžně dvojici drenážních trubek a tyto ukončit na rozích domu v revizních šachtičkách DN400 mm. Až zasázíte víno, už nikdy dospod drenážky dodatečně neumístíte a při ceně toho potrubí... to nejsou až tak drahá "zadní vrátka". Funkce není nejednoznačná - když do šachtuček budete lít vodu nebo tam svedete dešťové rýny ze střechy, bude mít funkci závlahovou. Pokud budete mít v šachtičce ponorku s plovákovým spínačem, bude to řízená drenáž a pokud bude odvod vody gravitačně zajišťovat permanentní sucho v šachtičce, bude i drenáž jednoznačně odvodňovací. Funkce zavlažovací a řízená drenáž je nejvhodnější pro víno a naopak funkce odvodňovací a řízená drenáž je vhodná pro stavbu. Z průniku množin vychází, že řízená drenáž je vhodná jak pro stavbu tak pro révu. Bohužel je to varianta nejdražší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 161.210 (?), 10.11.2015 17:25

Díky za radu. Je to fakt větší oříšek, než jsem si myslel a čím víc kolem této problematiky čtu, tím víc mám obavu že to neudělám dobře.

Zeď se skládá ze dvou, zřejmě v různé době postavených objektů, takže mají různou hloubku základů. Navíc ze tří bodů vedou na kolmo na zeď staré drenáže v podobě kamenných valů, které bych musel při důkladné drenáži nejspíš vybourat. Další problém je, že mě kanalizace nepustí dostatečně hluboko jak by bylo třeba kvůli hloubce základů jedné z částí.

Už jsem to řešil i s projektantem a ten se na drenáž moc netvářil. Sám mám také obavu, abych tím zásahem nezměnil místní podmínky, které zde fungují asi stovky let. Zeď resp. celý dům máme ručně podsekaný s vloženou vodorovnou izolací a je suchý. 

V minulosti začátkem min. století zde bylo víno, pak někdy začátkem 60. let do roku 2000 stěna z ovocný stromů.

Možná to moc řeším a nejlepší bude to zpátky zasypat, max dát nopovku a geotextilii. :(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
JakubM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 199.27 (?), 9.11.2015 20:49
Pěstuji u zdi stolní odrůdy a je to velká paráda. První roky po výsadbě bylo nutné zalívat, později už ne. V letošním extrémně suchém roku jsem měl u některých odrůd bobule okolo 20 g velké bez zálivky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 161.210 (?), 10.11.2015 16:50

Jakou máte odrůdu a styl vedení u zdi? To sice budu řešit až na jaře, ale ať mám aspoň o čem přemýšlet přes zimu. Zeď mám vysokou cca 3 metry a 6 docela malých oken od sebe 1,6 m. Výška oken od země je 120 cm Použitelná délka zdi je nějakých 16 m.  Připojuji obrázek před rekonstrukcí předzahrádky. Díky


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 10.11.2015 17:34

Jestli máte dost místa, není nutné dávat rošt pro vyvazování přímo na zeď, ale cca 1,2 m od zdi udělat klasické vedení na drátěnce. Výborné je, že při této vzdálenosti máte možnost réví obcházet z obou stran, je vzdušnější (méně postřiků proti plísním) ale zároveň se zde ještě projevuje dostatečně klimatický vliv tepelného režimu zdi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 11.11.2015 6:41

A tímto celý Váš dotaz na problémy se zálivkou a odkopáním a... ztrácí na významu. wink

Vypadá to že místa je tam dost. Dejte to jak radí Standa a budete to mít na pohodu ve všech směrech

GB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
JakubM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 199.27 (?), 11.11.2015 18:28
Mám do zdi navrtané skoby a v nich ve výšce cca 160 cm jeden nosný drát. Vedení jednoduchá záclona. Využívám tak veškerou teplotu akumulovanou do zdi. Odrůd mám víc, Talisman, Preobraženie, Lora, Kodrjanka krasnaja, Kubáň, Rhea, Jubilej žuravlja, atd.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika