Stará neošetřovaná vinná réva - co s ní?



Kutilovi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 133.225 (?)
8.11.2020 14:10

Ono too neni uplne dogmaticky, mam tady revu, ktera je na chut vyborna, neni odrudova,  roste jako plevel, po odplozeni konecky letorostu samy zaschnou a tim zajisti nove nosne letorosty. Z 10lete hlavy jsme vloni sklidili asi metrak vina. Navic je to odruda kterou nic nenapada. Ted sjme ji museli ostrihat, ale jak vloni vypadala mate na obrazku vcetne modrych hroznu

Pak tady mam slechtene odrudy, ktere semila kazdy rok padli nebo letos plisne, ja striktne odmitam vsechnu chemii. To je mozna riziko pro tu vasi odrudu. Asi je nahradim timhle "plevelem"

I ten strih neni dogma, ja to vetsinou striham po odlistneni a zadny nasledek to nema. Letorosty co se vali po zemi mnozim hrizenim pro zname. Jdete do toho s logikou co pise pan(i) PP s jasnym cilem - hlava, nebo dekorace. Pokud chcete zahustit porost, tak to co dela ta moje reva. Mame zfermentovano, po nedeli jdeme lisovat. Rika se tomu autenticke vino. Vino bez jakekoliv chemie.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Mikra - (7) - 149.82 (?), 7.11.2020 19:04, zobrazeno: 4447x

Dobrý den, mám velikou prosbu o radu a hned upozorňuji, že jsem naprostý neznalec, proto se omlouvám všem, které můj dotaz případně pobouří. Snažila jsem se odpověď najít sama, ale nepodařilo se.

Můj problém je takový. Koupili jsme starý domeček, kde na jeho jižní straně jsou dvě sazenice vinné révy, bohužel náš pes tři roky po sobě okousal ty sazenice až k zemi, a až letos poprvé měla réva šanci vyrůst. Takže od jara rostla a narostla do výšky prvního patra, jen listy.

Vzhledem k tomu, jak tu révu pes "drtil" a ona vše přežila bych ji chtěla zachránit. Ale vůbec nevím, jak na to? Má šanci kvést a plodit? Co proto udělat? Nebo je vše ztraceno?

Moc děkuji za radu. Opravdu nevím, kam jinam se obrátit. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Kutilovi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 133.225 (?), 8.11.2020 6:29

zachovejte klid, zkratte revu na unosnou vysku nejpozdeji do konce unora, vyzene letorosty a bude zase plodit 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 149.82 (?), 8.11.2020 8:31

Děkuji za odpověď. Chápu, že tedy není vše ztraceno🙂 

Jak jsem psala toto jsou mé první kontakty s révou, takže nevím nic. Vy myslíte, že tu  (konečně) vyrostlou révu mám teď zkrátit? Na kolik je únosná výška? A zkrátit lze i teď?

Přikládám foto. Moc děkuji za radu👍

¨

Vinná réva
Vinná réva
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kutilovi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 133.225 (?), 8.11.2020 8:53

Zalezi na tom cho chcete, jestli chcete mit hlavu jako na vinohradu, nebo zahusteny porost. Unosna vyska je tolik kolik to chcete mit. Pokud nezastrihnete konce revy, poroste dal a nebude poustet letorosty. Pokud je zastrihate, ocka na jare obrazi a docate se plodu. Takze minimalne ostrihat konce vetvicek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 8.11.2020 9:07

Něco si o vedení révy přečtěte, YT a podobně. Réva se řeže specificým způsobem, rodí jen na letorostech a na staých výhonech ne. Proto musíte stále zapěstovávat nové výhony a odplozené stříhat. Pro neznalého to není jednoduchý postup. Pokud jde o dobu řezu, réva se řeže vždy v předjaří - od Matěje do Josefa. Teď výhony nechte jak jsou. Mimochodem na vašem postu není nic pobuřujícího a je nesmyslné se za to - předem omlouvat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikra - (7) - 149.82 (?), 8.11.2020 11:24

Máte pravdu, to téma je tak obsáhlé, zkusím si to nastudovat. Jen jsem potřebovala vědět, zda má ta réva šanci. Když má, tak se s tím nějak poperu. Každopádně děkuji za rady🙂

Já vím, ale chtěla jsem předejít reakcím typu, ať si něco nejdřív nastuduji, a pak se ptám😉 

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Kutilovi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 133.225 (?), 8.11.2020 14:10

Ono too neni uplne dogmaticky, mam tady revu, ktera je na chut vyborna, neni odrudova,  roste jako plevel, po odplozeni konecky letorostu samy zaschnou a tim zajisti nove nosne letorosty. Z 10lete hlavy jsme vloni sklidili asi metrak vina. Navic je to odruda kterou nic nenapada. Ted sjme ji museli ostrihat, ale jak vloni vypadala mate na obrazku vcetne modrych hroznu

Pak tady mam slechtene odrudy, ktere semila kazdy rok padli nebo letos plisne, ja striktne odmitam vsechnu chemii. To je mozna riziko pro tu vasi odrudu. Asi je nahradim timhle "plevelem"

I ten strih neni dogma, ja to vetsinou striham po odlistneni a zadny nasledek to nema. Letorosty co se vali po zemi mnozim hrizenim pro zname. Jdete do toho s logikou co pise pan(i) PP s jasnym cilem - hlava, nebo dekorace. Pokud chcete zahustit porost, tak to co dela ta moje reva. Mame zfermentovano, po nedeli jdeme lisovat. Rika se tomu autenticke vino. Vino bez jakekoliv chemie.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 66.55 (?), 8.11.2020 19:23

Dovolím si s Kutilovými nesouhlasit. Pokud by to bylo tak, jak píšou, tak by pěstovaní révy bylo nejsnadnější věc na světě. Pojem unosná výška nechápu.

Řez révy se doporučuje skutečně na jaře, protože při podzimním řezu může dojít ke snížení odolnosti k mrazům. A řeže se proto, že réva by bez řezu přeplozovala a tím se prodlužuje doba zrání a také snižuje její odolnost k mrazům.
Doporučil bych u Vašich keřů nechat jeden až dva letorosty a i ty zakrátit na cca 6-8 oček a vyvázet je do horizontální polohy. Ostatní letorosty by měly jít pryč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikra - (7) - 149.82 (?), 9.11.2020 7:34

Moc děkuji za rady. Jde mi o plody, ne o o dekoraci. Rozumím tedy tomu správně tak, že ty pruty co narostly (jedna rostlina pět prutů, druhá tři) budou tedy na jaře loňské dřevo, neboli tažeň (které zkrátím na 6-8 oček a vyvážu horizontálně-vše na jaře), a z kterého vyrostou výhony, které budou plodit? A u každé z těch dvou rostlin mám ponechat jen max dva ty pruty o ostatní dole ustřihnout?

Moc děkuji za odpověď🙂

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 9.11.2020 8:23

V podstatě ano, ale je u zdi, tak si vymyslete, jak to celé povedete aby se to dalo dobře udržovat. Výhony bych nechal jak píšete a dole musí zůstat aspoň dvě očka na loňských letorostech, aby narostlo zase nové plodné dřevo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika